Сьогодні, 1 серпня, розпочався Всесвітній тиждень грудного вигодовування, який триватиме до 7 серпня. Його основна мета – підвищити обізнаність батьків немовлят та майбутніх батьків про переваги та користь грудного вигодовування і про те, чому так важливо підтримувати жінок, які годують грудьми. В Україні дана акція проходить щорічно з 2001 року.
Цьогоріч, за повідомленням Центру громадського здоров’я МОЗ України, основним фокусом кампанії є ментальне здоров’я мами та підтримка на шляху до грудного вигодовування.
Користь від грудного вигодовування переоцінити важко, адже з грудним молоком, окрім поживних речовин та вітамінів, немовля отримує антитіла, які здатні захистити від хвороб. Також грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку дитини.
Варто зазначити, що грудне молоко матері містить всі необхідні для розвитку та росту дитини поживні речовини та є найбезпечнішим джерелом вітамінів та енергії для малюка, якщо у матері немає медичних протипоказань для такого вигодовування.
Користь від грудного вигодовування отримують не лише малюки, а й матері. Для матері грудне вигодовування може допомогти знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози, знижує ризик розвитку післяродової депресії та посилює зв’язок матері з дитиною. Також, годування грудьми дозволяє робити перерви між вагітностями – гормональний вплив часто викликає відсутність менструацій. Це природний (хоча і не 100% надійний) метод попередження вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї (до 90% у перші шість місяців з обов’язковим дотриманням усіх рекомендацій).
«Грудне вигодовування має виняткове значення для здоров’я дітей, матерів та суспільства в цілому. Воно є фундаментальним аспектом здорового розвитку немовлят: забезпечує надходження всіх необхідних поживних речовин, і завдяки вмісту антитіл допомагає захистити дитину від вірусів і бактерій, зміцнюючи її імунну систему. Довгостроково, природне вигодовування сприяє розвитку розумових здібностей та зменшує ризик виникнення алергій, цукрового діабету, ожиріння та деяких типів раку, – наголошує головна фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я Юлія Котикович. – Існує дуже мало абсолютних протипоказань до налагодження грудного вигодовування, і сьогодні, завдяки сучасним технологіям, його можна підлаштувати під будь-який життєвий стиль та обставини. Якщо мама може налагодити грудне вигодовування – це найкраще, що вона може дати дитині на початку життя».
В свою чергу, медична експертка ЮНІСЕФ в Україні Катерина Булавінова розповідає, що зазначена організація докладає багато зусиль, щоб якомога більша кількість мам годували дітей грудьми. Сертифікаційний курс ЮНІСЕФ з підтримки грудного вигодовування уже пройшли більше 1600 лікарів і медсестер пологових будинків, дитячих лікарень і амбулаторій, щоб підтримувати сім’ї з першого дня життя малюка.
Також, шість днів на тиждень оператори спільної гарячої лінії МОЗ та ЮНІСЕФ «Спільно до здоров’я» консультують батьків щодо налагодження і збереження грудного вигодовування. Підтримку та відповіді на запитання про годування немовлят і дітей раннього віку можна отримати за телефоном: 0 800 35 18 96: з понеділка по п’ятницю з 8-00 до 20-00, у суботу з 11-00 до 20-00.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації