Меню
 
Головна arrow Новини
Безоплатні послуги з психічного здоров’я, гарантовані державою

У листопаді 2022 р. до Програми медичних гарантій додано новий пакет послуг «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Завдяки цьому пацієнти можуть безоплатно отримати допомогу у сфері психічного здоров’я на «первинці». Оплату медзакладам за надані послуги здійснює Національна служба здоров’я України. Протягом 9 місяців 2024 року такими послугами скористалися 353 049 пацієнтів (у т. ч. 54 464 дитини до 18 років) – дані ЕСОЗ станом на 01.10.24 р.

Понад 1000 медзакладів первинної ланки меддопомоги підписали контракт із НСЗУ на надання послуг за згаданим пакетом, завдяки чому українці можуть отримати допомогу з питань психічного здоров’я у свого сімейного лікаря чи педіатра у майже 4000 місць надання меддопомоги.

З кінця 2022 року МОЗ разом із ВООЗ та партнерами у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» навчають сімейних лікарів та педіатрів – медичних працівників первинної ланки – надання допомоги людям із психічними розладами. До такого навчання долучаються й інші працівники медичної сфери.

Так, станом на 9 жовтня 2024 року 103 944 людини отримали сертифікати про проходження курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP».

Серед них:

- 20 361 лікар первинної медичної допомоги,

- 50 913 представників середнього медичного персоналу,

- 12 968 лікарів спеціалізованої медичної допомоги.

Наразі МОЗ України разом із Координаційним центром КМУ працюють над впровадженням mhGAP у медичні виші, щоб усі майбутні медики ще під час навчання отримували знання щодо спілкування та надання допомоги людям із психічними розладами.

Також наприкінці минулого року наказом МОЗ України № 2085 затверджено новий Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах. Він, зокрема, визначає механізм надання такої допомоги відповідно до стандартів у сфері охорони здоров’я та з огляду на пріоритет прав і гідності людини замість каральної психіатрії радянського зразка.

Крім інтеграції послуги із психічного здоров’я до первинної медичної допомоги, МОЗ України у партнерстві з ВООЗ розвиває сервіс мобільних мультидисциплінарних команд та мережі центрів психічного здоров’я.

Довідково: Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із психічного здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, ПТСР, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин, інші важливі скарги на стан психічного здоров’я.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc