Меню
 
Головна arrow Новини
Щеплення проти ВПЛ, перехід на комбіновані вакцини та зміна схем за віком — триває громадське обговорення змін до Календаря профілактичних щеплень

Міністерство охорони здоров’я ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які будуть впроваджені з 2026 року. Наразі на громадське обговорення представлено проєкт наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні». Зміни розроблені з урахуванням міжнародних рекомендацій та базуються на основі позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (№ 19-11/2024-1) та викладені у порівняльній таблиці.

«Країни світу періодично оновлюють свої календарі щеплень, базуючись на рекомендаціях ВООЗ, Центру контролю захворювань США (CDC) та інших міжнародних організацій — це поширена практика. Зміни, які запропоновані для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України. Щороку у світі вакцинація запобігає 3,5-5 мільйонам смертей від таких захворювань, як дифтерія, правець, кашлюк, грип та кір. Особливо вразливі до таких хвороб діти і дорослі, які не мають щеплень взагалі або пропустили якесь із щеплень за графіком. Зокрема, використання комбінованих вакцин дозволять скоротити кількість ін’єкцій для дитини та візитів до кабінету лікаря для її батьків», – заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Головна зміна стосується введення до Національного Календаря профілактичних щеплень однократної вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини) для дівчат віком 12-13 років. Наразі у проєкті змін щеплення проти ВПЛ запропоновано внести як обов’язкове та безоплатне. Таким чином в разі, якщо зміна буде затверджена, вакцини закуповуватимуть коштом державного бюджету, також передбачена можливість отримувати її за програмою з імунізації від міжнародних організацій чи як допомогу від інших країн.

Серед запропонованих змін також — зміна схеми вакцинації проти вірусного гепатиту В: запропоновано проводити щеплення у 2–4–6–18 місяців. Така схема дозволить використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП+Hib+ВГВ), що в результаті зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу. Зараз вакцинацію вірусного гепатиту В проводять окремо за схемою: у 1-й день, а потім у 2 та 6 місяців.

Також зміни запропоновані й у схемі щеплення від кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК). А саме: щеплення запропоновано проводити в 1 та 4 роки — замість 1 та 6 років, як зараз. Враховуючи ризик спалаху кору, ця схема забезпечує захист дітей в більш ранньому віці, запобігає важкому перебігу захворювання та розвитку ускладнень.

Щодо щеплення БЦЖ — проти туберкульозу — запропоновано проводити його через 24 години після народження (наразі це щеплення проводять на 3–5 добу життя). Також дітям до 9 місяців БЦЖ проводиться без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз.

Детальніше з цими та іншими запропонованими змінами можна ознайомитись тут. Зауваження та пропозиції у вигляді порівняльної таблиці можна надсилати протягом 30 днів з дати публікації проєкту наказу у письмовому або електронному вигляді на адресу Міністерства охорони здоров’я України: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, (e-mail: [email protected] ).

Нагадаємо, що Національний календар профілактичних щеплень — це документ, що містить перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення. В Україні чинний Національний календар профілактичних щеплень передбачає імунізацію проти 10 захворювань: туберкульозу, гепатиту В, кору, епідемічного паротиту (свинки), краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та хіб-інфекції.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc