Як працює ментальна допомога для пацієнтів Чернігова
У рамках тематичної хвилі щодо послуги з ментального здоров’я на «первинці» комунікаційної кампанії «Ти як?» НСЗУ продовжує розповідати історії фахівців первинної ланки, які надають послуги з ментального здоров'я. Сьогодні – про Альону Гомаз, завідувачку амбулаторії Чернігівської міської лікарні №2, лікарку зі 16-річним стажем, яка має 1855 підписаних декларацій та однією з перших почала впроваджувати в свою практику надання допомоги пацієнтам при ментальних порушеннях.
«Для лікаря первинної ланки навчання mhGAP є великим кроком у роботі, яка спрямована на підтримку ментального здоров’я пацієнтів. Саме ми найчастіше бачимо цих людей першими і для того аби не помилитися в своїх діагнозах та вести правильну терапію, допомагати людям боротися з тривогою та покращити якість життя, було прийнято рішення пройти навчання, щоб надавати професійну допомогу щодо ментального здоров’я. Навчання за програмою ВООЗ mhGAP дало змогу зрозуміти, як розпізнати пацієнта з психічним розладом, дало навички комунікації з цим пацієнтом, подальше ведення цих пацієнтів та надання їм якісної допомоги», – зазначає лікар терапевт Альона Гомаз.
Тривожні розлади під час військового стану стали серйозним викликом та є серйозною проблемою, яка впливає на фізичне та психічне здоров’я тисяч людей.
«Під час війни люди стикаються з небезпекою, насильством, втратою близьких, руйнацією і страхом, і ці негативні фактори можуть призвести до розвитку тривожних розладів. Все частіше при амбулаторному зверненні до нашого лікувального закладу ми почали помічати збільшення динаміки звернень людей з тривожними розладами, порушенням сну, пригніченим настроєм, депресивними розладами», – розповідає завідувачка амбулаторії.
За її словами, на платформі Академії НСЗУ за програмою mhGAP, яка розроблена ВООЗ і впроваджується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, на тему «Ведення поширених розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP», пройшли навчання 92 лікарі первинної медичної допомоги та 35 лікарів вторинної ланки медзакладу. Наразі медичні працівники продовжують навчатися за програмою mhGAP, зокрема до проходження курсу залучений і середній медперсонал закладу.
Альона Гомаз наголошує: «Пацієнти дізнавшись, що лікар первинки може допомогти їм у вирішенні питання психологічної допомоги охоче звертаються. Адже це важливо, що є людина, яка з розумінням віднесеться до його чи її проблеми. Як побороти стрес, страх, панічні атаки, депресію, тривогу, як бути далі? Це все ми долаємо разом з нашими пацієнтами. Ми відпрацьовуємо вправи подолання стресу та тривог, вчимося використовувати додаткові психологічні ресурси в екстремальних умовах. Це надало мені впевненість в роботі».
Дізнатися, хто з працівників первинної медичної ланки вже опанував навички та знання, необхідні для надання ментальної підтримки, можна за допомогою онлайн-мапи на сайті НСЗУ: https://bit.ly/40zPlA1.
На мапі відображаються всі медзаклади, які надають психологічну та спеціалізовану допомогу з ментального здоров'я за договором із Національною службою здоров’я України. А отже, безоплатно для пацієнтів. Також інформацію про лікарів та заклади можна дізнатися за номером контакт-центру НСЗУ 16-77.
Інтеграція послуги з ментального здоров'я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров'я України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я – ініціативи першої леді Олени Зеленської. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки ВООЗ, Уряду Канади, Міжнародного Медичного Корпусу.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації