Спецавто для розвезення вакцин: у регіони додатково передали 8 фургонів-рефрижераторів для доставки препаратів за умов «холодового ланцюга»
Йдеться про сучасні автофургони, які спеціально обладнані холодильними установками. Вони відповідають світовим стандартам транспортування імуноглоболічних препаратів, чутливих до зміни температур та забезпечують дотримання умов «холодового ланцюга» під час транспортування та доставки вакцин на всіх етапах: від Національного складу до передачі вакцин до медзакладу чи пункту щеплення на рівні області.
«Вакцинація дітей та дорослих – це базова послуга системи охорони здоров’я, яка допомагає запобігати поширенню небезпечних інфекційних хвороб, які можуть мати серйозні ускладнення чи навіть призводити до смерті. Майже 3 роки ми живемо в умовах повномасштабної війни. Попри це міністерство забезпечує всі можливості для отримання безоплатних щеплень. Завдяки співпраці з міжнародними партнерами вдається організувати безперебійну наявність вакцин на рівні країни. У віддалених громадах і на деокупованих регіонах працюють мобільні команди з вакцинації. Водночас системно працюємо над удосконаленням системи зберігання та транспортування вакцин. Старе обладнання, зокрема холодильники та морозильні камери, замінені на сучасні холодові кімнати та холодильне обладнання, яке відповідає світовим стандартам. Дооснащення автопарку фургонами-рефрижераторами покращує логістичну складову та посилює функцію контролю за якістю імунобіологічних препаратів на етапах перевезення зі складу до медзакладу», – говорить Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
«Холодовий ланцюг» це безперервно функціонуюча система, яка забезпечує необхідний температурний режим від моменту зберігання до транспортування вакцин на всіх етапах переміщення. Міністерство реалізовує цю програму з забезпечення та переоснащення медзакладів, зокрема пунктів щеплень, та співпрацює з міжнародними партнерами з початку пандемії COVID-19.
Наразі вакцину в країні вже розвозять 30 таких фургонів-рефрижераторів, ще 8 передали додатково. Їх в рамках співпраці з МОЗ передав Дитячий Фонд ООН ЮНІСЕФ. Авто отримали 8 обласних Центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ). Додаткові авто отримали регіони, які через географічну протяжність потребують додаткового транспорту для одночасної та більш швидкої доставки вакцин у середині свого регіону.
«Вакцинація відіграє ключову роль у захисті громадського здоров’я, особливо в Україні, де система охорони здоров’я постраждала внаслідок руйнівної війни. ЄС у партнерстві з ЮНІСЕФ прагне забезпечити доступ до вакцин для населення, зокрема для тих українців, які проживають у прифронтових районах. Я тішуся чудовими результатами, які вселяють надію, що ще більше українських дітей будуть захищені від небезпечних хвороб», – Маріанна Франко, Головa Офісу гуманітарної допомоги ЄС в Україні.
Фургони-рефрижератори, закуплені за підтримки ЄС, обладнані спеціалізованим холодильним обладнанням, яке підтримує температуру, необхідну для безпечного транспортування вакцин та забезпечення їх запасів відповідно до графіків вакцинації в Україні. Кожен такий автомобіль вміщує близько 700 000 доз вакцин. Доставка додаткових 8 фургонів-рефрижераторів є продовженням співпраці МОЗ та ЮНІСЕФ за програмами захисту дітей від смертельно небезпечних хвороб, яким можна запобігти вакцинацією. Окрім авто, на початку грудня в Україну були доставлені 700 спеціалізованих холодильників для прифронтових областей для зберігання вакцин та 100 000 доз вакцини від дифтерії та правця для рутинних щеплень.
«Коли діти, де б вони не проживали, своєчасно отримують планові щеплення, це дає їм здоровіший старт у житті. Доставлені фургони та холодильне обладнання допоможуть покращити послуги планової імунізації в Україні. Вдосконалення системи холодового ланцюга є надзвичайно важливою частиною нашого гуманітарного реагування. Ми захищаємо здоров’я й життя дітей сьогодні та на довгі роки вперед», – Мунір Мамедзаде, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.
До кінця року у планах ЮНІСЕФ доставити ще 220 спеціалізованих холодильників для зберігання вакцин. У листопаді цього року ЮНІСЕФ також доставив 100 000 доз вакцини від дифтерії та правця в межах ширших заходів із закупівлі вакцин для рутинної вакцинації. У 2024 році за підтримки ЮНІСЕФ було поставлено майже 1,9 мільйона доз вакцин (поліомієліт, дифтерія-правець для дітей та дорослих, кір-паротит-краснуха, комбінована вакцина PENTA-Hib та вакцини проти COVID-19).
Обласні Центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) забезпечують прийом вакцин, розподіл та дотримання «умов холодового» ланцюга під час зберігання та транспортування вакцини до медзакладів регіону. Переобладнання відбувається в рамках спільних проєктів зі Світовим банком та співпраці з міжнародними партнерами UNICEF та ВООЗ. Під час співпраці МОЗ з міжнародними партнерами UNICEF та ВООЗ у партнерстві з ЄС було оснащено 26 холодових кімнат, ЦКПХ отримали 36 автомобілів, щоб розвозити вакцину у межах області та проводити виїзні щеплення у віддалених населених пунктах. Автомобілі оснащені рефрижераторами, в яких розвозять вакцину та які дозволяють підтримувати необхідний температурний режим під час транспортування з моменту відвантаження до доставлення.
Також у ході реалізації спільного проєкту МОЗ та Світового банку, заклади охорони здоров’я та ЦКПХ отримали більше ніж 9 тисяч одиниць спеціалізованого холодильного обладнання (2 068 холодильників з льодовим захистом, 1 034 морозильних камер з акумулятором холоду, 2 066 мережевих комбінованих холодильників, 4 134 пристрої контролю температури). Також у серпні 16 авто-рефрижераторів поповнили автопарк держпідприємства «Укрвакцина» МОЗ України, яке відповідає за логістику та доставлення вакцин на національному рівні.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації