Чи може масаж або диво-апарат повернути втрачені функції після травми? Відповідь проста: ні. А от активна реабілітація, підтримана науково обґрунтованими методами, здатна допомогти повернутися до звичного життя. Це і є доказова реабілітація.
Активна реабілітація — це індивідуально підібрані терапевтичні вправи, які спрямовані на відновлення рухових функцій пацієнта. План вправ формується з урахуванням травми, стану та потреб кожної людини. Впроваджений в Україні комплекс заходів, спрямованих на відновлення здоров’я, функціонального стану, здатності до самообслуговування і працездатності пацієнтів, ґрунтується на найкращих світових практиках.
В Україні доказова реабілітаційна допомога надається мультидисциплінарними реабілітаційними командами медичних закладів відповідно до Закону Про реабілітацію в сфері охорони здоров’я.
Мультидисциплінарні команди очолюють лікарі фізичної та реабілітаційної медицини. До їх складу обов’язково входять фізичні терапевти та їх асистенти, ерготерапевти та їх асистенти, психологи, терапевти мови і мовлення, протезисти-ортезисти, соціальні працівники. Тут важливо зазначити, що професії «реабілітолог» не існує, так само як не існує універсальної пігулки від усіх хвороб.
Реабілітаційний процес має розпочинатись для пацієнта якомога раніше, ще в гострому періоді. За міжнародним стандартом реабілітація має розпочатися протягом 24-72 годин після стабілізації стану пацієнта, не очікуючи на завершення лікувального етапу. Це дозволяє забезпечити якнайкращі результати відновлення людини після травми чи захворювання.
Цілі реабілітації формуються спільно з пацієнтом та його родиною. Вони повинні бути конкретними, реалістичними, вимірюваними та досяжними в межах визначеного часу (SMART-формат). Наприклад, короткостроковою метою може бути здатність піднятися на третій поверх сходами із використанням триопірної тростини без сторонньої допомоги. Довгострокова мета може включати, приміром, повернення до кермування автомобілем із автоматичною коробкою передач без необхідності переобладнання автомобіля.
Задача фахівців із реабілітації — допомогти пацієнту відновити функціонування та повернути його до свого середовища (навчання, роботи, відпочинку тощо).
Отримати послуги з дієвої та якісної реабілітації, яка ґрунтується на принципах доказовості, мультидисциплінарності та пацієнтоцентричності, можна, звернувшись до медзакладів, які мають відповідні контракти від Національної служби здоров’я України.
Наразі українці можуть безоплатно отримати реабілітаційну допомогу у 484 медичних закладах по всій Україні. 309 медзакладів надають її стаціонарно, 459 — амбулаторно.
Нагадаємо, доказова реабілітація — безоплатна для людей та повністю покривається НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій. Стаціонарна реабілітаційна послуга має тривати мінімум 14 днів із тривалістю процедур від трьох годин на день. Для найскладніших станів держава оплачує реабілітаційну допомогу тривалістю 8 циклів, тобто щонайменше 112 днів.
Амбулаторна реабілітація передбачає, що протягом понад 14 днів щоденно особа має отримувати щонайменше одну годину реабілітаційних втручань.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації