Лікар-інфекціоніст Чернігівської обласної дитячої лікарні розповів про небезпеки влітку та як від них захиститися
За повідомленням Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України протягом червня-липня на Чернігівщині спостерігається зростання кількості хворих на гострі кишкові інфекції. Згідно аналізу захворюваності з 21.06 по 27.06 зареєстровано 36 звернень за медичною допомогою з приводу гострих кишкових інфекцій, з 28.06 по 04.07 – 29 звернень, з 05.07 – 11.07 – 40 звернень, а з 12.07 по 18.07 – 48 звернень. При проведені епідемічного розслідування даних випадків було встановлено, що домінуючим фактором, який ймовірно спричинив гострі кишкові інфекції, є вживання овочів, фруктів, ягід, які попередньо були забруднені чи мали ознаки псування.
Збудники кишкових інфекцій представлені чисельною групою бактерій і вірусів, але в цій ролі можуть виступати і найпростіші. Джерелом інфекції зазвичай є хвора людина або носій. Основний механізм передачі – фекально-оральний.
«Поширення кишкових інфекцій пов'язане з недотриманням правил особистої гігієни, вживанням інфікованих продуктів харчування та порушенням правил їх обробки, а також використанням води незадовільної якості та купанням у забруднених водоймах, – інформує лікар-інфекціоніст дитячий, завідувач інфекційного відділення Чернігівської обласної дитячої лікарні Володимир Андрющенко. – Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко та морепродукти), немитих фруктах і овочах. Небезпека зараження зростає, коли люди не мають доступу до джерел якісної питної води».
Симптоматика захворювання зазвичай проявляється проносом і блюванням, іноді виникає тільки один із цих симптомів. Окрім цього спостерігаються здуття живота, можливий спастичний біль, підвищення температури тіла (іноді до високих цифр) та порушення загального стану (в’ялість, відмова від їжі).
«Кишкові інфекції ведуть до розвитку небезпечного стану – зневоднення, що в свою чергу, може загрожувати життю, особливо коли захворіла дитина», – говорить лікар.
З метою профілактики захворювання Володимир Андрющенко дає наступні поради:
1. Завдання батьків – забезпечити дитині захист від інфекційних захворювань. «Золотим правилом» запобігання кишковим інфекціям є заходи особистої гігієни, а найперше – банальні, проте важливі речі – ретельне миття рук з милом перед їжею, після відвідування туалету та громадських місць.
2. Привчайте своїх дітей користуватися одноразовими серветками, хустками та індивідуальними рушниками.
3. Дотримуйтесь вимог щодо умов і термінів приготування, зберігання та реалізації харчових продуктів, ретельно обробляйте, мийте, а по можливості – обдавайте овочі та фрукти гарячою водою перед їх вживанням.
4. Їжу для дитини готуйте з добре термічно оброблених продуктів харчування. Бажано вживати страви відразу після їх приготування (їжа не повинна зберігатися довго, навіть у холодильнику).
5. Не користуйтеся одним і тим же інвентарем при обробці сирих і готових продуктів.
6. При проведенні прибирання обов’язково мийте ручки дверей, унітазів із застосуванням дезінфікуючих миючих засобів.
Ці настанови стосуються як батьків, так і дітей. Саме батьки, особистим прикладом, повинні заохочувати виконувати ці правила дітьми. Для профілактики ротавірусної інфекції у дітей грудного віку лікар радить вакцинацію.
Що ж робити, якщо у дитини вже з’явилися вищезгадані прояви кишкових інфекцій?
«Основна причина розвитку важкого стану при кишкових інфекціях – зневоднення організму, пов’язане з частим проносом і блювотою. Тому якомога швидше треба заповнити цей дефіцит рідиною. Для цього дитині дають пити глюкозо-сольові розчини. Не потрібно займатись самолікуванням, а необхідно негайно звернутися до лікаря, адже тільки лікар може адекватно оцінити стан дитини та надати необхідну медичну допомогу», – наголошує Володимир Андрющенко.
Отримати консультацію лікаря-інфекціоніста дитячого можна в поліклінічному відділенні Чернігівської обласної дитячої лікарні, за телефоном реєстратури: (0462) 67-81-76, (093) 376-72-51.
Обстеження та лікування в інфекційному відділенні закладу проводиться за наявності електронного направлення або за екстреними показаннями.
Будьте пильними та бережіть своє здоров’я і здоров’я ваших дітей!
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації