Скринінг під час вагітності – це пренатальне дослідження, яке спрямоване на своєчасне виявлення групи вагітних із підвищеним ризиком народити дитину з генетичними захворюваннями або вродженими аномаліями розвитку.
Тож в які терміни проводяться скринінги? Яке їх головне завдання? Чи можна на 100% визначити стать майбутньої дитини та побачити її маленькі пальчики під час ІІ скринінгу? Чи для всіх вагітних обов’язково проходити ІІІ скринінг? На всі ці запитання дав відповіді лікар УЗД вищої категорії Чернігівського пологового будинку Ігор Шилейко.
Перший скринінг проводиться в межах 11-14 тижнів вагітності. Основне його завдання – це виявлення груп ризику з хромосомних аномалій та виявлення грубих вад розвитку. Також під час І скринінгу визначається точний термін вагітності, що важливо для подальшого моніторингу.
«Під час УЗД-дослідження вимірюється куприково-тім’яний та біпарієтальний розміри плоду, визначається товщина комірцевого простору, наявність назальної кістки тощо. Також робиться дослідження будови серця з метою виявлення вроджених вад, – говорить Ігор Шилейко. – Ще один з важливих моментів І скринінгу, це вимірювання довжини шийки матки, стану яєчників та інших органів малого тазу. Це робиться для того, щоб виявити чи є якась загроза для переривання вагітності чи ні. Дуже важливо не пропустити І скринінг, бо інформація, отримана під час дослідження – є безцінною! Цю інформацію получити пізніше ми не зможемо, ні в 16 тижнів, ні в 20».
Найважливішим вважається ІІ скринінг. Робиться він у межах 17,5-21,5 тижнів вагітності. Його основним завданням є підтвердження нормальної анатомії плоду, тобто при даному обстеженні дуже докладно вивчається і досліджується плід.
«Якщо на І скринінгу, який ми зробили раніше, ми могли діагностувати якісь грубі вади розвитку то на ІІ скринінгу ми детально вивчаємо плід. А саме стан головного мозку, обличчя, опорно-рухового апарату, серця та інших органів плоду. Також на ІІ скринінгу майже 100-відсотково можна визначити стать дитини», – розповідає лікар.
ІІІ скринінг, на відміну від перших двох, не є обов’язковим і робиться за показаннями. В третій скринінг попадають вагітні, які знаходяться в різних групах ризику, наприклад дитинка відстає по масі тіла тощо.
«На ІІІ скринінгу ми визначаємо положення дитинки, як вона себе почуває, яку має масу та чи відповідає ця маса терміну вагітності… Також ми робимо доплер артерії пуповини, середньомозкової артерії та маткових артерій. Поглиблено вивчаємо плаценту та навколоплідні води, тому що в ІІІ триместрі вагітності вони можуть змінюватись і фізіологічно, і патологічно. Загалом, потребу у ІІІ скринінгу та час його проведення визначає лікар акушер-гінеколог, який спостерігає вагітність жінки після постановки на облік», – наголошує Ігор Шилейко.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації