Меню
 
Головна arrow Новини
Підлітки і їхнє відчуття власного тіла: як запобігти невдоволенню

Коли підлітки ростуть, а їхні тіла змінюються, вони можуть відчувати сором’язливість і занадто гостро сприймати кожну, на їхню думку, ваду зовнішності чи засуджувати себе за уявний зайвий кілограм. Як розпізнати загрозливі ознаки у стані вже не дитини, але ще не дорослого – читайте в матеріалі Олега Швеця, президента Асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоров’я МОЗ України.

Через телешоу, фільми та зображення у соціальних мережах у дівчат-підлітків може скластися враження, що моделі та знаменитості мають ідеальне тіло та бездоганну шкіру. Чимало хлопців-підлітків порівнюють себе зі спортсменами та кінозірками. Вони відчувають незадоволеність, якщо їхні власні тіла не відповідають штучним стандартам.

Намагаючись досягти того, що вони вважають ідеальним тілом, підлітки можуть «заробити» депресію, розлади харчової поведінки та інші небезпечні наслідки для свого здоров’я. Хлопці зазвичай не так багато говорять про проблеми зі зовнішністю, як дівчата, але це не означає, що їх у них немає. Вони також можуть страждати від розладів харчової поведінки, проте батькам та лікарям важче їх розпізнати.

Як розпізнати у дитини негативне відчуття власного тіла?

Щоби своєчасно помітити проблему, батькам слід розуміти, що сигналізує про ознаки нездорового образу тіла у дітей. Зверніть увагу на таке:

- чи дитина розглядає та оцінює себе лише з огляду на зовнішність;

- як дитина описує себе, свій фізичний розвиток і привабливість;

- чи дотримується рестриктивних дієт, пов’язаних з обмеженнями у харчуванні;

- чи часто коментує вагу та зовнішній вигляд інших підлітків;

- чи має низьку самооцінку.

Батьки можуть мати більший вплив, ніж вважають. Тож, варто допомогти дитині пережити цей важкий період та створити позитивне сприйняття власної зовнішності, незалежно від розміру чи форми тіла.

Як батькам допомогти дитині сприймати власне тіло?

1.Будьте зразком для наслідування

Дитина уважно стежить за способом життя, харчовими звичками та поглядами батьків. Зверніть увагу на те, що ви транслюєте та починайте зміни з себе. Наприклад, більше рухайтеся, займайтеся спортом та харчуйтеся здоровіше.

Пам’ятайте, дитина переймає й ваше ставлення до вашого власного тіла. Якщо ви постійно критикуєте свою вагу, шкіру чи волосся, дитина навчиться зосереджуватися на своїх недоліках, а не на позитивних якостях. Стежте за коментарями, які ви робите про зовнішність інших людей. Уникайте стереотипів, упереджень і таких слів, як «потворний», «огрядний» тощо.

2. Будьте позитивними

Ніколи не робіть критичних зауважень щодо зовнішності вашої дитини. Навіть жартома. Якщо дитина має проблеми із зайвою вагою, вона і так про це знає. Ваші коментарі можуть лише погіршити проблему. Замість цього робіть підлітку компліменти: про гарну усмішку чи сорочку, яка пасує до очей.

Коли ви даєте позитивний відгук, ви створюєте здоровий образ тіла. Заохочуйте інші здорові звички, як-от особиста гігієна та постава, здоровий сон та регуляція стресу, прогулянки та відвідування спортзалу. Можливо, варто звернутися до спеціалістів, щоб розробити для дитини план харчування та фізичної активності.

3. Навчіть підлітка критично ставитися до популярних образів

На екранах та соціальних мережах нас оточують «ідеальні», часто покращені зображення тіла. Такі зображення можуть переконати будь-кого, що вони занадто товсті чи худі, занадто низькі або високі. Поясніть дитині, як працює індустрія зірок та краси: що часто зображення є відредагованими, а над образами працюють стилісти, візажисти та навіть хірурги.

4. Надавайте пріоритет іншим якостям над зовнішністю

Підтримуйте таланти та навички дитини, які не базуються лише на зовнішньому вигляді, такі як музика, спорт, мистецтво та волонтерська діяльність. Виявляйте інтерес до занять дитини. Хваліть все, що вам подобається: почуття гумору, увагу до навчання, піклування про молодших братів та сестер.

5. Зробіть здоров’я сімейною справою

Уся родина буде здоровішою, якщо ви відмовитеся від шкідливої їжі, готуватиме здорові корисні страви та вестимете активний спосіб життя. Почніть з невеликих поступових змін. Зробіть здорові звички сімейними ритуалами: разом готуйте їжу, ходіть на прогулянки, відвідуйте спортзал. Якщо ви зробите все це частиною сімейної культури, дитина матиме хороші звички на все життя.

Коли запідозрити розлади харчової поведінки?

Зверніть увагу на зміни ваги чи харчових звичок дитини. Дівчата частіше страждають від негативних наслідків для здоров’я, пов’язаних із незадоволенням своїм тілом, у тому числі розладів харчової поведінки, таких як нервова анорексія чи булімія.

До симптомів анорексії належать: велика втрата ваги, заперечення голоду, суворі обмеження у харчуванні, забагато тренувань, слова, що дитина почувається товстою, небажання бути в соціумі.

Серед симптомів булімії: відвідування вбиральні відразу після їди, споживання великих порцій без збільшення ваги, застосування проносних або сечогінних засобів, ізоляція.

Якщо ви помітили будь-які з цих ознак у дітей, зверніться до лікаря. Пам’ятайте, головне — це профілактика. Якщо вжити заходи на ранній стадії формування образу тіла у дітей, це допоможе запобігти проблемам із самооцінкою, які можуть призвести до розладу харчової поведінки.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc