Меню
 
Головна arrow Новини
Кидай курити з професійною підтримкою

130 000. Саме тільки українців ми втрачаємо щороку через хвороби, спричинені вживанням тютюну. Інфаркт, інсульт, рак, хронічне обструктивне захворювання легень, імпотенція, безпліддя — далеко не повний список наслідків, до яких може призвести навіть епізодичне куріння.

Під час повномасштабної війни ситуація видається ще гострішою, адже нині особливо важливо за будь-яку ціну берегти людські життя. І хоч внаслідок воєнних дій у теперішніх курців зросла інтенсивність куріння, існує і позитивна статистика. Відповідно до результатів опитування, проведеного Всесвітньою організацією охорони здоров’я у 2023 році, дві третини українців, які курять, робили у своєму житті хоча б одну серйозну спробу кинути. Ще стільки ж — мають бажання позбутися тютюнової залежності.

Та насправді відсоток курців, які успішно кидають курити самотужки, невеликий — лише близько 6% з тих, хто намагався відмовитися від тютюну, змогли втриматися від куріння впродовж понад пів року.

Що стає на заваді? Найчастіше — помилкові переконання щодо процесу припинення куріння. Наприклад, існує поширена думка, що значний стаж куріння — це вирок, і кидати вже пізно. Та насправді все дуже очевидно: що раніше ти подолаєш тютюнову залежність, то краще це вплине на твоє здоров’я. І навіть якщо відмовитися від тютюну після 60 років, очікувана тривалість життя зросте на 3 роки.

Пам’ятайте: кинути курити може кожен — у будь-якому віці, за будь-якого стану здоров’я та за будь-якого стажу куріння.

Як кинути курити?

Сформувати рішення кинути курити й справді зробити це в один і той самий день — практично неможливо. Припинення куріння — це процес, який складається з кількох етапів та потребує певних зусиль. І так, лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першого ж разу. У вас може бути кілька спроб — і це цілком нормально. Адже в процесі ти отримуєш досвід, що допоможе тобі одного дня відмовитися від тютюнових чи нікотинових виробів назавжди.

Існує багато методів відмови від куріння, тож ви можете самостійно обрати шлях, що пасуватиме саме вам. Однак важливо, аби обраний метод був науково обґрунтованим та мав доведену ефективність.

І пам'ятайте про те, що у вас є підтримка. Кидати курити легше, коли знатимете, що ваше рішення розуміють та поважають. І що за потреби — ви маєте того, хто підставить плече та допоможе не зійти зі шляху. Зверниться по фахову допомогу до свого сімейного лікаря чи психотерапевта — спеціаліст дасть практичні рекомендації, що спрацюють саме у твоєму випадку. Або ж переходьте на безоплатний професійний сервіс «Я кидаю курити» stopsmoking.org.ua, де знайдете дієві інструменти боротьби з тютюновою залежністю та покроковий алгоритм дій.

Як зрозуміти, що я готовий кинути курити?

Визнання проблеми — половина успіху в її вирішенні. Аби оцінити свою готовність кинути курити, важливо зрозуміти, на якому етапі відмови від куріння ви перебуваєте у цей момент. Усього їх виділяють п’ять:

1. Етап відсутності усвідомлення проблеми — ви поки не замислюєтеся над тим, аби попрощатися з тютюном. Принаймні, серйозно. Ба більше, навіть можете захищати свою залежність, мовляв, не відчуваєте жодного негативного впливу куріння на здоров’я.

2. Етап усвідомлення проблеми. Якщо ви тут, отже, перспектива кинути курити вже не видається вам такою нереальною. На цій стадії зазвичай визнають, що залежність від куріння — проблема, яка потребує вирішення.

3. Етап підготовки. Переломний момент. Курець приймає рішення відмовитися від тютюну й вже здійснює маленькі кроки у цьому напрямку. Наприклад, може зменшити кількість сигарет або призначити дату відмови від куріння.

4. Етап дії. Остання сигарета вже викурена, і курець здійснює конкретні дії для того, щоб позбутися залежності. Загалом, ця стадія триває до 6 місяців, протягом яких людина найбільше потребує підтримки у своєму намірі.

5. Етап утримання статусу некурця. Якщо це про вас, вітаємо — ви молодець! Зараз ваше головне завдання — утриматися від спокуси зірватися та закурити знову. А якщо ж так сталося — нічого страшного. Плануйте наступну спробу та враховуйте набутий досвід — і все обов’язково вийде!

Проходьте тест на готовність кинути курити https://stopsmoking.org.ua/section/test-na-gotovnist-kinuti-kuriti та визначте, на якому етапі ви перебуваєте зараз.

План відмови від куріння

Для того, щоб ваш намір кинути курити став успішним, потрібно скласти ретельний план. Таким чином ви зможете підготуватися до процесу, продумати основні кроки та врахувати потенційні ризики.

Як зробити план відмови від куріння максимально ефективним?

- Призначте дату, коли ви викурите останню сигарету. В ідеалі — протягом кількох наступних тижнів, аби мати достатньо часу на підготовку й водночас не відкладати відмову від куріння надовго.

- Повідомте родину та друзів про своє рішення та попросіть підтримувати вас на шляху відмови.

- Сформулюйте та запишіть причини, чому ви хочете кинути курити. У моменти слабкості ви зможете повертатися до них та нагадувати собі, чому важливо не відступати. Що мотивує вас обрати життя без тютюну? Знайдіть свою мотивацію — саме вона й рухатиме вас вперед.

- Складіть перелік ситуацій, коли ви зазвичай курите, аби уникати їх надалі.

- Позбавтеся усіх нагадувань про куріння. Викиньте з дому, машини та робочого місця усі сигарети, запальнички, попільнички.

- Намагайтеся уникати компаній курців та проводьте більше часу там, де не курять. А ще вчиться відмовляти, коли пропонують закурити, — з часом це вдаватиметься все легше й легше.

- Нагороджуйте себе за досягнення. Протримався без сигарет місяць? Похваліть себе за це святковим обідом або невеличким презентом.

- Вивчайте та застосовуйте практики, які допомагають знизити рівень стресу. Наприклад, заспокоїтися та відкинути бажання закурити допоможуть дихальні вправи — дихайте так, ніби імітуєте куріння.

- Сходить до дантиста та прочистіть зуби від тютюнового нальоту — чудова мотивація не курити, чи не так?

- Кидайте курити з допомогою. Спробуйте групові заняття або медичну консультацію. Зокрема, лікар може призначити нікотинозамісну терапію й проконсультувати стосовно прийому медичних препаратів, підібрати правильну дозу та розписати курс лікування.

За посиланням https://stopsmoking.org.ua/section/plan-pripinennia-kurinnia ви знайдете ще більше підказок, як скласти свій план відмови від куріння.

А що як у мене не вийде?

Багато людей так і не змогли кинути курити, бо не встояли перед страхом труднощів, з якими вони могли б зіткнутися у процесі відмови. Проте ми пропонуємо поглянути на потенційні перешкоди під іншим кутом.

«Я курю вже давно, і мені вже надто пізно кидати».

Наголосимо ще раз — кинути курити реально попри вік, стаж куріння і стан здоров’я. Відновлення організму відбувається вже з перших годин після відмови та триває протягом всього часу утримання від тютюнових виробів. Так, уже через 20 хвилин після останньої сигарети у тебе нормалізуються кров’яний тиск та пульс, а через 1 рік ризик ішемічної хвороби серця знижується удвічі порівняно з курцями.

«Я люблю курити. Не хочу відмовляти собі в цьому задоволенні».

Нікотин — токсична речовина, яка викликає залежність та може обманути мозок, змусивши його думати, що ви отримуєте задоволення від нікотину. Зверніть увагу: об’єктивно важко відповісти конкретно, що саме вам подобається у курінні, чи не так? Та після відмови від тютюну мозок переналаштується й більше не вимагатиме нікотину, а ви нарешті почнете помічати справжні задоволення.

«Куріння не впливає на моє здоров’я! Та й все одно ми всі колись помремо».

Куріння спричиняє дуже високу летальність — 50% курців передчасно помирають від хвороб, викликаних курінням. Загалом куріння скорочує життя на 10-15 років та значно знижує його якість.

«Я курю і завдаю шкоди лише собі».

Насправді тютюновий дим, який видихає курець, містить багато токсичних речовин, що шкодять людям навколо. В Україні від пасивного куріння щорічно помирає близько 13 000 осіб. А в дітей, які змушені вдихати вторинний тютюновий дим, частіше розвивається астма, захворювання дихальних шляхів та онкологічні хвороби.

«Я вже пробував кидати курити. У мене не вийшло».

Переважна більшість людей здійснює кілька спроб кинути курити перед тим, як досягти успіху. У вас теж може вийти не з першого разу — але хіба це причина здаватися та сходити з дистанції? Вчиться на помилках, згадуйте про свою мотивацію та вірте у себе. Адже вам раніше вдавалися й значно складніші справи!

Зробіть перший крок вже сьогодні!

Відмова від куріння здатна назавжди змінити ваше життя! Окрім очевидних переваг для здоров’я, ви покращите стосунки з близькими, суттєво зекономите кошти, які раніше витрачались на сигарети, та здобудете незалежність. А ще — підтримаєте Україну в непрості часи, адже наша держава як ніколи потребує здорових та сильних українців, здатних наполегливо наближати перемогу!

Долайте залежність та дихайте чистим повітрям без тютюнового диму! І пам’ятайте: кидати курити легше з підтримкою. Не соромтеся звернутися по професійну допомогу до свого сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — це суттєво підвищить ваші шанси на успіх.

А перший крок у боротьбі з залежністю — перейти на сайт «Я кидаю курити» https://stopsmoking.org.ua/ та почати шлях відмови від куріння вже сьогодні.

Віримо: у Вас вийде!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc