Меню
 
Головна arrow Новини
Імунопрофілактика населення — це постійний пріоритет для сфери охорони здоров’я. На рівні країни триває програма переоснащення системи «холодового ланцюга»

Старе обладнання, зокрема холодильники та морозильні камери, замінені на сучасні холодові кімнати та холодильне обладнання, яке відповідає стандартам ВООЗ. Це дозволяє забезпечити дотримання усіх необхідних вимог до управління циклом вакцинації населення та безперебійну наявність препаратів на рівні областей: від пунктів щеплень у віддалених населених пунктах до районних та обласних медзакладів.

«Холодовий ланцюг» це безперервно функціонуюча система, яка забезпечує необхідний температурний режим від моменту зберігання до транспортування вакцин на всіх етапах переміщення. Міністерство охорони здоров’я України реалізує комплексну програму з забезпечення та переоснащення медзакладів, зокрема пунктів щеплень, та співпрацює з міжнародними партнерами з початку пандемії COVID-19. В областях прийом вакцин, розподіл та дотримання «умов холодового» ланцюга під час зберігання та транспортування препаратів до медзакладів регіону забезпечують центри контролю та профілактики хвороб: у центрах обладнані спеціальні склади для зберігання вакцин та холодові кімнати зі спеціалізованим холодильним обладнанням.

«Імунопрофілактика населення — це постійний пріоритет для сфери охорони здоров’я. На рівні країни триває програма переоснащення системи “холодового ланцюга” з урахуванням дотримання міжнародних стандартів. Вже замінено 95% холодового обладнання: холодильників, морозильників та холодильних камер, яке використовується для вакцинального циклу, починаючи від складів національного рівня, складів та холодових кімнат на базі обласних центрів контролю та профілактики хвороб та на рівні закладів охорони здоров’я. Попри повномасштабну війну МОЗ за співпраці з міжнародними партнерами забезпечує безперебійну наявність вакцин для рутинної вакцинації на рівні кожної області, щоб новонароджені могли отримати всі обов’язкові щеплення у пологовому, діти та дорослі — зробити їх у сімейного лікаря чи пункті вакцинації. Ці послуги якісні, доступні та безоплатні для пацієнтів», — зазначив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

За останній рік майже 1 400 спеціальних холодильників для зберігання вакцин, закуплених коштом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) передав до 1 000 пунктів вакцинації у 23 областях. У рамках спільних партнерських проєктів, які Міністерство охорони здоров’я України реалізує з ВООЗ, ЮНІСЕФ, Світовим банком та за ініціативи COVAX, близько 95% закладів охорони здоров’я й майже 80% пунктів щеплень в Україні оснащені сучасним обладнанням системи «холодового ланцюга» та електронними реєстраторами для моніторингу температури.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНІСЕФ та інші профільні організації, що спеціалізуються на питаннях імунізації, рекомендують використовувати саме стандартизоване обладнання для ефективного зберігання вакцин. У разі відключення від електроживлення це холодильне обладнання здатне впродовж трьох днів підтримувати належну для зберігання вакцин температуру.

«Обов’язковою передумовою ефективності вакцин є їхнє належне транспортування та зберігання завдяки інфраструктурі холодового ланцюга світового стандарту. Нова партія холодильників, доставлена в Україну, — це ще один великий крок на шляху до належного оснащення пунктів вакцинації по всій країні. Підкреслю, що це обладнання дозволить медичним закладам в Україні бути краще підготовленими до можливих перебоїв із електропостачанням», — сказав голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде.

Переобладнання відбувається в рамках спільних проєктів МОЗ зі Світовим банком та за співпраці з міжнародними партнерами UNICEF та ВООЗ. Загалом, у рамках спільного проєкту МОЗ та Світового банку, заклади охорони здоров’я та ЦКПХ отримали більше ніж 9 тисяч одиниць спеціалізованого холодильного обладнання (2 068 холодильників з льодовим захистом, 1 034 морозильних камер з акумулятором холоду, 2 066 мережевих комбінованих холодильників, 4 134 пристрої контролю температури).

Також завдяки співпраці МОЗ з міжнародними партнерами UNICEF та ВООЗ у партнерстві з ЄС було оснащено 26 холодових кімнат, ЦКПХ отримали 36 автомобілів, щоб розвозити вакцину у межах області та проводити виїзні щеплення у віддалених населених пунктах. Автомобілі оснащені рефрижераторами, в яких розвозять вакцину та які дозволяють підтримувати необхідний температурний режим під час транспортування з моменту відвантаження до доставлення. Зберігання та доставка в регіони вакцини, отриманої від міжнародних партнерів як гуманітарну допомогу, відбувається за підтримки проєкту USAID Ukraine – USAID Україна «Безпечні та доступні ліки для українців» (SAFEMed).

Також співробітники відділів імунізації ЦКПХ забезпечені комп’ютерним обладнанням для виконання своїх функцій, зокрема збору даних, моніторингу запасів вакцин та охоплення щепленнями. Для ЦКПХ вже проведено навчання з управління процесом імунізації на всіх етапах від планування щеплень, логістики вакцин до їхнього використання.

Основні складові «холодового ланцюга»:

- спеціально підготовлений медперсонал, що забезпечує обслуговування холодильного обладнання, зберігання та постачання вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного до закладів охорони здоров’я України;

- холодильне обладнання, транспортні засоби, що дозволяють забезпечувати належні умови для зберігання та транспортування вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного;

- проведення контролю за дотриманням необхідного температурного режиму на всіх його етапах.

У 2022–2023 роках ЮНІСЕФ провів 139 тренінгів, організованих за підтримки Світового банку, USAID та ініціативи COVAX, завдяки яким близько 5000 медичних працівників по всій Україні отримали знання з управління вакцинами та холодовим ланцюгом.





Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc