Рак шийки матки – це тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Ця хвороба є однією з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок. Тому профілактика, діагностика та обізнаність про фактори ризику можуть допомогти кожній жінці зменшити свій ризик захворіти.
Щодо Чернігівщини, то, за даними Чернігівського медичного центру сучасної онкології, з початку 2024 року в області вже виявили 71 хвору на рак шийки матки. Зокрема: І стадія – у 13 жінок; ІІ стадія – у 18 жінок; ІІІ стадія – у 22 жінок; IV стадія – у 13 жінок. П’яти пацієнткам, яким підтвердили діагноз гістологічно, не була встановлена стадія через те, що вони не з’явилися для наступних обстежень та подальшого лікування.
В свою чергу, лікар-онкогінеколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександ Зуб зауважує: «Цьогоріч, у порівнянні з попередніми роками, переважають запущені випадки раку шийки матки. Коли ж про хворобу дізнаються на пізніх стадіях, шанси на успішне лікування зменшуються. Тому це ще одна причина, чому важливо регулярно проходити огляди у фахівців».
Варто зазначити, що протягом життя люди постійно переживають періоди надмірного стресу через глобальні проблеми, епідемії та війни. Гострий стрес, який є неминучою частиною повсякденного життя, допомагає долати надзвичайні ситуації, а хронічний стрес – може поставити під загрозу здоров’я людини.
Війна, як чинник хронічного стресу, може сприяти розвитку раку у населення багатьма способами. Окрім постійної тривоги та безсоння, відбувається ще й міграційне переміщення населення, яке, в свою чергу, підвищує ризик передачі вірусів і бактерій, що є потенційними інфекційними причинами розвитку раку. До них належать вірус папіломи людини та хламідія трахоматис (рак шийки матки), віруси Епштейна – Барр (рак носоглотки та лімфома), гепатиту В та С (рак печінки, неходжкінська лімфома), хелікобактер пілорі (рак шлунка) тощо.
Щоб вберегти себе та своїх рідних від захворювання на рак шийки матки Олександр Зуб радить:
1. Профілактувати хворобу завдяки вакцинації від вірусу папіломи людини, який спричиняє більшість випадків раку шийки матки. Найефективніший час для щеплення – вік 9-14 років. Найкраще зробити щеплення до початку статевого життя.
2. Після початку статевого життя проходити профілактичні медичні огляди у гінеколога щонайменше раз на рік.
3. Дотримуватися настанов щодо скринінгу раку шийки матки (ПАП-тестування та ВПЛ-тестування), про які можна дізнатися у свого сімейного лікаря або гінеколога.
Пам’ятайте! Прості правила допомагають рятувати життя! Не відкладайте свій візит до лікаря!
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації