Меню
 
Головна arrow Новини
Рак легень – хвороба не лише курців: яка ситуація на Чернігівщині

Рак легень – одна із найнебезпечніших онкологічних хвороб. Його підступність у тому, що людина тривалий час може й не здогадуватися, що захворіла. Більшість випадків раку легень виявляють на третій або четвертій стадіях, коли процес лікування – складний, а ризик смерті – дуже високий. Саме тому рак легень посідає одне з перших місць за рівнем летальності серед всіх онкологічних хвороб у світі, в Україні та на Чернігівщині зокрема.

Про те, якою є ситуація із раком легень у Чернігівській області, чи існує специфічна профілактика та скринінг щодо раку легень, що може зробити кожен і кожна, аби вберегтися від цієї хвороби, розповів лікар-хірург торакальний Чернігівського медичного центру сучасної онкології Андрій Бернацький.

«Рак легень – на першому місці в області серед онкологічних хвороб у чоловіків. У 2022 році на Чернігівщині діагностували 318 випадків захворювання на рак бронхолегеневої системи (252 – у чоловіків, 66 – у жінок). Померли від цієї недуги у 2022 році 213 людей (172 чоловіків і 41 жінка). У 2023 році в області діагностували 320 випадків раку легень (263 – у чоловіків, 57 – у жінок). Ця хвороба стала причиною смерті 271 людини в області минулоріч (226 чоловіків та 45 жінок), – розповідає Андрій Бернацький. – Важливий показник – те, на якому етапі діагностували рак легень у нашій області: 46,3% – IV стадія, 36,6% – ІІІ стадія, 3,5% – ІІ стадія, 7,3% – І стадія. Тож, на жаль, велика частина пацієнтів дізнається про свій діагноз на ІІІ-ІV стадіях, коли більшість методів лікування вже малоефективні».

Також лікар розказав про портрет пацієнта онкоцентру із раком легень, якого віку ці люди та яких професій. За його словами найчастіше хворіють чоловіки віком від 50 до 70 років. Зазвичай вони мають за плечима тривалий стаж куріння та шкідливу професію. З його досвіду це зварювальники, трактористи та колишні працівники Чорнобильської атомної електростанції. Вищим, ніж у інших, є ризик захворіти на рак легенів також у працівників шахт, тих, хто працює на виробництві нафтопродуктів, шиферу та інших будівельних матеріалів.

На запитання «чи бувають випадки, коли хворіють люди, які ніколи не курили?» Андрій Бернацький відповів: «Канцерогенна дія тютюнового диму є причиною приблизно 80-90% раку легень. Орієнтовно 10-15% випадків цієї хвороби трапляється серед людей, які або взагалі не курили, або курили дуже давно, короткий проміжок часу і не систематично. Але рак легень у таких пацієнтів краще піддається лікуванню та більш чутливий до сучасних методів лікування».

Також лікар розказав про фактори розвитку раку легень, окрім куріння. Це може бути і обтяжений онкологічний анамнез, і рак легень у родичів першої лінії, і наявність хронічних захворювань легень, а також вплив забрудненого навколишнього середовища, пасивне куріння або куріння електронних цигарок, вейпів.

«До слова, є дослідження, які доводять, що так званий подвійний стиль куріння (поєднання традиційних та електронних цигарок) в рази підвищує ризик розвитку раку легень. Тому ті курці, які думають, що зменшують шкоду від куріння, замінюючи інколи звичайну цигарку вейпом, дуже помиляються. Безпечного куріння не існує. Треба відмовлятися від усіх способів курити», – наголосив Андрій Бернацький.

Попередників злоякісного новоутворення легень, за словами лікаря, немає. Проте існують запальні та хронічні хвороби, які підвищують ризик захворіти на рак легень: хронічний обструктивний бронхіт, емфізема легень, бронхоектатична хвороба, бронхіальна астма та інші. Людям з такими недугами треба бути дуже пильними.

«Для того, щоб виявити патологічні зміни в легенях, потрібно пройти рентгенологічну візуалізацію, а саме: флюорографію, рентгенографію або комп’ютерну томографію. Низькодозова комп’ютерна томографія – найкращий метод візуалізації органів грудної клітки, який можна використати для скринінгу та охопити велику кількість людей. В багатьох країнах Заходу низькодозова комп’ютерна томографія входить в програму скринінгу на рак легень та повністю оплачується за рахунок держави. Проводити низькодозову комп’ютерну томографію рекомендовано всім людям, котрі входять до групи ризику: люди старше 55 років або ж курці зі стажем більше 30 років. На жаль, зараз в Україні немає програми скринінгу раку легень. Можливе проведення певних локальних скринінгів по містах чи районах, але особливого результату вони не мають. На сьогодні, низькодозова комп’ютерна томографія є коштовною для пацієнта і, на жаль, не покривається Програмою медичних гарантій», – розповів Андрій Бернацький.

Зупинився лікар і на симптомах раку легень та наголосив, що захворювання зазвичай не викликає ознак і симптомів на ранніх стадіях. Вони з’являються, коли хвороба вже прогресує і становить смертельну загрозу. Симптомами раку легень можуть бути: тривалий кашель, кровохаркання, біль у грудях (нерідко віддає в шию, плече, руки чи спину і може посилюватися під час кашлю), задишка, втрата ваги, біль у кістках чи головний біль. Є й більш специфічні симптоми, як-от синдром Горнера (параліч повіки, звуження зіниці та глибоке западання ока з одного боку) та інші.

«Такі ж симптоми можуть свідчити і про інші хвороби. Тож не варто ставити собі діагнози самостійно. Варто завжди бути уважними до свого здоров’я і періодично звертатися до свого сімейного лікаря з приводу планових обстежень. За потреби сімейний лікар направить до вузькоспеціалізованого фахівця», – порадив Андрій Бернацький.

Наразі Програма медичних гарантій передбачає безоплатну можливість для пацієнтів зробити бронхоскопію.

За словами лікаря, бронхоскопія – це чудовий метод для візуалізації патології, коли йдеться про трахею, головні, сегментарні та субсегментарні бронхи. Метод складний, потребує спеціального обладнання, високих кваліфікаційних навичок медичного персоналу. Цим методом, нажаль, не можна охопити велику когорту людей через складність процедури і тривалий процес очищення та обробки інструментів. Хоча бронхоскопія дає чудову візуалізацію та можливість отримати гістологічний матеріал з пухлини центральної локалізації, це все таки інвазивна процедура і її правильно виконувати після візуалізації патології за допомогою рентгенологічних обстежень.

«Компетенція сімейного або лікуючого лікаря – знати про методи діагности які потрібні для окремих пацієнтів, визначити, як потрібно діяти у конкретному випадку і проінформувати свого пацієнта. Роль лікаря первинної ланки у вчасному і коректному спрямуванні пацієнтів, особливо – з груп ризику, на необхідні їм обстеження – основна. Сімейний лікар, знаючи, наприклад, що його пацієнт давно курить, має поговорити з ним про це, дати направлення на обстеження, – впевнений Андрій Бернацький. – Не усі медики «первинки» поки повною мірою працюють у напрямку онкоскринінгу і мають достатній рівень онконастороженості, але останнім часом процеси на первинній ланці все ж мають у цій площині позитивні зрушення. Зокрема, зараз благодійна організація «Фонд боротьби з раком» у межах реалізації Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги», що виконується за підтримки Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», влаштовує масштабну навчальну програму для сімейних лікарів, фельдшерів та медичних сестер Чернігівщини. На тренінгах ми, лікарі-онкологи, вчимо колег із первинної ланки вчасно бачити загрозу та виявляти рак на ранніх стадіях. Навчаннями Фонд боротьби з раком загалом планує охопити щонайменше 600 медиків із нашої області. Ми сподіваємося, що побачимо ефективність цієї навчальної програми вже найближчим часом».

Стосовно профілактики, як зазначив лікар, на сьогоднішній час немає можливості повністю попередити розвиток раку легень, відсутня специфічна профілактику раку. Захворіти може будь-яка людина, але можна зменшити ризики шляхом відмови від куріння, уникання шкідливого виробництва, ведення фізично-активного способу життя та правильного харчування.

Також він відмітив, що рак легень характеризується раннім метастазуванням, безпосереднім проростанням пухлини в сусідні органи грудної порожнини: «Річ у тім, що від серця до легень кожну хвилину приходять десятки літрів крові. Ця кров збагачується киснем та знову повертається в серце, звідки йде по всьому організму. Враховуючи високу інтенсивність кровопостачання, ризик раннього метастазування при раку легень дуже високий. Найчастіше метастази вражають головний мозок, легені, печінку, наднирники та кістки. Безумовно, рак легень можна вилікувати. Найбільш важливим є раннє виявлення та вчасний початок лікування. Чим менша стадія, тим кращий прогноз. Пацієнти, котрі мають занедбані форми раку, а саме стадію III B, III C та IV, є неперспективними в плані видужання».

Згадав Андрій Бернацький і наймолодшого пацієнта онкоцентру із раком легень. Йому було 24 роки, він мав пухлину, яка називається типовий карциноїд. Це злоякісна пухлина, котра майже не метастазує та є дуже сприятливою в плані видужання для хворого, до того ж – рідко рецидивує.

«Цей клінічний випадок – свідчення того, що захворіти може і молода людина. Тому не варто думати, що рак легень стосується тільки людей старшого віку, які більшість життя були затятими курцями. Будьте уважними до свого здоров’я та дихайте на повні груди!», – підсумував лікар.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc