Поради батькам: як попередити та захистити дитину від викрадення
Однією зі складних проблем сьогодення є викрадення дітей. Причини такого явища різні: бажання швидко отримати велику суму грошей, задовольнити статеві бажання, чорна трансплантологія, викрадення дитини одним із батьків у іншого, тощо. Нажаль, з війною ситуація тільки погіршилася: російський агресор викрадає українських дітей та примусово вивозить до росії або на тимчасово окуповані території. Зафіксовано декілька варіантів примусового вивезення дітей: вилучення безпосередньо з родини; розділення дітей і батьків під час фільтрації; вилучення дітей після вбивства батьків; створення непридатних умов для життя з наступною пропозицією передати дітей на оздоровлення та відпочинок; вивезення дитячих закладів у повному складі. Домогтися повернення таких дітей вкрай важко.
Так що ж робити батькам щоб попередити та захистити дитину від викрадення?
Вкрай важливо пояснювати дітям, як себе поводити в різних ситуаціях. Але найважливіше – будувати довірливі стосунки між батьками та дітьми, адже тільки при довірі до батьків дитина зможе звернутися до них у будь-якій ситуації.
Для того щоб захистити дитину від викрадення варто дотримуватися наступних порад від фахівців.
По-перше: не залишайте дітей без нагляду в громадських місцях, пояснюйте дитині, що вона не повинна розмовляти з незнайомими людьми і брати від них що-небудь. Також не варто гратися в незнайомих місцях, будмайданчиках, пустирях – краще завжди знаходитись в знайомій місцевості.
По-друге: поясніть дитині, що коли вона відчуває небезпеку, не треба боятися та соромитись привертати до себе увагу будь-яким способом. Дорослі, до яких можна звернутись по допомогу та яким можна довіритись: поліцейські, медики, пожежні, охорона, продавці у аптеці та крамниці, мами з маленькими дітьми.
По-третє: дитина повинна пам’ятати своє прізвище та ім’я, адресу проживання, по можливості, номера телефонів батьків, щоб поліція швидше їх знайшла.
Також потрібно навчити дитину приховувати той факт, що вона перебуває вдома сам/сама, як в розмові з незнайомими по телефону, так і через двері. Не зайвим буде встановлення сучасних програм для відстеження місцезнаходження на мобільний телефон дитини.
Що робити батькам, якщо дитина вже зникла?
1. Треба звернутися по допомогу до відділення поліції і залишити заяву про зникнення дитини – пошук починається протягом доби. Найефективніше йти до відділення за місцем зникнення або ж викликати патруль просто на місце події. Протягом цього часу потрібно залучити до пошуків дитини якомога більше людей: родичів, сусідів, знайомих, співробітників навчального закладу, де вчиться дитина, добровольців. Не припиняйте пошук навіть уночі.
2. Окрім поліції, потрібно надати максимальний розголос події – всі можливі варіанти соціального зв’язку.
3. Якщо йдете до відділення поліції, відразу візьміть із собою останню фотокартку, річ, на якій є відбитки дитини, запах.
4. Якщо дитина зникла в громадському місці, треба негайно повідомити про це охорону, адміністрацію організації, установи.
5. Коли дитину знайдено, не докоряйте їй, не загрожуйте покаранням – адже вона сама дуже налякана і перебуває в стані великого емоційного стресу. Дайте час собі і їй заспокоїтись. А вже після цього проведіть серйозну розмову.
Піклуйтеся про своїх дітей завчасно та навчіть їх правилам безпечної поведінки!
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації