Медична евакуація військових: як захиснику України потрапити на лікування до спеціалізованих клінік Європи?
Майже два роки в Україні триває повномасштабна війна, щодня зростає кількість травмованих та поранених українців, які потребують спеціалізованої медичної допомоги та подальшої реабілітації.
Зазначимо, що ще з перших місяців повномасштабного вторгнення МОЗ разом із міжнародними партнерами евакуюють постраждалих українців на лікування за кордон. Реалізувати це вдається завдяки дієвому механізму медичної евакуації (MedEvac). Тож до клінік Європи евакуюють цивільних та військових зі складними травмами, опіками та хронічними захворюваннями.
Забезпечення військовослужбовців, які боронять територіальну цілісність України, необхідною медичної та/або реабілітаційною допомогою, доступ до якої зараз обмежено через війну, є пріоритетом для держави. Саме тому, минулого року процедуру направлення захисників та захисниць на лікування за кордон було значно спрощено.
Тож МОЗ України розповідає про алгоритм медичної евакуації на лікування до європейських клінік для військових.
Важливо: зараз військовослужбовцям не потрібно отримувати висновок консиліуму військово-медичної установи. Саме лікарня, де військовий лікується чи проходить реабілітацію, самостійно визначає, чи потрібно йому/їй їхати на лікування за кордон.
Крім того, саме медзаклад готує перелік документів, серед яких:
- згода військового/військової або його/її законного представника на лікування за кордоном;
- згода на обробку та передачу персональних даних медзакладам іноземних держав;
- виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;
- висновок про необхідність направлення військового/військової на лікування за кордон.
Далі висновок разом із документами лікарня надсилає до державного органу зі складу сектору безпеки й оборони, в якому військовий/військова проходить службу. Державний орган надсилає на розгляд МОЗ в електронній формі лист-направлення з копіями документів.
Після цього Міністерство подає запит до країн ЄС щодо готовності надати захиснику України необхідну медичну допомогу та інформує Командування Медичних сил або державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, адміністрацію Держприкордонслужби та МЗС про погоджений з іноземною стороною перелік захисників України, яких можуть прийняти на лікування за кордоном.
Далі МОЗ у рамках співпраці з Єврокомісією транспортує військових до закордонної клініки.