Меню
 
Головна arrow Новини
«Нормальну тахікардію ми не повинні відчувати»: чернігівська кардіологиня про особливості, діагностику та профілактику хвороби

Що таке тахікардія? Через що виникає? Як надати першу домедичну допомогу під час нападу тахікардії та якими простими діями внормувати ритм? На всі ці запитання відповіла лікарка-кардіологиня Чернігівської обласної лікарні Ліна Малашенко в ефірі програми «Відверто з лікарем» https://www.youtube.com/watch?v=bJ_ps3WAfTQ&t=310s на «Українському Радіо Чернігів».

«Тахікардія – це стан, коли у людини прискорене серцебиття і воно дає рівну частоту, рівне скорочення, але частота понад 90 ударів на хвилину. Різновидів тахікардії буває багато і з кожним з них треба розбиратися. Але взагалі це стан, навіть це не діагноз, це не патологія зразу, щоб сказати, це просто стан організму, коли серце починає працювати рівно, з частотою більше, ніж 90 ударів на хвилину. Тому що вважається максимально в нормі від 60 до 80 ударів на хвилину, це норма для здорової людини», – говорить Ліна Малашенко.

За словами фахівчині в організмі людини «керує» ритмом синусовий вузол – сукупність клітин, які мають електричну активність та знаходяться в ділянці правого передсердя. Саме вони керують нормальним ритмом серця.

«Коли вузол працює, він на роботі, він активний – то ритм під контролем. Синусовий вузол керує, яка частота ритму йому потрібна в даний конкретний момент. Тахікардія, тобто прискорення серцебиття, може виникати при абсолютно нормальному стані організму, і це не є патологія. Наприклад, під час фізичного навантаження, під час психоемоційного навантаження, коли ми сваримося, емоційно реагуємо на щось. Також при прийомі деяких ліків може бути тахікардія, зокрема від препаратів для схуднення дуже характерне прискорення серцебиття, – розповідає лікарка. – В таких випадках це не патологія, адже цим серцебиттям керує синусовий вузол. Це реакція організму на щось».

Також подібна реакція організму виникає на різні патологічні стани. Наприклад, згідно пояснень кардіологині, підвищення температури тіла часто дає підвищене серцебиття: «Підвищення температури, падіння гемоглобіну, кровотеча, різноманітні інфекції та хвороби, ті самі і ГРВІ, і COVID, – всі супроводжуються частим серцебиттям. І найгірше, коли часте серцебиття виявляється, або ці тахікардії починають раптом відчувати люди, в яких уже діагностовані серйозні захворювання серця: ішемічна хвороба, гіпертонічна хвороба, тощо. Це вже патологічний стан, який треба коригувати, тому що він приведе до якоїсь катастрофи, до погіршення ситуації в загальному організмі».

Зупинилась лікарка і на пароксизмальній тахікардії, тобто нападі. За її словами, коли синусовий вузол з якоїсь причини стає слабкішим, або той чи інший стан організму його «пригнічує», то тут вже виникає пароксизмальна тахікардія. Тобто, коли у людини раптово виникає прискорене серцебиття в спокійному стані, яке так само раптово закінчується, пацієнт чітко фіксує початок та кінець нападу. І частота може бути дуже висока. Діагностувати пароксизмальну тахікардію потрібно кардіограмою.

«Видів пароксизмальної тахікардії існує багато і всі вони супроводжуються різною симптоматикою, – пояснює кардіологиня. – Це може бути виражене запаморочення, різка слабкість, людину кидає в піт, може виникати больовий напад, якщо людина має ще якісь стани, це може бути навіть втрата свідомості. І нам залишається розібратися, яка це тахікардія, тому що напади бувають суправентрикулярної тахікардії, тобто іншими словами, скажімо, з вузькими комплексами. Вона більш доброякісна, вона рідко веде до смерті. А є вентрикулярна, коли вона шлуночкова, з самих нижніх відділів, коли шлуночки серця скорочуються вже з частотою понад 200. Серце не може при такій частоті, при такому високому скороченні шлуночків дати ефективне кровонаповнення і людина в будь-якому випадку втрачає свідомість при такій аритмії й це загроза раптової смерті, аритмічної».

Також Ліна Малашенко розповіла про тахікардію у молоді та популярні електронні годинники. Як вона зазначила, через ці годинники до кардіологів надходить багато звернень, які є безглуздими.

«Їй (йому) 18, 19, 20, 23, 27, 28 років, а вони починають дивитися на годинник, приходять і кажуть: «Я пройшла і у мене там 100 ударів. Чому? Або я пішов до спортзали, а мені показало 150. Та що ти робив? Штангу піднімав. Чудово! А тут я лягаю спати, у мене 90». І починає постійно контролювати. прислуховується весь час. Це вже психосоматика. І це, навіть провокує панічні напади, тому що тяжко пояснювати цим діткам, що це – норма. Якби не було такого годинника, вони б в житті не дивилися на частоту пульсу, – пояснює лікарка. – Однак, ці годинники, з іншого боку, – дуже хороша штука для тих, кому вони дійсно потрібні, бо можуть передавати лікарю за допомогою Wi-Fi, кардіограму та ритмограму».

Щодо самостійного внормування серцевого ритму, то лікарка дала декілька порад… Якщо це просто психоемоційне навантаження, можна накрапати заспокійливих крапель. У випадку, якщо людина відчуває, що це все ж напад, стає гірше, то можна спробувати такі вагусні проби: затримка дихання; викликання блювотного рефлексу; занурення рук в холодну воду; затримка дихання тощо.

Діагностувати тахікардію можна, перш за все, за допомогою кардіограми, адже синусовий ритм має свої специфічні ознаки і на кардіограмі його дуже добре видно. Також на кардіограмі можна побачити синдроми передчасного збудження, вроджені аномалії.

Щодо профілактики захворювання то лікарка впевнена, що Звичайна тахікардія – це норма. Якщо мова йде про патологічні стани, тут теж профілактувати нема чого, бо неможливо передбачити, коли станеться напад. Тому, залишаються: здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, хороший сон та відпочинок (особливо вночі), вчасний прийом ліків, щоб не прогресувала гіпертонічна хвороба, щорічні профілактичні обстеження організму для вчасного виявлення порушень. Також варто слідкувати за станом щитоподібної залози.

«Не займайтеся самолікуванням і вчасно звертайтеся до фахівців. Не допоміг один лікар, треба йти до другого. Не допоміг другий – то шукайте третього. Повинні знайти лікаря, який зрозуміє, що з вами відбувається», – підсумовує Ліна Малашенко.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc