Меню
 
Головна arrow Новини
Рак нирки: тривожні симптоми, діагностика та лікування

За повідомленням Чернігівського медичного центру сучасної онкології на рак нирки припадає близько 2 % всіх злоякісних новоутворень. У структурі онкологічних захворювань він займає 10 місце, але слід враховувати, що в останні роки відзначено збільшення кількості пацієнтів зі злоякісними утвореннями в нирках втричі. Особливо тривожить той факт, що лікування раку нирки все частіше потрібують молоді люди, хоча раніше дане захворювання вражало в основному осіб літнього віку.

«Причини виникнення раку нирки невідомі, проте певні фактори можуть підвищувати ризик виникнення захворювання, зокрема це: куріння, ожиріння, чоловіча стать, високий артеріальний тиск, сімейна спадковість та довготривалий діаліз, – говорить лікар-уролог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Тарас Цісельський. – Тож підтримка здорової ваги, контроль артеріального тиску та відмова від шкідливих звичок – найкращий спосіб знизити ризики захворіти на рак нирки».

Коротко лікар розповів і про різновиди злоякісних пухлин в урології. Так, найбільш поширеним видом онкології серед усіх злоякісних пухлин в урології він вважає нирково-клітинний рак, при якому спочатку пацієнт не відчуває жодних симптомів. З розвитком захворювання виникає гематурія (виділення згустків крові під час сечотечі). Виділення крові в сечу може бути як одиничним випадком, так і тривалим явищем. Гематурія не супроводжується больовими симптомами, тому часто лишається непоміченою. На пізніх стадіях нирково-клітинний рак проявляється сильним ниючим болем. Різкі больові спалахи вказують на некроз ниркової тканини. На 3-й та 4-й стадії захворювання спеціаліст вже може виявити пухлину під час пальпації.

«Перехідно-клітинний рак – пухлина, що розвивається у ниркових мисках – відділах нирок, в яких збирається рідина, яка далі переноситься у сечовий міхур та виходить назовні. Онкологічне ураження ниркових мисок зустрічається рідше за інші типи раку цього органу. Спричинити розвиток захворювання може тривале куріння, вдихання токсичних речовин (під час роботи на підприємствах, де виробляють метал чи пластмасу) та перенесена цистектомія. Пухлина ниркової миски розвивається лімфогенним та субепітеліальним шляхами. Метастази уражають сечовід та сечовий міхур, а під час розвитку новоутворення можуть негативно впливати і на віддалені органи», – зазначає Тарас Цісельський.

Щодо симптомів захворювання, то за словами лікаря, на початкових етапах розвитку раку нирки пацієнт не помічає жодних змін у самопочутті. Симптоми проявляються лише з розвитком новоутворення. Цей фактор і є головною причиною, чому онкологію нирки діагностують вже на пізніх стадіях.

«Гематурія – одна з перших ознак раку нирки, властива усім типам онкологічного ураження (карциномі, саркомі, нефробластомі). Проявляється вона виділенням кров’яних згустків під час сечотечі та не супроводжується болем чи дискомфортом. Виділення крові відбувається внаслідок тиснення збільшеної в об’ємах пухлини на кровоносні судини. На останній стадії раку гематурія носить постійний характер і може спровокувати розвиток анемії. Щодо больових відчуттів, то тупий ниючий біль локалізується в області ураженого органа та проявляється вже на пізніх стадіях. Також у пацієнта спостерігаються втрата ваги, зміна кольору шкіри, загальна слабкість у тілі та постійна втома.

Варто зазначити, що на ранніх стадіях захворювання може підвищуватися температура тіла внаслідок спроби імунітету боротися з хворобою, а на пізніх стадіях – через відмирання тканин органу та множинні запалення у прилеглих органах», – зауважує лікар.

Лікування поділяється на хірургічне, хіміотерапевтичне, променеве та імунотерапевтичне.

«Оперативне видалення нирки та прилеглих тканин, у багатьох випадках є основним та найбільш ефективним методом у боротьбі з раком нирки, – говорить Тарас Цісельський. – Якщо метастази уразили прилеглі лімфатичні вузли та органи, їх також видаляють. Якщо пухлина невелика, хірург робить мінімальний розріз внизу живота та малоінвазивним методом видаляє уражений орган. Якщо ж рак нирки вже на пізній стадії, то операцію проводять з метою зменшення больових відчуттів та покращення якості життя пацієнта».

Щодо хіміотерапевтичного лікування, то за словами фахівця медичні препарати приймаються орально чи вводяться внутрішньовенно. Потрапляючи в організм з потоком крові, ліки переносяться по організму, знищуючи ракові клітини. Хіміотерапія при раку нирки застосовується частіше вже після хірургічного лікування. Вона спрямована на знищення ракових клітин, які ще залишилися в організмі, та попередження рецидиву.

Імунотерапія – метод, спрямований на активне укріплення захисних функцій організму для боротьби з онкологічними захворюваннями. Відзначається висока результативність методу при використанні його у комплексі з хіміотерапією чи хірургічним лікуванням.

«Щоб не звести нанівець шанси на одужання і підвищити якість життя, пацієнтам необхідно проходити профілактичні огляди та ультразвукове дослідження нирок не рідше, ніж раз на рік. Виявлення раку нирок на початковій стадії дає усі шанси на одужання», – підсумовує лікар.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc