У Ніжинському міському пологовому будинку встановили сонячну електростанцію потужністю 80 кВт.
Обладнання працює разом з акумуляторами, які накопичують електроенергію. Це гарантуватиме більшу енергетичну безпеку закладу й дозволять пацієнтам отримувати медичні послуги незалежно від аварійних чи планових відключень електроенергії.
Вартість сонячної електростанції становить понад 4,3 мільйона гривень. Проєкт реалізовано БФ Yellowblue Force Foundation за підтримки Міністерства охорони здоров?я України, у співпраці з ГО «Екоклуб» за фінансової підтримки Pfizer Foundation (реалізованої у співпраці з Leleka Foundation).
«З перших днів повномасштабної війни ворог свідомо атакує українську енергетичну інфраструктуру та обстрілює цивільні об’єкти, зокрема й лікарні. Це ставить під загрозу повноцінну роботу медичної системи. Тож разом із партнерами працюємо над тим, аби пацієнти мали змогу отримувати всю необхідну медичну допомогу безперебійно та в повному обсязі навіть за критичних умов. Завдяки розвитку сучасних технологій маємо змогу зміцнити нашу енергетичну безпеку шляхом встановлення сонячних станцій. Вдячні партнерам за співпрацю та підтримку. Це сприятиме тому, що наші пацієнти матимуть доступ до медичних послуг незалежно від обставин та дій російських загарбників», – Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Враховуючи умови щоденних обстрілів та атак з боку росії на енергетичну систему України, забезпечення стабільної роботи медичних закладів під час надзвичайних ситуацій – один із пріоритетів Міністерства охорони здоров’я. Тому МОЗ разом із партнерами активно оснащують лікарні, поліклініки та амбулаторії в різних куточках країни сонячними панелями та забезпечують генераторами. Й облаштування лікарень сонячними електростанціями для повноцінної роботи навіть за критичних умов триватиме й надалі.
«Ми розуміємо, що підтримка переходу громад до створення власної енергонезалежності та енергобезпеки зараз не просто актуально, це надважливо, особливо з урахуванням наростаючих ударів на критичну інфраструктуру та можливих блекаутів», – Юлія Данищук, керівниця програми «Світло для лікарень» БФ Yellowblue Force Foundation.
Щорічно у медичному закладі народжуються близько 900 малюків та проводять понад дві тисячі операцій. Стабільне електропостачання важливе для збереження життя та здоров’я пацієнтів.
«Якщо народжуються діти, вагою менше ніж 500 грамів, вони потребують довгого перебування на апараті штучної вентиляції легень. Ці апарати повинні працювати безперебійно. У цьому допоможе встановлене для пологового будинку альтернативне джерело електроенергії – сонячна електростанція», – Валерій Якуба, генеральний директор КНП «Ніжинський міський пологовий будинок».
Зараз українські лікарні забезпечені понад 11 тис. генераторів для безперебійного електроживлення. Вже більше ніж 70 українських закладів охорони здоров’я мають сонячні станції з панелями. Вони встановлені коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо. Загалом до кінця року передбачається оснащення 200 закладів охорони здоров’я сонячними станціями.
Зазначимо, що встановлення сонячного енергетичного обладнання дасть змогу не лише використовувати сонячну енергію як джерело живлення, а й накопичувати її. Окрім того, це дозволить значно економити видатки на електроенергію та спрямувати ці кошти на інші потреби медзакладів.
Зокрема, відповідно до внесених змін до Закону України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України, медзаклади зможуть реалізовувати механізм активного споживача електроенергії.
Зазвичай лікарні виробляють електроенергію для власних потреб. Однак тепер у години, коли електроенергії вироблятиметься більше, ніж споживатиметься, її надлишок може продаватися у мережу. За орієнтовними оцінками це дасть можливість лікарням зекономити близько 5-10 % коштів.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації