Меню
 
Головна arrow Новини
Центри ментального здоров’я з’являться у кластерних лікарнях вже цього року

Вже понад рік пацієнти по всій підконтрольній території України можуть звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра (якщо допомога потрібна дитині) та отримати допомогу, направлену на відновлення ментального здоров’я. Впровадження такого виду послуг на первинці надало змогу протягом 2023 року здійснити психологічні втручання низької інтенсивності понад 117 тисячам осіб.

Наступним кроком МОЗ, у межах пріоритетного проєкту МОЗ «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги», є розбудова амбулаторної ланки надання послуг з охорони ментального здоров’я. Для цього буде створена мережа центрів з ментального здоров’я.

Про це міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповів, презентуючи надання послуг з ментального здоров’я на «первинці» – у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

«Торік ми завершили процес формування спроможної мережі медзакладів по всій Україні. Кожен медзаклад має свою чітко визначену роль та перелік видів медичної допомоги, надання якої повинен забезпечити пацієнтам. Відповідно, цьогоріч у кожній кластерній лікарні має з’явитися центр ментального здоров’я із залученням кваліфікованих психологів та психіатрів: простір, де пацієнти зможуть отримати психологічну підтримку й допомогу. Екосистема якісної та доступної психологічної допомоги – те, над чим ми активно працюємо, зважаючи на виклики війни та загальносвітові тенденції загалом. Спочатку ми зосередились на базових послугах на первинному рівні, зараз починаємо втілювати наступні кроки», – пояснив очільник МОЗ.

Загалом планується, що в Україні такі центри створюватимуться на базі кластерних лікарень спроможної мережі закладів охорони здоров’я, яких на сьогодні визначено 157 та амбулаторно-поліклінічних закладах. Послуги у них фінансуватимуться в межах Програми медичних гарантій, а отже – будуть безоплатними для пацієнтів.

У центрах ментального здоров’я допомогу надаватиме мультидисциплінарна команда, яка складатиметься з лікаря-психіатра та/або лікаря-психіатра дитячого, лікаря-психолога та/або лікаря-психотерапевта, та/або психолога (клінічного психолога), та/або психотерапевта та соціального працівника або фахівця соціальної роботи.

Наступним етапом роботи МОЗ з наближення допомоги з ментального здоров’я для українців стане психологічна реабілітація. Реалізовувати таку послугу планується на базі закладів курортно-санаторного лікування, сама послуга буде спрямована на відновлення ментального здоров’я людини.

Крім того, у рамках реалізації спільного зі Світовим банком проєкту HEAL, до кінця 2024 року МОЗ будуть створені простори з психологічного розвантаження у щонайменше 60 закладах охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу населенню громад.

Нагадаємо, Міністерство охорони здоров’я розробило порядок надання психосоціальної допомоги, яким планується визначити основні організаційно правові засади надання такої допомоги, а також затвердити валідні методи психологічної діагностики та психотерапії. А для покращення надання спеціалізованої психіатричної допомоги відомство розробило порядок стаціонарної психіатричної допомоги. Обидва документи перебувають у процесі держреєстрації.

Реалізація цих кроків у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативи Олени Зеленської дозволить забезпечити замкнену систему з надання якісних та доступних послуг з охорони ментального здоров’я населенню.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc