Меню
 
Головна arrow Новини
Обережно: ботулізм!

За повідомленням ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» в області зареєстровано перший в цьому році випадок захворювання ботулізмом, який встановлено клінічно. 35-річний мешканець Чернігівського району потрапив до лікарні після вживання риби в’яленої непатраної власного виготовлення. Хворому введена протиботулінічна сироватка. Спеціалістами установи проводиться санітарно-епідеміологічне розслідування.

В свою чергу, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, протягом минулого місяця в Україні зафіксовано 12 випадків з підозрою на ботулізм, з них у 5 людей діагноз підтвердився, ще по 7 випадках очікуються результати досліджень. Причиною хвороби в усіх випадках стали продукти домашнього виробництва – домашні паштети, в’ялена риба та м’ясо.

Ботулізм – це харчове отруєння, яке може закінчитися смертельно. Причина ботулізму – токсин, що виділяється бактерією Clostridium botulinum. Ці бактерії зустрічаються в природі в багатьох місцях. Вони утворюють спори, які діють як захисні оболонки та допомагають бактеріям виживати в навколишньому середовищі, навіть в екстремальних умовах.

Зазвичай спори не викликають у людей хвороби, навіть якщо їх з’їсти. Але за певних умов вони можуть рости й виробляти один із найсмертоносніших токсинів. Ідеальними умовами для цього є неправильно консервовані або ферментовані в домашніх умовах продукти – м’ясні, рибні, грибні чи овочеві консерви, в’ялене м’ясо чи риба, паштети та ковбаси.

Найпоширенішою причиною ботулізму є саме домашні консервовані продукти з м’яса та риби, адже їх зазвичай виготовляють без дотримання відповідних технологій приготування.

Які симптоми ботулізму?

Через 12-36 годин після потрапляння токсину в організм людини виникають такі симптоми:

- м’язова слабкість (важко рухатися, говорити, дихати),

- сильно виражена сухість у роті,

- нечіткий («сітка або туман» перед очима») зір та/або виражене двоїння предметів перед очима.

Ботулінічний токсин блокує сигнал до скорочення м’язів і викликає їхній параліч. Що більше токсину було в їжі, тим інтенсивнішими є симптоми. У разі повного паралічу дихання людина може померти.

Як запобігти ботулізму?

Рішуче відмовитися від вживання в’яленої риби, вудженого м’яса, м’ясних консервів домашнього приготування. Токсин, що викликає ботулізм, не можна визначити за кольором або смаком, адже зазвичай консерви та інші продукти, в яких є збудник ботулізму, не змінюють зовнішнього вигляду. Пакування у вакуум риби чи копченого м’яса не гарантує їхньої безпеки.

Їжте тільки сертифіковану продукцію, виготовлену згідно із санітарними вимогами. Тримати та перевозити ковбаси, шинку, вуджену рибу тощо треба лише в холодильнику.

У разі підозри ботулізму – негайно звертайтеся до лікаря!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc