Лікар-гематолог Чернігівського медичного центру сучасної онкології розповіла що таке вторинні анемії та чому вони виникають
Анемія – загальна назва стану організму, при якому в крові знижується рівень еритроцитів та гемоглобіну. Унаслідок цього зменшується кількість кисню, який переноситься еритроцитами, а потім надходить до органів та тканин, і пацієнт починає відчувати втому, слабкість. Анемія може бути тривалою чи тимчасовою, протікати безсимптомно чи з важкими клінічними проявами.
Існують різні види цих станів, серед яких: анемії, спричинені крововтратою, залізодефіцитні, фолієводефіцитні та В12-дефіцитні анемії, апластичні та гемолітичні анемії, анемії хронічних захворювань та вторинні (симптоматичні) анемії.
«Анемія хронічних хвороб (вторинна анемія) – розвивається при різних хворобах, зокрема хронічних, запальних процесах (вірусних, бактеріальних, грибкових, паразитарних), злоякісних процесах (гематологічні захворювання, солідні пухлини), аутоімунній патології (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, васкуліт, саркоїдоз), а також при хронічній нирковій недостатності та хронічній серцевій недостатності, – говорить лікарка-гематолог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Тетяна Вареник. – Причинами виникнення вторинної анемії при хронічних хворобах є пригнічення кровотворення попередників еритроцитів в кістковому мозку, розлади обміну заліза, недостатній транспорт заліза до клітин, внаслідок чого знижується синтез гемоглобіну. Тобто при хронічних хворобах, суттєвий вплив має скорочення життя еритроцитів, адже у здорових людей період життя еритроцитів становить 120-140 діб, а у хворих – скорочується до 60-90 діб. Також важливе значення в розвитку вторинної анемії має зниження продукції еритропоетину та порушення чутливості еритроїдних попередників до еритропоетину».
За словами лікарки, клінічні прояви анемії хронічних хвороб значною мірою залежать від основного захворювання, а ступінь і тяжкість – від тривалості й вираженості хронічної патології та активності процесу.
Критерії тяжкості анемії загальноприйняті (легка анемія – рівень гемоглобіну 100-120 г/л, анемія середньої важкості – рівень гемоглобіну 80-99 г/л, тяжка анемія – рівень гемоглобіну нижче 80 г/л).
«Проявляється анемія хронічних хвороб по різному, залежно від причини. Іноді пацієнти взагалі не відчувають погіршення самопочуття», – каже Тетяна Вареник.
Серед ознак анемії вона виділяє втому, слабкість, запаморочення, проблеми з концентрацією уваги; блідість шкіри, нерегулярне серцебиття, задишку; високий або низький тиск; холодні руки та ноги, головні болі, ламкі нігті, тускле «посічене» волосся.
«Найважливіше значення у лікуванні пацієнтів із анемією хронічних хвороб має терапія основного захворювання, що часто дозволяє поліпшити показники формули крові, – акцентує Тетяна Вареник. – Прийнято вважати, що фармакологічне лікування анемії легкого ступеня не є необхідним. Корекцію анемії у пацієнтів можна проводити трансфузіями крові чи її компонентів (якщо анемія не піддається корекції іншими методами та препаратами, що стимулюють еритропоез).
З метою стимуляції еритропоезу застосовують препарати еритропоетину, який ситимулює вироблення попередників еритроцитів, а препарати заліза необхідно призначати особам, у яких анемія супроводжується дефіцитом заліза, а також у разі підвищеної потреби в залізі».
Також лікарка зазначає, що важливе значення має правильне та корисне харчування. Їжа повинна бути різноманітною і повноцінною та враховувати вимоги хронічної хвороби. Рекомендовано вживати м’ясо кроля, індички, курки, телятини, білі гриби, гречану та вівсяну каші, какао, шоколад, персики, яйця та фруктові соки. Окремо вона виділяє, що процеси кровотворення залежать від таких мікроелементів, як кобальт, мідь, цинк, марганець тощо. На кобальт багаті: печінка, нирки, молоко, риба, бобові, чорна смородина, малина, абрикоси. До продуктів, багатих міддю відносяться: крупи, бобові, гриби, чорна смородина, кавун. Цинк міститься в дріжджах, печінці, сирах і бобових.
«При вдалому лікування необхідно мати на увазі що анемія хронічних хвороб має здатність поновлюватись. Тому, навіть при відсутності симптомів, рекомендується періодично робити аналіз крові. Своєчасно проведене лікування допоможе зберегти повноцінний рівень життя на довгі роки!», – наголошує Тетяна Вареник.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації