Меню
 
Головна arrow Новини
Рак підшлункової залози. Актуальність проблеми у світі та в Україні.

Рак підшлункової залози – це злоякісне новоутворення, що походить з клітин підшлункової залози. Даний вид новоутворень посідає 14 місце у світі та 12 – в Україні за захворюваністю і є однією з провідних причин смертності. За даними Національного реєстру щорічно діагностується близько 4500 нових випадків захворювання.

«Підшлункова залоза виконує дві основні функції: екзокринну – виробляє ферменти, що беруть участь в перетравленні їжі, та ендокринну – синтез гормонів (інсуліну та глюкагону), що регулюють рівень цукру в крові, – говорить лікар-хірург Чернігівського медичного центру сучасної онкології Ірина Яцун. – Виникнення злоякісних новоутворень підшлункової залози пов’язують з впливом певних чинників ризику до яких відносяться: вік (найчастіше діагностується у людей старше 60 років), генетична схильність (наявність родичів з раком підшлункової залози), куріння та вживання алкоголю, а також неправильне харчування, яке призводить до ожиріння та цукрового діабету».

За словами лікарки, рак підшлункової залози може деякий час розвиватися безсимптомно, а коли симптоми з’являються, то їх часто плутають з проявами інших хвороб. До основних проявів пухлини підшлункової залози відносяться:

- біль у животі або спині;

- жовтяниця (жовте забарвлення шкіри та склер);

- неконтрольована втрата ваги;

- нудота;

- сильна втомлюваність.

«Рання діагностика раку підшлункової залози є надзвичайно важливою та значно підвищує шанс на одужання, – наголошує Ірина Яцун. – Вона включає кілька етапів: анамнез і фізикальне обстеження, коли лікар збирає інформацію про симптоми, історію хвороби і проводить огляд; лабораторні обстеження (загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, аналіз крові на онкомаркер); візуалізаційні методи дослідження (УЗД, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія); біопсія (взяття зразка тканини для гістологічного аналізу)».

Стосовно лікування захворювання, вона зазначає що вибір залежить від конкретних обставин кожного пацієнта, а план лікування розробляється мультидисциплінарною командою медичних працівників, включаючи хірургів, онкологів та променевих терапевтів.

«Як запобігти раку підшлункової залози? Перш за все варто усунути фактори ризику. Профілактика захворювання включає кілька важливих аспектів: здорове харчування, контроль ваги, фізична активність, відмова від паління, уникнення алкоголю та звісно регулярні медичні огляди», – підсумовує лікарка.

Прогноз при ранньому виявленні захворювання та вчасно проведеному радикальному лікуванні є більш сприятливим. Тож, при появі будь-яких незвичних симптомів не зволікайте та звертайтесь до сімейних лікарів, які в разі необхідності скерують до вузьких фахівців для обстеження.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc