Меню
 
Головна arrow Новини
Рання діагностика раку молочної залози: які обстеження необхідні для різних вікових категорій жінок

Найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жіночого населення являється рак молочної залози (РМЗ), який на даний момент складає біля 30-ти відсотків всієї онкопатології. При цьому захворюваність з кожним роком зростає.

«За останній рік в світі зареєстровано близько 2,5 млн випадків РМЗ, – говорить лікар хірург-онколог мамологічного відділення з реконструктивно- пластичною хірургією Чернігівського медичного центру сучасної онкології Василь Костюк. – Але незважаючи на зростання захворюваності, смертність від РМЗ знижується за рахунок покращення лікування та, в першу чергу, раннього виявлення хвороби. Чим на більш ранній стадії виявлена хвороба – тим кращі результати лікування, менші матеріальні затрати, кращий естетичний ефект після операції. Найбільш вражаючих успіхів у лікуванні досягли країни, які найпершими ввели так званий скринінг РМЗ (комплекс заходів направлених на доклінічне виявлення хвороби)».

Скринінгові заходи, які застосовуються для ранньої діагностики раку молочної залози:

- Жінкам всіх вікових категорій рекомендується один раз на місяць проводити самообстеження молочних залоз (СМЗ). При виявленні змін у молочних залозах варто якнайшвидше звернутися до лікаря.

- Жінкам віком від 30 до 39 років варто відвідувати мамолога 1 раз на рік .

- Жінкам старше 40 років 1 раз у 2 роки варто проходити мамографію та УЗД молочних залоз та 1 раз на рік відвідувати мамолога.

«СМЗ потрібно проводити 1 раз на місяць через 7-10 днів після початку менструації. Якщо менструації вже закінчилися, СМЗ проводиться також 1 раз на місяць (краще вибрати якийсь один день, наприклад 1 число кожного місяця). СМЗ включає в себе два основних компоненти: огляд та пальпацію (прощупування). При цьому бажано зрівнювати результати минулих обстежень», – радить Василь Костюк.

За словами лікаря, огляд молочних залоз слід проводити в добре обладнаному приміщенні, перед дзеркалом. Молочні залози уважно оглядаються з усіх сторін у трьох позиціях: руки опущені вздовж тулуба, руки за головою та руки на поясі. При виконанні останніх двох позицій треба напрягти великі грудні м’язи.

Огляд починають з оцінки розмірів, форми і симетричності молочних залоз. Крім того, слід звертати увагу на підшкіряні судини, особливо вени. Їх надлишкова налитість і звивистість можуть бути симптомами захворювань. Будь-які, зміни порівняно з попереднім оглядом, повинні підлягати більш детальному дослідженню.

Наступним етапом оцінюється стан шкіри. До небезпечних шкіряних симтомів відносяться:

- зміна кольору (пігментація, почервоніння);

- зміна поверхні шкіри (ділянки западання або випинання, шкіра у вигляді лимонної шкірки);

- інші відхилення від нормального виду.

Окремо оцінюється стан сосків та ореол. Настороження мають визивати такі відхилення:

- зміна кольору (пігментація, почервоніння);

- зміна поверхні шкіри соска та ореоли (присутність виразок та тріщин);

- зміна форми та розположення соска (втяжіння або надмірне виступання соска, відхилення соска в сторону від звичайної осі);

- наявність виділень із соска;

- інші відхилення від нормального виду.

«Пальпація молочних залоз проходить у двох положеннях – стоячи та лежачи. Існує три основних способи пальпації. Всі вони однаково ефективні, але застосовувати слід якийсь один. При виконанні пальпації треба дослідити усю тканину молочної залози, підключичну ділянку та підм’язову ямку», – розповідає Василь Костюк.

У положенні стоячи треба підняти одну руку догори, пальці іншої руки з’єднати разом та розпрямити і подушечками пальців дослідити тканину молочної залози, яка знаходиться навпроти. При цьому молочну залозу треба трохи притискати до грудної стінки.

У положенні лежачи пальпація проводиться наступним чином: лягти на рівну поверхню, під плечі покласти невисоку подушку. Одну руку покласти за голову, а подушечками пальців іншої проводити дослідження молочної залози, яка знаходиться навпроти. Після цього змінити положення рук та дослідити іншу молочну залозу.

«Якщо при обстеженні виявляються будь-які відхилення у структурі молочних залоз необхідно негайно звернутись до спеціаліста, найкраще до мамолога, який встановить точний діагноз та розпочне, при необхідності, адекватне лікування» – наголошує лікар.

В Чернігівській області лікуванням захворювань молочної залози займається Чернігівський медичний центр сучасної онкології, який має всі потужності та спеціалістів для цього.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc