Меню
 
Головна arrow Новини
Тютюн – основна причина смертей, хвороб та зубожіння!

Сьогодні відзначається Всесвітній день без тютюну, головною темою якого цьогоріч є захист молоді від маніпуляцій з боку тютюнової промисловості.

Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я, тютюнова промисловість вибрала своєю метою молодь для отримання довічного прибутку, викликаючи нові хвилі залежності. Показники вживання електронних сигарет серед дітей у всіх регіонах є вищими, ніж серед дорослих. Згідно з оцінками, 37 мільйонів молодих людей у віці 13-15 років у всьому світі вживають тютюн.

Тютюнова епідемія є однією з найбільш серйозних загроз для здоров’я населення, яке коли-небудь виникало у світі; щорічно від неї гине понад 8 мільйонів людей. З цих випадків смертей понад 7 мільйонів обумовлені безпосередньо споживанням тютюну, і близько 1,3 мільйона – впливом вторинного тютюнового диму.

Тютюн завдає шкоди здоров’ю у будь-якому вигляді, і безпечної дози тютюну не існує. Найбільш поширеною формою вживання тютюну у світі є куріння цигарок. До інших видів тютюнових виробів відносяться кальянний тютюн, сигари, сигарили, тютюн, що само нагрівається, самокрутковий тютюн, трубочний тютюн, біді і кретек, а також вироби з бездимного тютюну.

Вже неодноразово доведено, що куріння викликає підвищений ризик серцево-судинних та респіраторних захворювань, понад 20 типів або підтипів раку, діабету тощо. У кожного п’ятого курця протягом життя розвивається хронічна обструктивна хвороба легень, а ймовірність захворіти на рак легень у вживаючих тютюн у 22 рази вище, ніж у тих, хто не палить. Також тютюновий дим ушкоджує артерії серця, викликає утворення бляшок і тромбів, тим самим обмежуючи кровотік і зрештою призводячи до серцевих нападів та інсультів.

Куріння тютюну та вживання бездимних тютюнових виробів викликають рак порожнини рота, губ, горла (глотки та гортані) та стравоходу. Деякі дослідження також продемонстрували зв’язок між курінням тютюну та підвищеним ризиком раку грудей, особливо серед тих, хто палить багато та жінок, які починають курити до настання першої вагітності.

Також вживання тютюнових виробів може викликати захворювання очей (макулодистрофія, катаракта, глаукома), які за відсутності лікування призводять до незворотної втрати зору. Ця пагубна звичка є фактором ризику розвитку деменції, групи розладів, що виявляються зниженням розумових здібностей та порушенням функцій мозку.

У курців з більшою ймовірністю можуть виникнути порушення з боку шлунково-кишкового тракту, такі як виразка шлунку, запальні захворювання кишечника, що супроводжуються спазмами в животі, стійкою діареєю, лихоманкою та ректальною кровотечею, а також рак шлунково-кишкового тракту.

Варто зазначити, що тютюнопаління в закритих приміщеннях є основним джерелом забруднення повітря, оскільки в процесі куріння в навколишнє середовище виділяються токсичні речовини, збільшуючи ризик впливу на некурців.

Електронні системи доставки нікотину відомі як «електронні сигарети» не містять тютюну, але є шкідливими для здоров’я та небезпечними виробами. Вони підвищують ризик серцево-судинних та легеневих захворювань. Крім того, вони становлять велику небезпеку для вагітних через можливий негативний вплив на розвиток плода. Користувачі цих виробів піддаються впливу токсичних хімічних речовин, багато з яких викликають рак, і на даний момент доказів того, що ці вироби є менш шкідливими, ніж звичайні сигарети, немає.

Особливо небезпечні електронні сигарети для дітей та підлітків. Нікотин викликає дуже сильну залежність, причому особливо вразливою до нікотину є центральна нервова система, що не до кінця розвинулась, процес формування якої триває приблизно до 25-річного віку.

Відмова від куріння може стати непростим завданням, особливо у зв’язку з додатковим соціальним та економічним стресом, який виник в наслідок пандемії та військової агресії рф, але є багато причин, щоб це зробити.

Переваги відмови від тютюну відчуваються майже відразу. Через 20 хвилин після того, як тютюн перестає впливати на організм людини – пульс починає нормалізуватися. Через 8 годин відновлюється рівень кисню в крові, а шкідливий рівень чадного газу зменшується вдвічі. Через 48 годин залишки чадного газу виводяться з організму, легені очищаються від слизу та покращуються смак і нюх. Через 72 години минає спазм бронхів, дихати стає легше і людина стає більш енергійною. Через 2–12 тижнів поліпшується кровообіг, серце набагато краще прокачує кров до органів і тканин, а через 3–9 місяців функціонування легенів покращується на 10%, зникає або зменшується кашель, хрипи та інші проблеми з диханням. Протягом 5-15 років знижується ризик інсульту до рівня ризику людини, що не курить. Протягом 10 років приблизно вдвічі знижується ризик смерті від раку легень порівняно з ризиком у людей, що палять. Протягом 15 років знижується ризик серцево-судинних захворювань до рівня ризику людини, що не курить.

Більшість людей, що вживають тютюн, при отриманні інформації про небезпеку куріння, хочуть кинути палити. Але нікотин, що міститься в тютюнових виробах, викликає сильне звикання, і без допомоги у відмові від куріння успіху досягають лише 4% таких людей. Професійна допомога та фармакологічні засоби з доведеною ефективністю можуть більш ніж удвічі підвищити шанси на успішну відмову від тютюну.

Тож, якщо ви вирішили відмовитись від цієї пагубної звички, зверніться по допомогу до сімейного лікаря. Крім того, намагайтеся залучити до своєї трансформації якомога більше знайомих та друзів, щоби в разі потреби отримати від них підтримку.

Окрім того, на офіційному веб-сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я, з’явився віртуальний консультант з питань здоров’я S.A.R.A.H., готовий відповідати на ваші запитання восьми мовами у відео або текстовому форматі 24 години на добу, сім днів на тиждень. Він може надати вам корисні поради щодо боротьби зі стресом, правильного харчування, відмови від куріння звичайних або електронних сигарет, безпеки дорожнього руху, а також інформацію щодо інших питань, пов’язаних зі здоров’ям. Поспілкуватися з S.A.R.A.H. можна за посиланням: https://www.who.int/ru/campaigns/s-a-r-a-h

Пам’ятайте, що навіть найдовший шлях починається з першого кроку. Тож без вашого твердого наміру відмовитися від куріння зміни не відбудуться.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc