Меню
 
Головна arrow Новини
Зимова підтримка: у 2025 році ліки стануть ще доступніші

Україна входить у третю, найскладнішу, зиму повномасштабної війни. Держава усвідомлює всі труднощі з якими стикаються зараз громадяни України – соціальні, економічні, енергетичні, безпекові. Тому Уряд, за ініціативи Президента України, впроваджує програми підтримки українських родин, які об’єднані під назвою «Зимова підтримка».

Що таке Зимова підтримка? Зимова підтримка – це програми допомоги для всіх українців, з особливою увагою на найбільш вразливі групи населення. Зимова підтримка – це як нові, так і вже діючі програми, які Уряд розширює і вдосконалює, щоб більше громадян могли ними скористатися.

Інформація про доступні програми зосереджена в одному місці – на вебсайті «Зимова підтримка. Для тебе і твоєї родини» https://e-aid.diia.gov.ua/index.html

Якісна, доступна та безоплатна медична допомога для українців – топ пріоритет Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ). Доступність лікарських препаратів є важливою частиною цього.

«Доступні ліки» – державна програма, яка дозволяє отримувати ліки проти найпоширеніших хронічних хвороб безоплатно або з частковою доплатою. Їх можна отримати за електронним рецептом у аптеках, що беруть участь у програмі, завдяки чому лікування стає більш доступним для всіх громадян. Програмою скористались вже понад 5 млн українців, а отримати ліки можна у понад 15 тисяч аптек по всій країні. До програми «Доступні ліки» входить майже 600 життєво важливих препаратів.

Для покращення доступу пацієнтів до ліків, зокрема за програмою реімбурсації, у січні 2024 року МОЗ запустило мобільні аптечні пункти, маршрути яких охоплюють найвіддаленіші населені пункти, де доступ до лікарських засобів є обмеженим. Перша мобільна аптека у січні цього року розпочала роботу в Харківській області. Зараз аптечні пункти працюють у 13 областях країни: Львівській, Київській, Херсонській, Запорізькій, Чернігівській, Чернівецькій, Житомирській, Миколаївській, Рівненській, Тернопільській, Черкаській, Харківській, Одеській. Станом на сьогодні, на маршрутах, які охоплюють 644 населених пункти, працює 24 мобільних аптечних пункти.

Окрім цього, з початку поточного року МОЗ запустило спільний проєкт з Укрпоштою. Українці, які проживають у віддалених селах та прифронтових регіонах, де відсутні аптеки і доступ до ліків обмежений, можуть їх замовити через контакт-центр Укрпошти. Проєкт розпочав пілотування в Донецькій області, а далі розширився на прифронтові регіони, зокрема Сумщину, Запоріжжя, Миколаївщину, Харківщину, Херсонщину та Чернігівщину. Зараз «Укрпошта. Аптека» охоплює всю країну. Ліки можна замовити за телефоном 0 800 300 545, і поштовий оператор доставить їх безоплатно через стаціонарні чи пересувні відділення. Сервіс також пропонує препарати програми «Доступні ліки», вартість яких частково або повністю компенсує держава.

Тож мешканці віддалених та прифронтових регіонів можуть замовити та отримати ліки через Укрпошту або мобільні аптеки. Доставка безоплатна.

Взимку 2024–2025 років очікується кілька нововведень, мета яких зробити ліки ще більш доступними. Програма «Доступні ліки» буде розширена. Для цього в бюджеті-2025 закладено 6,6 мільярда гривень. Цей крок дозволить ще як мінімум 500 тисячам українців заощадити кошти на лікуванні. До програми реімбурсації планується включити лікарські засоби для лікування нових нозологій та вперше забезпечити безоплатними препаратами дітей. Ще одна новація: до програми увійдуть лікарські засоби у формі крапель та мазей.

Це буде найбільше оновлення з моменту її запуску: до неї додадуть понад 30 нових діючих речовин, включаючи комбіновані препарати для серцево-судинних захворювань, ліки для ревматологічних, неврологічних, очних та ендокринологічних хвороб, таких як гіпотиреоз і мігрень. Також будуть включені препарати для лікування інфекційних і паразитарних захворювань у дітей, зокрема антибіотики.

З 2025 всі аптеки відпускатимуть препарати за програмою «Доступні ліки». МОЗ готує відповідні нормативні зміни.

Для розширення доступності до лікарських засобів у віддалених населених пунктах збільшується ліміт (до 500 тисяч гривень) річного обсягу розрахункових операцій на кожний фельдшерсько-акушерський пункт, який має договір з ліцензованою аптекою, та запускається чергова дерегуляція до ліцензійних вимог розміщення аптек в сільських населених пунктах.

Найближчим часом заплановано прийняття «Належної практики з промоції лікарських засобів», де буде чітко зафіксовано зобов’язання спочатку пропонувати препарат за найнижчою ціною, враховуючи діючу речовину, а потім вже надавати інформацію про інші засоби. Таким чином, МОЗ зобов’яже аптечні заклади виконувати вимоги щодо заборони приховувати інформацію про наявність лікарських засобів за нижчою ціною, які передбачені змінами до Основ законодавства про охорону здоров’я, які парламентарі схвалили цього року.

Наразі в Міністерстві опрацьовуються різні механізми та варіанти щодо удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби та створення єдиного Позитивного переліку лікарських засобів, які можуть закуповуватися за бюджетні кошти, з окремим фокусом на оригінальні та генеричні лікарські засоби.

Також в рамках тимчасової слідчої комісії, яка створена Верховною Радою України, МОЗ надасть пропозиції до законодавчих актів про врегулювання маркетингової компоненти, що є частиною кінцевої ціни лікарських засобів, в частині надання права Уряду затверджувати перелік та вимоги до дозволених рекламних, маркетингових послуг, послуг з промоції лікарських засобів, інформаційних послуг та інших послуг, пов’язаних із реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачу.

До-речі, кошти «єПідтримка» можна використати для придбання ліків українського виробництва. Ця можливість спрямована на підтримку здоров’я громадян та розвиток вітчизняної фармацевтики.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc