Сучасна доступна медицина — один з пріоритетів Плану дій уряду на 2024 рік
Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час чергового засідання уряду, де був затверджений План дій уряду на 2024 рік.
Прем’єр-міністр зазначив, що буде продовжена реалізація медичної реформи. Важливими акцентами відповідно до викликів повномасштабної війни є розвиток реабілітації в сфері охорони здоров’я та психологічної допомоги. Зокрема, у 2024 році планується створити не менше ніж 30 центрів ментального здоров’я в кластерних лікарнях по всій країні.
Розбудова мережі центрів з ментального здоров’я — наступний крок Міністерства охорони здоров’я України у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативи Олени Зеленської. У 2023 році основна увага була приділена доступності базових психологічних послуг на первинному рівні медичної допомоги. Тепер таку допомогу можна отримати фактично у кожного третього сімейного лікаря абсолютно безоплатно. Цього року плануємо розбудову амбулаторної ланки надання послуг з охорони ментального здоров’я. Таким чином, продовжуємо формувати екосистему надання якісної та доступної психологічної допомоги на всіх рівнях.
Концепція розвитку системи реабілітації в сфері охорони здоров’я передбачає, що в кожній кластерній та надкластерній лікарні, яка включена до спроможної мережі госпітального округу, має бути сучасне безбар’єрне відділення реабілітації орієнтовно на 30-60 ліжок. Це дозволить щорічно надавати якісні та безоплатні послуги з реабілітації для щонайменше 126 тисяч пацієнтів. Також планується створити шість спеціалізованих реабілітаційних медзакладів національного рівня. Ще п’ять реабілітаційних центрів запустить Міністерство оборони.
Ще одне важливе питання — відбудова та відновлення медичної інфраструктури. Під час засідання уряду Денис Шмигаль розповів про плани розпочати проєкти реконструкції та модернізації не менше ніж 100 українських лікарень. За час повномасштабної війни ворог пошкодив 1525 об’єктів медзакладів та ще 196 об’єктів зруйнував повністю (об’єкти відновленню не підлягають). Найбільших втрат зазнали медзаклади Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Київської та Чернігівської областей. Наразі 504 об’єкти відновлені повністю та ще 361 — частково.
Загалом видатки на охорону здоров’я у 2024 році становитимуть 239 млрд грн, що на 31 млрд грн більше, ніж минулого року. З них на бюджет Програми медичних гарантій передбачено понад 159 млрд гривень. Вона охоплює всі основні види медичної допомоги. У цьому році Програма сфокусована на відновленні здоров’я та людського потенціалу: послуги з реабілітації, психічне здоров’я, а також нові напрями — лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій та трансплантація.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації