Лікар-генетик Чернігівського пологового будинку розповіла про фактори ризику народження дитини з аутизмом та чи можна їх передбачити
Поруч із нами ростуть незвичайні діти, їх називають «дітьми дощу»: вони грають з предметами не так, як більшість, вони радіють іншому. Для них не існує норм і правил, звичних для нас, їм незрозуміло і нецікаво те, що роблять звичайні дівчатка та хлопчики.
Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування.
То що ж впливає на процес розвитку аутизму та чи можна передбачити ризики? На ці запитання дала відповіді лікар-генетик Чернігівського пологового будинку Юліана Рябова.
«Аутизм – дуже нагальна проблема, адже багато діток, які мають затримку мовного розвитку на сьогодні, з аутистичними рисами, хоча і не обов’язково це тяжкий дитячий аутизм», – говорить лікарка.
За її словами вчені з усього світу вже давно займаються проблемою аутистичних розладів і на сьогодні вважається, що аутизм – не є суто генетичним чи спадковим захворюванням і має багато факторів ризиків розвитку: пренатальні, внутрішньоутробні, інфекційні захворювання тощо.
«Вагому роль на розвиток у дитини розладів аутистичного спектру мають аутоімунні захворювання матері, наприклад хвороби щитоподібної залози, системний вовчак, ревматоїдні артрити тощо, – говорить Юліана Рябова. – Тож перед плануванням вагітності варто зробити скринінг гормонів та УЗД-діагностику щитоподібної залози».
Також, за словами лікарки, велику роль можуть відіграти харчові дефіцитні стани. Наприклад, дефіцит вітаміну Д, С та Е, вітамінів групи В, фолієвої кислоти, а також заліза, кальцію, магнію, хрому, марганцю, селену та йоду можуть вплинути не тільки на внутрішньоутробний розвиток дитини, а й на функціонування плаценти, за допомогою якої немовля отримує все необхідне. Тож жінкам варто приймати вітаміни, які призначить лікар, протягом усієї вагітності.
Інфекційні захворювання при вагітності у деяких жінок можуть спричинити порушення розвитку плоду, особливо коли у вагітної спостерігається підвищення температури тіла до 39-40 градусів.
«Є такий синдром, як внутрішньоутробна гіпертермія. Вона викликає порушення розвитку центральної нервової системи у плода, що може вплинути на розвиток аутизму», – говорить лікарка.
Окремо вона наголошує про шкідливість паління під час вагітності та її планування.
«Нікотин викликає спазм судин і гіпоксію у плода, тобто кисневе голодування. Нестача кисню, в свою чергу, може спричинити недорозвинення тканин та неправильне функціонування клітин в цих тканинах, що може стати причиною розвитку аутистичного стану. У чоловіків нікотин впливає на якість сперматозоїдів та може викликати точкові мутації в їх генах. Тому майбутнім батькам також варто уникати паління хоча б за 6 місяців до планування дитини», – зазначає Юліана Рябова.
Тож ведення здорового способу життя, правильне та корисне харчування позитивний настрій, дотримання режиму сну і відпочинку, помірна фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі – все це нехитрі складові, які допоможуть зменшити ризики виникнення патологій плоду та народити здорову дитину.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації