Місяць підвищення обізнаності про чоловіче здоров’я: як попередити рак простити
Листопад традиційно присвячений підвищенню обізнаності про чоловіче здоров’я. Це нагода вкотре наголосити на важливості підтримки чоловіків у збереженні їхнього фізичного та психічного добробуту, нагадати про необхідність регулярних профілактичних обстежень та зменшити стигму щодо звернення чоловіків по допомогу.
З нагоди акції, завідувачка відділенням променевої терапії Чернігівського медичного центру сучасної онкології Наталія Крічфалушій розповіла про підступність такого захворювання, як рак простати, чому він виникає та хто у групі ризику.
Рак простати – це злоякісне новоутворення у передміхуровій залозі. Його діагностують переважно у віці 55-65 років та старше і наразі він входить до найпоширеніших онкологічних захворювань серед чоловіків. В Україні щорічно реєструється 6,5 тисяч нових випадків.
«Рак простати розвивається повільно і на ранніх стадіях не проявляється, – розповідає про підступність захворювання Наталія Крічфалушій. – Через відсутність симптомів хворобу діагностують в основному на пізніх стадіях, коли пухлина збільшується в розмірах та викликає погіршення самопочуття. При збільшенні вона починає здавлювати сечівник, через що у чоловіка виникають проблеми з сечовипусканням. Також новоутворення може проростати у сечовий міхур та пряму кишку і провокувати кровотечі з них. Рак простати може давати метастази по всьому організму».
За її словами, спеціалісти виділяють багато факторів, які підвищують ймовірність розвитку раку простати, до яких відносять:
- вік – розвивається в основному після 55-65 років, у чоловіків молодше 45 років зустрічається дуже рідко;
- спадковість – ймовірність захворювання в рази збільшується, якщо воно було у батька чи інших близьких родичів;
- генетичну схильність – підтверджено, що зміни у деяких генах підвищують частоту захворювання;
- етнічну приналежність – рак простати розповсюджений у США та трохи менше у країнах Європи, а у країнах Східної та Південної Азії зустрічається рідко;
- прогресуючу гіперплазію (аденому) простати;
- канцерогенні фактори – хімічні речовини, радіаційне випромінювання тощо;
- вживання великої кількості м’ясних та інших страв, насичених жирами тваринного походження та трансжирами.
«Деякі фахівці стверджують, що ризик онкологічних захворювань збільшується на тлі куріння, вживання алкогольних напоїв, ожиріння та інших особливостей способу життя», – додає лікарка.
Щодо симптомів захворювання, то за ствердженням фахівчині вони не є специфічними, адже можуть з’являтися і при простатиті, аденомі простати та інших захворюваннях. При збільшення пухлини вона виділяє такі симптоми як: часті позиви до сечовипускання; почуття неповного спорожнення сечового міхура; дискомфорт та напругу при сечовипусканні, переривання струменя; нетримання сечі та домішки крові (можуть з’явитися при проростанні пухлини в уретру або сечовий міхур); больові відчуття в області промежини (виникають при проростанні пухлини у м’язи тазового дна); еректильну дисфункцію (буває при ураженні судин та нервів тазу); набряк зовнішніх статевих органів (розвивається при проростанні пухлини у лімфовузли тазу).
«Діагностувати новоутворення передміхурової залози може лікар-уролог, але для визначення характеру пухлини потрібна консультація онколога, – продовжує розповідь Наталія Крічфалушій. – Для діагностики раку простати застосовують пальпацію промежини та живота, аналіз крові на простатоспецифічний антиген (ПСА), трансректальне УЗД передміхурової залози, біопсію новоутворення, рентгенографію, КТ або МРТ органів тазу, черевної порожнини, грудної клітки та інших зон. Лікар може призначити й інші обстеження залежно від симптомів та результатів огляду».
Щодо лікування, то за словами лікарки воно залежить від стадії захворювання та підбирається онкологом для кожного пацієнта індивідуально. Можуть призначати медикаментозну терапію, хіміотерапію, променеву терапію, хірургічне лікування та паліативне лікування. Зазвичай застосовують не одну методику, а комплекс. Наприклад, пацієнту можуть призначити курс хіміотерапії або променевої терапії до та після проведення операції.
«Основним етапом – є лікування пацієнта променевою терапією. Променева терапія може проводитися за трьома програмами: радикальна, паліативна та симптоматична. Радикальна программа спрямована на повне одужання хворого, тобто на повне знищення пухлинних клітин в зоні первинного вогнища і в зонах регіонального метастазування. Використовується, як правило, на ранніх стадіях пухлинного процесу, коли можливе повне вилікування хворого.
Паліативний курс опромінення використовується з метою зменшення обсягу пухлинного процесу і наявних метастазів. Застосовується в запущених, неоперабельних випадках. Цей курс спрямований на зменшення больового синдрому і симптомівінтоксикації, поліпшення якості життя хворого.
Симптоматична программа передбачає опромінення, яке застосовується на запущених стадіях. Вона спрямована на зняття тяжкого больового синдрому, а також для запобігання патологічним переломам при метастатичному ураженні кісток», – додає Наталія Крічфалушій.
Наразі відділення променевої терапії Чернігівського медичного центру сучасної онкології оснащено сучасним лінійним прискорювачем, що проводить опромінення за допомогою фотонів та електронів. На ньому є спеціальний багатопелюстковий коліматор, який забезпечує можливість направляти пучок променів безпосередньо на пухлину, мінімізуючи вплив на здорові навколишні тканини, що досягається за рахунок формування фігурного лікувального поля, оскільки установка дозволяє підбирати індивідуальну программу лікування для кожного пацієнта.
На установці є спеціальні фіксуючі пристрої, які дозволяють укладати пацієнта в такому положенні, в якому доза буде правильно розподілятися на опромінювальній поверхні. Лінійний прискорювач оснащений електронною системою візуалізації, що дає можливість визначення точності розмітки і укладання полів опромінення.
«Основним напрямком роботи відділення променевої терапії є впровадження ефективних методів радіотерапії, спрямованих на руйнування пухлинних вогнищ з мінімально можливим пошкодженням прилеглих здорових органів. Професійна команда фахівців-фізиків працює над поліпшенням методів радіаційного лікування, метою якого є запобігання ураження здорової тканини. Сучасні методи програмування і використання математичної моделі дозволяють досягати в радіотерапії високого рівня ефективності та безпеки. Рентген-лаборанти працюють разом з онкологами та мають найтісніший контакт з пацієнтами. Вони є сполучною ланкою між лікарем та пацієнтом, інформуючи пацієнта про побічні ефекти променевої терапії і про те, що потрібно, а що не потрібно робити», – уточнює фахівчиня.
До інноваційних методів лікування раку вона відносить 3D-конформну променеву терапію з елементами модуляції інтенсивності (IMRT), при якій доза радіації в нормальній тканині дуже низька, і тому в пухлину дають більш високу і ефективну дозу. При цьому побічних ефектів менше, ніж при проведенні стандартної радіотерапії. Також інноваційним способом променевої терапії є IGRT (променева терапія з візуальним контролем зображення), що дозволяє дуже точно пошкоджувати ракові клітини, не зачіпаючи здорові тканини.
Для профілактики раку передміхурової залози вона радить займатися фізичною активністю та підтримувати вагу у межах норми, збалансовано харчуватися – зменшити кількість жирних та м’ясних продуктів та збільшити кількість рослинної їжі і звісно ж відмовитись від куріння, вживання алкоголю та інших шкідливих звичок.
«Методи та ефективність лікування раку безпосередньо залежать від моменту діагностики хвороби. Чим раніше виявлена пухлина, тим більша ймовірність одужання. Тож чоловікам після 45 років рекомендовано 1 раз на рік відвідувати уролога та здавати аналіз крові на простатоспецифічний антиген (ПСА). Рак простати є досить поширеним захворюванням серед чоловіків старшого віку, тому дуже важливо проходити профілактичні обстеження. При ранній діагностиці – захворювання успішно піддається лікуванню!», – наголошує Наталія Крічфалушій.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації