Меню
 
Головна arrow Новини
Понад 640 медиків та 24 заклади охорони здоров’я первинної ланки медицини Чернігівщини підвищили свою онконастороженість у межах проєкту USAID

Благодійна організація «Фонд боротьби з раком» презентувала результати кампанії із залучення первинної ланки медичної допомоги Чернігівщини до заходів із раннього виявлення раку та передала 34 високофункціональні дерматоскопи 24-ом закладам охорони здоров’я (ЗОЗ) області. Захід відбувся днями у Чернігові.

Кампанію із підвищення онконастороженості та посилення спроможності медиків первинної ланки у виявленні онкологічних захворювань Фонд боротьби з раком реалізовує з березня 2024 року у межах Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги» (Програма), що впроваджується за підтримки Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

З метою комплексного підходу до вирішення проблеми занедбаності онкологічних захворювань, Фонд боротьби з раком залучив 39 ЗОЗ області, які надають первинну медичну допомогу, до масштабної навчальної програми із профілактики та раннього виявлення раку, підсилив їхню спроможність через закупівлю обладнання для вчасної діагностики злоякісних новоутворень шкіри та реалізував масштабну інформаційну кампанію, аби підвищити обізнаність жителів Чернігівщини про рак та обстеження, необхідні для його раннього виявлення.

«У компетенції сімейного лікаря – первинна діагностика візуальних локалізацій раку. Саме сімейний лікар, терапевт чи фельдшер, до яких приходить пацієнт першим, мають проінформувати про методи профілактики та скринінгу раку, побачити онкологічну небезпеку та грамотно скерувати до вузьких спеціалістів за потреби. Тому важливо, що у межах Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги» вдалося посилити спроможність і компетентність первинної ланки у цьому», – зауважив начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Андрій Лінник.

Як повідомила президентка БО «Фонд боротьби з раком» Марія Адамчук-Коротицька, вже понад 640 медиків первинного рівня надання медичної допомоги Чернігівщини взяли участь у тренінгах щодо раннього виявлення раку, що відбулися у межах Програми.

«Ми обрали комплексне рішення і працювали так, щоб такий підхід був втілений у всіх складових кампанії. Було важливо посилити компетенції не лише сімейних лікарів, але й медсестер, які в умовах недостатньої кількості лікарів мають і прагнуть розширювати свої повноваження, і фельдшерів, які, особливо зважаючи на логістичні особливості Чернігівщини, часто є єдиною можливістю для людей із віддалених сіл отримати медичну допомогу. Для нас було важливо не лише дати знання, але й інструменти. Тому ми закупили 34 дерматоскопи й наразі здійснюємо закупівлю ще 20, а також забезпечуємо медиків можливістю навчитися працювати із цим приладом», – розповіла Марія Адамчук-Коротицька.

За її словами, інформаційна кампанія спрямована на підвищення обізнаності про 4 види раку (рак шийки матки, рак молочної залози, рак шкіри та рак легень), включає поширення буклетів, листівок плакатів, аудіо- та відеороликів, публікацій для різних видів засобів масової інформації та соцмереж закладів охорони здоров’я та вже має понад 8-мільйонне охоплення.

Керівник Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Заїка розповів, що онкологи вже фіксують вплив заходів Програми: «Ми свідомі того, що ціліснішу картину результатів побачимо згодом. Але ми вже відстежуємо динаміку у діагностичній звітності. Для прикладу, раніше за місяць в онкоцентрі проводили приблизно 600 мамографій. А цього року у жовтні – понад 1000. Ми з колегами вважаємо, що це наслідки впливу навчального компоненту у межах Програми. Онконастороженість медиків зростає, вони формують групи ризику та направляють своїх пацієнтів на обстеження».

Вчасно виявити рак вдалося, зокрема, для пацієнтки сімейного лікаря Чернігівської міської лікарні №2 Сергія Панькіна. Після участі в тренінгах лікар спрямував пацієнтку із групи ризику за віком на мамографію, під час якої виявили рак молочної залози на ранній стадії. Приклади впливу навчальної програми вже фіксують у своїй роботі й медики з інших ЗОЗ області, що залучені до активностей Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги».

Попереду – завершення навчальної програми, закупівля нової партії діагностичного обладнання для сімейних лікарів, а також створення для них посібника з рекомендаціями щодо вчасного виявлення ранніх ознак онкологічних захворювань. Реалізація Програми на Чернігівщині триватиме до початку 2025 року.












Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc