Україна презентувала партнерам із Коаліції шкільного харчування дослідження зі впровадження реформи
8 липня в Україні відбувся перший захід у межах Коаліції шкільного харчування та Дослідницького консорціуму шкільного здоров'я та харчування, до яких наша країна долучилася у 2023 році. Презентація дослідження School Meals Case Study: Ukraine відбулася за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні, Бюро ВООЗ в Україні та Всесвітньої продовольчої програми ООН. Наша країна змогла поділитися з країнами-партнерками успішним досвідом, накопиченим за чотири роки реалізації реформи.
«Це особлива подія, де Україна в новому для себе статусі: як учасниця Коаліції шкільного харчування — глобального об`єднання понад 100 країн. Це почесно та відповідально. Надмета всієї Коаліції шкільного харчування — виростити здорове покоління зі здоровими харчовими звичками, закладеними ще в дитинстві. Цілі України та Коаліції повністю збігаються. Далі йдемо разом», — Олена Зеленська, перша леді України, ініціаторка реформи шкільного харчування.
Гостям заходу — міжнародній науковій спільноті, міжнародним партнерам із Коаліції, урядовим організаціям, дипломатичним місіям і партнерським проєктам — детально розповіли про прогрес реформи харчування в закладах освіти в Україні та закцентували на важливості забезпечення дітей гарячими обідами для формування здорових харчових звичок.
«Неінфекційні захворювання – причина понад 80% передчасних смертей в Україні. Нездорове харчування – це один із чинників, що їх провокують. І дуже часто йдеться саме про звичку обирати нездорові варіанти їжі спочатку в родині, навчальних закладах, а потім – і у дорослому житті.. Завдання всіх, хто працює в межах реформи, – дати дітям право вибору здорової їжі в школі, де вони проводять більшість свого часу, навчити їх свідомих підходів до їжі: не демонізувати, не забороняти, проте вміти у потрібний момент обрати найкращі варіанти для свого здоров’я та розвитку, тобто сформувати здорові звички», — Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України
З учасниками заходу поділилися успішними кейсами з оновлення нормативної бази, модернізації інфраструктури, облаштування пілотної фабрики-кухні та підвищенні кваліфікації управлінців та кухарів. Також згадали й про виклики війни, з якими постійно стикаються українські регіони та громади. Менеджери Команди реформи шкільного харчування розповіли про нагальні потреби, зокрема про необхідність підтримки українських громад для забезпечення рівного доступу до гарячих обідів учнів 1-4 класів та дітей пільгових категорій, а також модернізації інфраструктури та створення можливості для підвищення кваліфікації кухарів. Крім того, було презентовано перспективні інфраструктурні проєкти з будівництва фабрик-кухонь в Запорізькій, Одеській та Львівській областях.
Партнери реформи шкільного харчування — Представництво ЮНІСЕФ в Україні, Бюро ВООЗ в Україні, ВПП ООН, Швейцарсько-українські проєкти «Діємо для здоров'я» та DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», а також проєкт «Культфуд» Євгена Клопотенка — презентували результати своєї багаторічної роботи, яку вони проводять в межах підтримки реалізації реформи шкільного харчування в Україні.
На заході учасники могли не тільки почути про впровадження реформи, а й продегустувати страви зі шкільного меню. Полтавським борщем, ризото з овочами, курячими нагетсами та сирниками — усіма стравами, які полюбилися школярам, частували гостей кухарі першої в Україні фабрики-кухні в місті Буча.
Проте презентація – це лише початок співпраці, адже вже восени Україна прийматиме регіональний саміт Коаліції.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації