Меню
 
Головна arrow Новини
Лікар-онкогінеколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології розповів як можна запобігти розвитку раку шийки матки

За даними Чернігівського медичного центру сучасної онкології минулоріч рак шийки матки вперше діагностували у 87 жінок з Чернігівщини, із них у 48 – на пізніх стадіях (31 – на третій, 17 – на четвертій).

Найбільшою проблемою у цьому контексті є якраз високий рівень занедбаності захворювання, адже на ранніх стадіях цей вид раку успішно лікується й жінка може продовжувати повноцінне життя. Натомість майже у кожної другої пацієнтки, якій встановлюють діагноз, – занедбана стадія.

Про те, як жінкам не проґавити розвиток раку шийки матки та що для цього можна зробити безоплатно, розповів лікар-онкогінеколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Зуб.

«Така сумна статистика спричинена перш за все тим, що рак шийки матки на ранніх стадіях зазвичай протікає безсимптомно і жінки не йдуть до лікарів, поки їх нічого не турбує, тобто на профілактичні огляди, які є обов’язковими, – пояснює Олександр Зуб. – Раку шийки матки зазвичай передують передракові стани – дисплазії. Дисплазія – це ще не рак, але, якщо її вчасно не діагностувати та не розпочати лікування, вона може у нього перерости».

За словами лікаря, терміни виникнення раку від передракового стану становлять 5-8 років. Тож, і жінка, і лікар мають достатньо часу, щоб виявити та здолати хворобу, поки вона не є онкологічною.

«Найкращий спосіб виявити хворобу на ранній стадії – щорічний огляд у гінеколога та ПАП-тест (цитологічне дослідження) раз на 2-3 роки, починаючи з 21-річного віку. ПАП-тест – швидка і безболісна процедура, яка дозволяє виявити рак на так званій нульовій стадії, а також клітини зі змінами, що підвищують ризик розвитку раку», – наголошує Олександр Зуб.

Більш того, як наголошує лікар, ПАП-тест можна безоплатно зробити у гінеколога в закладах охорони здоров’я, які законтрактовані Національною службою здоров’я України. А до гінеколога кожна жінка має можливість звертатися навіть без направлення.

Також лікар зазначає, що більшість випадків раку шийки матки спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ). Вакцинація від ВПЛ до початку статевого життя на понад 90% знижує ймовірність розвитку злоякісних новоутворень. Понад 100 країн вже внесли вакцинацію від ВПЛ у національні календарі щеплень. В Україні вона поки входить до списку рекомендованих, тож здійснюється коштом пацієнтів.

«Вакцинація від ВПЛ, профілактичні огляди та ПАП-тестування – прості і доступні кожному дії, які вбережуть від раку шийки матки. Обов’язково проконсультуйтеся щодо цього зі своїм сімейним лікарем чи гінекологом», – підсумовує Олександр Зуб.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc