У серпні минулого року Уряд ухвалив Постанову, якою дозволив створювати мобільні аптечні пункти. Передбачивши такий механізм забезпечення доступу населення до лікарських засобів, Уряд закликав долучитися до ініціативи аптечні мережі.
З метою забезпечення повного охоплення програмою доставки ліків у віддалені населені пункти та запуску пересувних аптечних пунктів в рамках державної програми «Доступні ліки» Чернігівською обласною військовою адміністрацією було видане доручення щодо удосконалення роботи та розширення мережі мобільних аптечних пунктів у віддаленій сільській місцевості та на прикордонних територіях регіону.
На Чернігівщині проєкт «Мобільний аптечний пункт» стартував на початку квітня поточного року та реалізується КП «Ліки Чернігівщини». Він дозволяє розв’язати питання доступності та отримання пацієнтами ліків у населених пунктах, де відсутні стаціонарні аптечні заклади, насамперед, за Урядовою програмою «Доступні ліки», а також придбати безрецептурні форми препаратів.
«На сьогодні ми вже маємо 20 погоджених маршрутів, які включають в себе 73 села, – говорить в.о. Директора КП «Ліки Чернігівщини» Лариса Мартиненко. – В переліку мобільних аптек є майже 600 життєво важливих препаратів, багато з яких внесені до списку державної програми «Доступні ліки». Тож мешканці населених пунктів, до яких приїжджають такі аптеки, можуть придбати ці ліки безоплатно, або з невеликою доплатою».
За словами місцевих жителів Пакульського старостинського округу Михайло-Коцюбинської громади, раніше необхідно було їхати, наприклад, в Михайло-Коцюбинське, щоб придбати ліки. А тепер це зробити простіше і комфортніше.
«Буде дуже добре, якщо такі аптеки будуть працювати на постійній основі, – коментує Староста Пакульського старостинського округу Вікторія Дацюк. – до Чернігова, наприклад, 40 км, тож не кожна бабуся чи дідусь можуть поїхати та придбати ліки. Загалом, в наш старостат входять сім населених пунктів, а це близько 1300 мешканців. Багато чорнобильців, понад 200 людей з інвалідністю. Працює 4 соцпрацівника, які обслуговують людей похилого віку, які раніше змушені були їхати до обласного центру і там купувати ліки».
Варто зазначити, що лікарські засоби зберігаються та транспортуються в спеціально обладнаних холодильниках та шафах, із відповідним дотриманням необхідного температурного режиму для їх безпечності та ефективності. Дізнатися детальну інформацію про прибуття мобільної аптеки пацієнти можуть від свого сімейного лікаря та органів місцевої влади. Попередньо можна зробити замовлення ліків.
До речі, цей проєкт не єдиний, який допомагає доступно придбати лікарські засоби. Завдяки співпраці Укрпошти, Міністерства охорони здоров’я України, Національній службі здоров’я України та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з початку березня українцям стала доступна послуга «Укрпошта. Аптека», яка дає змогу жителям прифронтових територій отримати ліки поштою, замовивши їх через контакт-центр. Безоплатно скористатися послугою «Укрпошта. Аптека» можуть всі жителі України, зокрема на прифронтових територіях, де доступ до ліків ускладнений. Для цього необхідно отримати електронний рецепт у свого лікаря, зателефонувати до контакт-центру Укрпошти за номером 0 800 300 545 та слідувати підказкам у голосовому меню для зв’язку з фахівцем.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації