Хірург-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології розповів які бувають невуси та як уникнути злоякісного переродження
Невуси («родимки») – група доброякісних новоутворень шкіри, які локалізуються на тілі людини. Серед усіх новоутворень вони трапляються найчастіше.
«Існує багато типів невусів і їхніх форм: вузлові, плоскі, змішані, пігментні, бородавчаті, папіломатозні, складні гіперпластичні та інші, – пояснює лікар хірург-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Косенко. – За певних умов, як-от сонячне випромінювання, радіаційний фон, травмування, із деяких форм невусів може виникати злоякісне утворення».
Серед найбільш небезпечних, за совами лікаря, є невус-асоційована меланома шкіри. Це пухлина, що характеризується раннім метастазуванням і має високий ризик смертності.
Проте не всі невуси несуть якусь загрозу. Людина з дитинства може мати певні родимки, але вони не спричинятимуть проблем протягом життя. Для того, аби дізнатися, який стан невусів, варто звернутися до дерматолога – він проведе спеціальне дослідження (дерматоскопію) та повідомить результат.
«Типові невуси – округлі невеликі «вип?ячування» на шкірі, колір яких може не відрізнятися від нашого кольору шкіри. Із невусів також часто росте волосся. Іноді утворення може спричиняти дискомфорт в таких місцях, як кутики очей, губи або вушні раковини – в подібних випадках можна розглядати їх хірургічне видалення», – каже Олександр Косенко.
Як говорить лікар, в решті випадків показане планове спостереження у дерматолога та скринінг. Це потрібно, аби не допустити переродження невуса у злоякісні утворення.
Також, щоб вберегти себе від небезпеки переродження родимки, варто дотримуватися простих правил:
- користуйтеся сонцезахисним кремом з SPF – наносити його варто на всі відкриті ділянки тіла;
- уникайте сонячного випромінювання і відвідування соляріїв;
- захищайте від сонця очі і голову, носіть капелюхи, окуляри;
- раз на рік звертайтеся до дерматолога для консультації. При необхідності, вас скерують на консультацію до онколога.
«Бережіть себе! Раннє виявлення онкологічного захворювання – рятує життя!», – наголошує Олександр Косенко.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації