Нова система оцінювання повсякденного функціонування особи: на Чернігівщині експертні команди розглянули більше 400 справ
З 1 січня в межах реформи системи медико-соціальної експертизи (МСЕК) у медичних закладах запрацювали експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи.
Про те, як проходить процес впровадження нової системи на Чернігівщині, говорили сьогодні на брифінгу в медіацентрі ОВА.
В області визначено 11 закладів охорони здоров’я, де функціонують 68 команд різного профілю, які проводять експертне оцінювання повсякденного функціонування особи.
«У структурі обласного Центру медико-соціальної експертизи працювали 13 комісій обласного, міжрайонного та міського рівня. Аби зберегти доступ населення до експертного оцінювання, ми керувались тим, щоб створити експертні команди в тих самих громадах чи районах області, де вони раніше працювали», – зазначив начальник Управління охорони здоров’я ОДА Андрій Лінник.
Наразі триває процес ліквідації Чернігівського обласного Центру медико-соціальної експертизи та передачі архівних справ до лікарень, визначених для подальшої роботи з експертного оцінювання. Більшість з них – 43 тисячі – вже розподілені. Медичному персоналу центру пропонують працевлаштування в інших закладах охорони здоров’я.
Аби не створювати черги, медико-експертні справи пацієнтів, призначені на розгляд у січні, лютому та березні 2025 року попередньо були передані від МСЕК до медзакладів у відповідності до профілю та місця проживання пацієнтів. Справи були оцифровані, внесені в спеціально розроблену МОЗ програму, і з початку року почався їх розгляд. На сьогодні по області розглянуто більше 400 справ, всього згідно складеного графіка на січень – заплановано близько 1200.
Загалом законодавством визначено 9 профілів команд для проведення експертного оцінювання. Це – загальний, хірургічний, кардіоневрологічний, офтальмологічний, травматологічний, а також вузькопрофільні комісії, які працюють виключно у надкластерних закладах охорони здоров’я – психіатрична, фтизіопульмонологічна, онкологічна та гематологічна.
У кожному закладі має працювати не менше двох команд одного профілю аби забезпечити безперервний процес оцінювання. До їх складу входять практикуючі лікарі.
Як розповів Андрій Лінник, система експертного оцінювання не передбачає створення в закладі охорони здоров’я нових посад. Відповідно, навантаження на лікарів збільшується. Вихід – формувати в експертних командах основний і резервний склад для того, щоб можна було робити ротацію персоналу.
Фінансування роботи експертних команд здійснюватиметься за Програмою медичних гарантій. Тому лікарі отримуватимуть доплати в залежності від того, скільки часу відпрацювали в експертній команді, каже Андрій Лінник.
Експертне оцінювання повсякденного функціонування особи може проводитися очно, дистанційно (за допомогою засобів телемедичного зв’язку), заочно (команда працює з документацією без присутності пацієнта), на виїзді.
Для його проходження необхідно звернутись до сімейного або лікуючого лікаря, який сформує направлення та прикріпить всі необхідні документи в електронному вигляді. Медичний заклад, в якому буде проводитись експертне оцінювання, обирається спільно та за побажанням пацієнта.
Про організаційні аспекти діяльності експертних команд у Чернігівській центральній районній лікарні розповів заступник медичного директора з експертних питань закладу Валентин Богдан.
Так, у лікарні працює 9 команд за 4 напрямами – травматологічний, загальний, офтальмологічний та кардіоневрологічний. З початку року тут розглянули 57 справ. Загалом із Центру МСЕК медзакладу було передано 275 справ. Вони вже заведені в електронну систему. Сформовані графіки оглядів, які розписані приблизно на три місяці. Паралельно починають надходити справи в електронному форматі.
«В електронній системі є суттєві переваги порівняно з роботою МСЕК. Це – автоматизація та цифровізація. Для пацієнта стало простіше. Раніше, щоб отримати направлення на МСЕК потрібно було пройти декілька лікарів, зараз же лікуючий або сімейний лікар оформлює його одноосібно. – зауважив Валентин Богдан. – Є певні технічні моменти, які викликають труднощі. Проте розробники постійно удосконалюють систему і працювати з кожним днем стає зручніше».
Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити, звернувшись до Центру оцінювання функціонального стану особи.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації