Дифтерія. Правець. Кашлюк: про захворювання та вакцинацію
Дифтерія – інфекційне захворювання, що викликається коринебактерієй (дифтерійна паличка). Інфекція проявляється інтоксикацією і утворенням характерних плівок на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів (рідше – на кон’юнктивах, в ранах, статевих органах тощо), ураженням нервової та серцево-судинної систем.
Ускладнення: міокардит (запалення серцевого м’яза), поліневрит (множинне запалення нервів), паралічі, порушення зору (двоїння), ураження нирок. Єдиним засобом профілактики є щеплення, ефективність якої становить 95-100%.
Правець – інфекційне захворювання, що викликається бактерією клострідіум, що вражає як людей, так і тварин. Прогноз у разі захворювання несприятливий. Незважаючи на екстрену реанімацію, смертність досягає 25-80%. Смерть, як правило, настає в результаті спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза. Єдиним засобом профілактики є щеплення, ефективність якого становить 95-100%.
Кашлюк – інфекційне захворювання, що викликається бактерією бордетел (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Найбільш характерною ознакою коклюшу є затяжний нападоподібний спазматичний кашель. Приблизно у кожної десятої дитини, яка захворіла на кашлюк, розвивається запалення легень, у кожного 50-го виникають судоми (у 3% немовлят). В 1 на 250 випадків (у 1% грудних дітей) вражається головний мозок (енцефалопатія). Кашлюк і його ускладнення можуть призвести до смерті дитини, пік смертності від кашлюку припадає на вік до 1 року. Єдиним надійним засобом специфічної профілактики кашлюку є вакцинація.
Захиститися від цих хвороб вкрай просто та безкоштовно – вакцина входить до державного календаря, а отже, наявна в медичних закладах первинки та доступна безкоштовно.
Щеплення у ранньому віці роблять вакциною АКДП – полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця і кашлюковий компонент для профілактики кашлюку. У цьому випадку можна використовувати вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Це трикомпонентне щеплення допоможе сформувати імунітет одразу до трьох захворювань!
Не відкладайте на потім піклування про себе та своїх дітей, зверніться до сімейної амбулаторії за місцем перебування. І пам’ятайте: попередження інфекцій – найкраща стратегія їхнього подолання.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації