Меню
 
Головна arrow Новини
Всесвітній день психічного здоров’я: кілька порад, як його підтримати

Психічне (ментальне) здоров’я – це стан психічного благополуччя, який дозволяє людям справлятися з життєвими стресами, реалізовувати свої здібності, навчатися й працювати, а також робити внесок у життя суспільства. Це невід’ємний компонент здоров’я, який є основою нашої індивідуальної та колективної здатності ухвалювати рішення, будувати стосунки та формувати світ, у якому ми живемо.

Психічне та фізичне здоров’я – однаково важливі компоненти для загального здоров’я людини. Так, наприклад, депресія збільшує ризик проблем зі здоров’ям, особливо діабету, хвороб серця та інсульту. Аналогічно наявність хронічних захворювань може збільшити ризик психічних захворювань.

Кожен із нас заслуговує на любов і турботу про свій психічний стан. Стрес, тривога, невпевненість – це відчуття, знайомі багатьом, особливо в цей непростий час, коли в країні триває війна.

Тож як підтримати своє психічне здоров’я?

Турбота про себе може зіграти важливу роль у підтримці психічного здоров’я та допомогти у лікуванні та одужанні, якщо у вас діагностували психічне захворювання. Турбота про себе – означає знаходити час на заняття, які допоможуть вам жити добре та покращити як фізичне, так і психічне здоров’я.

Фахівці дають кілька порад, як підтримати своє психічне та фізичне здоров’я:

1. Регулярно займайтеся спортом. Усього 30 хвилин ходьби або занять фізичними вправами щодня допоможуть підняти настрій та покращити здоров’я. Дослідження свідчать, що фізична активність зменшує симптоми тривоги та депресії. Регулярна фізична активність також запобігає неінфекційним захворюванням, таким як хвороби серця, ожиріння, діабет і деякі види раку.

2. Їжте здорову їжу та уникайте зневоднення. Збалансоване харчування та достатня кількість води можуть покращити ваш стан та концентрацію протягом дня.

3. Дбайте про сон. Дотримуйтесь графіка та переконайтеся, що ви спите достатньо. Синє світло від пристроїв та екранів може ускладнити засинання, тому зменште вплив синього світла від телефона чи комп’ютера перед сном.

4. Спробуйте заняття з релаксації. Вивчіть програми для розслаблення або оздоровлення, які можуть включати медитацію, м’язову релаксацію або дихальні вправи. Заплануйте регулярний час для цих та інших корисних занять, які вам подобаються, наприклад, ведення щоденника.

5. Визначте цілі та пріоритети. Вирішіть, що потрібно зробити зараз, а що може зачекати. Навчіться говорити «ні» новим завданням, якщо ви починаєте відчувати, що берете на себе занадто багато. Намагайтеся пам’ятати про те, чого ви досягли наприкінці дня, а не про те, чого ви не змогли зробити.

6. Практикуйте подяку. Нагадуйте собі щодня про конкретні речі, за які ви вдячні. Запишіть їх увечері або прокрутіть у голові.

7. Зосередьтеся на позитиві. Виявіть та киньте виклик своїм негативним і марним думкам.

8. Залишайтеся на зв’язку. Зверніться до своїх друзів або членів сім’ї, які можуть надати емоційну підтримку та практичну допомогу.

Коли варто звернутися по професійну допомогу?

Якщо ви відчуваєте серйозні або тривожні симптоми, які тривають 2 тижні або більше, такі як: проблеми зі сном, порушення апетиту, що призводить до небажаних змін маси тіла, труднощі з концентрацією уваги, втрата інтересу до речей, які вам зазвичай приносять задоволення, нездатність виконувати звичайні повсякденні функції та обов’язки, постійне відчуття втоми та втрати енергії, думки про смерть чи самогубство – зверніться по професійну допомогу!

Не чекайте, поки ваші симптоми погіршаться, поговоріть зі своїм лікарем, який за необхідності скерує вас до фахівця у сфері психічного здоров’я.

Станом на сьогодні 20 361 лікар первинної медичної допомоги можуть надавати послуги у сфері психічного здоров’я, адже вони пройшли навчання за курсом mhGAP (флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я). Загалом перший рівень курсу пройшли вже 103 944 українці, зокрема лікарі та інші медичні працівники різних рівнів медичної допомоги.

Понад 1000 медзакладів «первинки» підписали контракт із НСЗУ на супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги. Завдяки цьому пацієнти по всій Україні мають змогу отримати безоплатні послуги у сфері психічного здоров’я у свого сімейного лікаря та педіатра.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc