Глаукома – не вирок: що має знати пацієнт, щоби не втратити зір
6 березня медична спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з глаукомою. Кожного року, в перші дні березня, лікарі-офтальмологи світу нагадують громадськості про існування захворювання очей, яке при пізньому діагностуванні та відсутності лікування приводить до втрати зору!
Глаукома визначається як ураження зорового нерва, що включає характерну його атрофію та супроводжується типовими змінами поля зору. Даним терміном, по суті, називають не один певний недуг, а цілу групу, яка налічує понад 60 патологій. При загальному непримітному перебігу, фінал у кожної з них один: невиліковна сліпота. Глаукома часто, хоча і не завжди, пов’язана з підвищенням внутрішньоочного тиску (ВОТ).
Експерт Управління Охорони Здоров’я Чернігівської ОДА з «Офтальмології», завідувач відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні, лікар-офтальмолог вищої категорії Ірина Биховець розповіла що ж таке глаукома, які існують її різновиди та коли людина має звертатися до лікаря за отриманням медичної допомоги.
«Кожного року я розпочинаю розмову з відкритокутової глаукоми, яка частіше зустрічається, а в цьому році – хочу почати з закритокутової глаукоми, яка потребує термінового звернення до окуліста та може починатися гострим нападом, що супроводжується сильними болями в оці, половині голови, нудотою, зниженням зору тощо, – говорить Ірина Биховець. – Інколи у пацієнта значно підвищується артеріальний тиск і він звертається за допомогою не до офтальмолога, а до терапевта. Такому нападу часто передує періодична затуманеність, болі в скроні. Кожен такий напад може призводити до незворотнього погіршення зору.
Закритокутова глаукома – форма глаукоми, що характеризується звуженням або закриттям кута передньої камери, нормальний кут якої забезпечує дренаж для внутриочної рідини. Коли цей дренажний шлях звужений або закритий, неадекватний дренаж вологи призводить до підвищення внутриочного тиску і пошкодження зорового нерва.
В таких очах кришталик ока анатомічно розташований занадто далеко вперед і впирається в райдужну оболонку, що призводить до блокади зіниці – стану, при якому внутриочна рідина більше не може нормально протікати через зіницю. Тиск зростає позаду райдужної оболонки відносно передньої камери, змушуючи периферичну частину райдужної оболонки вигинатися вперед і охоплювати повністю або частково кут передньої камери.
Без лікування втрата зору і навіть сліпота можуть статися дуже швидко, під час нападу (протягом годин або днів). Тому гостра закритокутова глаукома є справжньою невідкладною офтальмологічною ситуацією. Пацієнти з анатомічно вузькими кутами мають ризик закриття кутів у майбутньому».
Відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні працює цілодобово для надання невідкладної допомоги мешканцям регіону, лікарі неодноразово госпіталізували пацієнтів з гострими нападами глаукоми. Фахівці відділення використовують всі основні методики діагностики з метою раннього виявлення захворювання та успішного лікування.
«На даний час особливо актуальними є лазерні технології, якими володіють всі наші лікарі. При звернені пацієнта за терміновими показаннями, в будь-який час доби, йому надається висококваліфікована медична допомога,–говорить Ірина Биховець. – В арсеналі відділення наявне високотехнологічне обладнання для проведення якісного лікування. Особливо актуальним є проведення лазерної операції (іридектомії), навіть, в перші години. Друге око також обстежується і при виявленні вузького кута, виконується профілактична лазерна периферична іридотомія з метою запобігання майбутнім нападам закритокутової глаукоми. Хірургія катаракти (факоемульсифікація) з імплантацією інтраокулярної лінзи може вирішити проблему гострої або хронічної первинної закритокутової глаукоми у деяких пацієнтів шляхом видалення кришталику, який може стискати кут».
За словами експертки, у відділення мікрохірургії ока пацієнти з вторинною глаукомою звертаються дуже часто. Вона розвивається на фоні інших захворювань ока та характеризується великою різноманітністю: при патології кришталику, запальних процесах очей, при патології судин (після тромбозів) тощо. Неоваскулярні глаукоми – при ускладненнях зі сторони органів зору при цукровому діабеті, після травм очей.
«Головним моментом є не тільки встановлення діагнозу вторинної глаукоми, а й виявлення причини її розвитку, від усунення якої залежить загальне лікування. Тут важливий мультидисциплінарний підхід. Пацієнтам проводиться велика кількість лабораторних обстежень з консультаціями суміжних спеціалістів для вирішення подальшої тактики лікування. Лікарі-офтальмологи фактично вже лікують ускладнення основного захворювання зі сторони органів зору з використанням відповідних медикаментів, лазерних та мікрохірургічних технологій, які використовуються як окремо, так і поєднуються», – підсумовує Ірина Биховець.
Прогноз неоваскулярної глаукоми дуже насторожений та залежить від своєчасної профілактики або лікування причини. Іншим важливим фактором для прогнозу збереження зору є контроль внутриочного тиску, підвищення якого часто не піддається медикаментозному лікуванню. Пацієнти повинні дотримуватися суворого протоколу подальшого спостереження, оскільки часто потрібні багаторазові візити.
Тільки в тісній співпраці лікар-пацієнт є можливість досягнути довготривалих результатів! Бережіть свій зір та вчасно звертайтеся за медичною допомогою!
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації