Чернігівські лікарі розповіли чому виникає рак шийки матки та як від нього уберегтися
Злоякісні новоутворення шийки матки в Україні посідають п’яте місце в структурі загальної онкологічної захворюваності та друге місце серед онкогінекологічної патології.
Щорічно в Україні діагностують 5000 випадків раку шийки матки серед жінок. При цьому середній вік хворих складає 54 роки, а число хворих до 35 років – 10%.
«Етіопатогенетичним фактором розвитку дисплазії та раку шийки матки (РШМ) вважається інфекція викликана вірусами папіломи людини (ВПЛ), які, в свою чергу, являють собою групу з більш ніж 130 типів вірусів», – говорить лікарка гінеколог-онколог КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОР Тамара Косач.
За її словами ВПЛ в 95 % випадків в організм людини проникає при статевому контакті. Частіше він не викликає клінічних симптомів захворювання. Але, залишаючись в організмі людини, іноді вірус може викликати появу генітальних кондилом, дисплазії шийки матки та раку шийки матки.
Щодо факторів ризику захворювання поділився лікар гінеколог-онколог поліклінічного відділення КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОР Дмитро Григоренко. За його словами це:
- ранній (до 18 років) початок статевого життя – незрілі епітеліальні клітини найбільш схильні до вірусної інвазії;
- наявність в сьогоденні і минулому великої кількості статевих партнерів, що математично збільшує ймовірність зараження;
- відмова від презервативів на користь інших методів контрацепції (при відсутності єдиного партнера);
- урогенітальні інфекції – перш за все це стосується хламідіозу (запалення, яке викликається та передається статевим шляхом хламідіями);
- ВІЛ – пригнічення імунної системи викликає підвищену сприйнятливість до вірусних інфекцій, зокрема, до ВПЛ. Одним із завдань імунітету є виявлення і знищення злоякісних клітин, уповільнення росту пухлини. У інфікованої ВІЛ жінки дисплазія шийки здатна стрімко перероджуватися в злоякісне утворення;
- куріння – потрапляючі в організм з тютюновим димом канцерогени з потоком крові досягають статевих органів, провокують пошкодження ДНК і початок злоякісного процесу;
- неправильне харчування – частоту розвитку цього виду раку підвищує вживання недостатньої кількості рослинної їжі, надмірна маса тіла;
- спадковий фактор – висока частота цієї патології спостерігається у пацієнток, що мають близьких родичок з подібним діагнозом.
«Симптоматика раку шийки матки на ранніх стадіях, особливо раку цервікального каналу, часто відсутня, – наголошує Дмитро Григоренко. – Проте унікальною особливістю більшості випадків раку шийки матки є наявність придбаних передпухлинних змін (передрак): дисплазія, лейкоплакія, ерозія. Ці зміни досить легко виявити, якщо жінка проходить регулярне профілактичне обстеження у гінеколога».
Серед специфічних для захворювання проявів він виділяє: ациклічні кров’янисті виділення, особливо пов’язані з сексуальним контактом; водянисті виділення (виникають при пошкодженні дрібних лімфатичних судин, близько розташованих до ураженого епітелію). На пізніших стадіях пухлинного процесу з’являються вже більш виражені симптоми: поява в виділеннях гнійних домішок і різкого неприємного запаху (внаслідок розпаду клітин новоутворення); біль в крижовій області, нижній частини живота; порушення відтоку сечі, прискорене і хворобливе сечовипускання, симптоми ниркової недостатності; порушення дефекації, обумовлене ураженням прямої кишки; лімфостаз, викликаний застоєм лімфи в судинах нижніх кінцівок; перитоніт та уремія.
Основа специфічної профілактики раку шийки матки – боротьба з причинами, які викликають захворювання.
«Для нейтралізації основного фактору розвитку раку шийки матки – вірусу папіломи людини, – найбільш ефективна вакцинація, – впевнений лікар. – Щеплення від ВПЛ набуває все більшого поширення в календарі обов’язкової вакцинації різних країн, що різко знизило світову статистику захворюваності і, відповідно, смертності від цього виду раку».
Більш детально про вакцинацію розповіла Тамара Косач: «Вакцина найбільш рекомендована дівчаткам у віці з 9 до 14 років. Доведено, що саме в цьому віці вона формує імунітет у дівчат до завершення періоду статевого дозрівання і початку статевого життя. З початком статевого життя вже виникає ризик інфікування ВПЛ. Проте, можна вакцинуватися і в іншому віці. ВООЗ рекомендує у віці від 9 до 20 років застосування альтернативної однодозної схеми, за якою може бути достатньо однієї дози вакцини. Для досягнення повного захисту вводять дві дози вакцини (друга доза – через 6 місяців після першої). Для дівчаток та жінок, які вже інфіковані ВПЛ, рекомендують робити три щеплення».
Зупинилась лікарка і на вторинній профілактиці, яка передбачає своєчасне виявлення передпухлинних станів та захворювань, їх лікування та ретельний диспансерний нагляд за хворими. За її словами одним з методів вторинної профілактики раку є активний скринінг раку та передракових станів – обстеження безсимптомних жінок, у яких попередні скринінгові дослідження на РШМ були нормальними. Цервікальний (рутинний) скринінг проводиться: з 21 року до 24 років включно – цитологічне дослідження кожні 3 роки; з 25 років до 65 років включно – первинне ВПЛ тестування або ко-тестування кожні 5 років.
«Цитологічне дослідження (ПАП-тест) – це простий, недорогий та точний спосіб визначити передрак або початок злоякісного процесу в епітелії шийки матки. При виявленні клітин з патологічними змінами проводиться біопсія тканин шийки матки і морфологічне дослідження зразків для визначення клітинного типу пухлини. На УЗД рак шийки матки не визначається, тому ультразвукове дослідження малого таза, як і МРТ/КТ легенів виконується з метою уточнення поширення новоутворення, в тому числі діагностики метастазів РШМ у віддалені лімфовузли і внутрішні органи» – додає Дмитро Григоренко.
При виявленні патології по цитологічному скринінгу жінці необхідно звернутися до гінеколога для подальшого обстеження та лікування виявленої патології. Спеціалізоване лікування онкологічних хворих здійснюється виключно в онкологічному медичному закладі.
«Своєчасна вакцинація та проведення цитологічного скринінгу знижують ризик захворювання на передрак та рак шийки матки. Враховуючи те, що симптоматика раку шийки матки на ранніх стадіях, особливо раку цервікального каналу, часто відсутня, будь-які симптоми, які вказують на порушення роботи репродуктивної системи – є сигналом до якнайшвидшого відвідування гінеколога», – підсумовують лікарі.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації