Правило «АКОРД»: що це і як його застосувати, щоб самостійно обстежити родимки
Про це розповіла генеральна директорка Чернігівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги, сімейна лікарка Оксана Логвинчук.
Меланома – це злоякісна та небезпечна пухлина, що з'являється внаслідок переродження родимки під дією ультрафіолету, травмування або як самостійна. Це – найбільш смертоносна форма раку шкіри. Вона швидко розростається та метастазує навіть на ранніх стадіях.
«У 2023 році немеланомні онкологічні захворювання шкіри спричинили смерть 10 людей на Чернігівщині, тоді як меланома – 18, – говорить Оксана Логвинчук. – Тому важливо періодично проводити огляд власного тіла. Самодіагностика не потребує багато часу, зусиль та засобів. Але ця процедура може допомогти виявити меланому на ранніх стадіях».
Для самодіагностики лікарка радить використовувати систему «АКОРД», яка і визначить, чи небезпечна родимка:
- A – асиметрія: родимка асиметрична.
- К – край: родимка не має чітких кордонів, вони ніби розмиті.
- О – окрас: колір родимки неоднорідний.
- Р – розмір: часто меланома понад 6 мм в діаметрі.
- Д – динаміка: родимка дуже відрізняється від усіх інших на тілі або явно змінюється.
«Цей алгоритм визначає лише орієнтовні ознаки меланоми. Для встановлення точного діагнозу варто піти до дерматолога, аби перевірити родимки за допомогою дерматоскопії. Профілактичні огляди у дерматолога необхідні 1 раз на рік», – наголошує Оксана Логвинчук.
Вчасне виявлення новоутворень дозволяє припинити злоякісні процеси шкіри та не допустити їхнього розвитку. Проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем щодо утворень на вашій шкірі.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації