Меню
 
Головна arrow Новини
Забезпечення прав жінок та дівчат, які зазнали внутрішнього переміщення

Щорічно, впродовж лютого-березня, з метою підвищення рівня обізнаності жінок щодо їх прав, поінформованості щодо шляхів попередження та інструментів протидії дискримінації за ознакою статі, забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, попередження та зупинення усіх форм насильства стосовно жінок і дітей, торгівлі людьми, розвитку жіночого лідерства у всіх сферах та на всіх рівнях, на Чернігівщині проводиться акція «Жінки, знайте свої права!».

Повномасштабне вторгнення росії в Україну стало величезним випробуванням для всіх українців, особливо для жінок та дітей. Кожна збройна агресія тягне за собою руйнації, смерті, порушує основоположні права людини та призводить до більш високого ступеня насильства над жінками та дівчатами, включаючи свавільні вбивства, катування та каліцтва, сексуальне насильство. Торгівля жінками і дітьми, особливо тими, що вимушено покинули свої домівки, також посилюється в період конфлікту.

Збройна агресія змусила покинути поспішно свої домівки мільйони українок. Значна кількість осіб виїхала за прихистком до сусідніх держав. Втім, частина українок залишились в Україні, вимушено змінивши своє місце проживання.

В свою чергу, примусове переселення негативно впливає на жінок, обмежуючи можливості працевлаштування, збільшуючи неоплачувану домашню роботу і, як наслідок, зменшуючи доходи, погіршуючи якість життя та розширюючи залежність від соціальних виплат.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну у лютому 2022 року значно збільшило ризик насильства по відношенню до жінок і дівчат, у тому числі сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Зрештою насильство негативно впливає як на фізичне, так і на психічне здоров’я постраждалих осіб і може призвести до інвалідності чи летальних випадків унаслідок отримання тяжких тілесних ушкоджень, не сумісних із життям, а також вчинення суїциду.

Незважаючи на всі тяжкі наслідки, які тягне за собою війна, існують права людини. Спеціалізовані норми про захист жінок під час збройних конфліктів були вперше включені в Женевські конвенції. Так Женевська конвенція «Про захист цивільного населення під час війни» 1949 р. визначає, що жінки потребують особливого захисту від будь-якого зазіхання на їхню честь, і, зокрема, захисту від зґвалтування, примушування до проституції чи будь-якої іншої форми посягання на їхню моральність.

Загальна декларація прав людини підтверджує принцип недопущення дискримінації й проголошує, що всі люди народжуються вільними та рівними у своїй гідності та правах і що кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені в ній, без будь-якої різниці, у тому числі щодо статі.

Наразі в Україні існує велика кількість спеціальних законів та інших нормативноправових актів, що стосуються ВПО. До цієї нормативної бази часто вносяться зміни.

У залежності від ситуації, яка склалась внаслідок дискримінації за ознакою статі, особа має право звернутись за захистом порушених прав до уповноваженого Верховної ради з прав людини. Письмові звернення можна надсилати за адресою:вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008; на електронну пошту: [email protected]. Контакт-центр – 0-800-501-720.

В Україні також діє Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації громадської організації «Ла Страда» – 0 800 500 335 або короткий номер з мобільного 116 123, а також урядова гаряча лінія з питань допомоги постраждалим від насильства 1547.

Якщо під час вчинення дискримінації за ознакою статі наявний склад адміністративного або кримінального правопорушення, тоді за захистом порушеного права потрібно звернутись до органів поліції.

Потерпілі від дискримінації за ознакою статі можуть звертатись за захистом своїх порушених прав до суду та мають право на відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди, завданих їм унаслідок дискримінації за ознакою статі.

Для отримання правової допомоги потерпілі від дискримінації за ознакою статі мають право звернутись до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Якщо ви стали жертвою домашнього, фізичного або сексуального насильства, негайно вирушайте на прийом до лікаря, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження і визначити ступінь їх тяжкості. Надалі це допоможе притягнути вашого кривдника до кримінальної відповідальності.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc