Ситуація щодо захворювання на туберкульоз в області контрольована, мови про епідемію туберкульозу немає: наголошують обласні фтизіатри
Останнім часом ми стали свідками поширення недостовірної інформації в соціальних мережах та на сайтах засобів масової інформації м. Чернігова, що з’явилися під час проведення Місяця подолання туберкульозу, який проводиться в Україні кожен рік у березні з метою привернення уваги до проблеми туберкульозу.
Тож фахівці з фтизіатрії КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР надають найактуальнішу та достовірну інформацію щодо епідемічної ситуації з туберкульозу у Чернігівській області та пояснюють, як пацієнту в Україні пройти шлях від захворювання на туберкульоз до успішного завершення лікування та отримати безоплатну медичну допомогу.
Починаючи з 2022 року в Чернігівської області відмічається зниження показників захворюваності на туберкульоз. Загальна захворюваність у 2022 році в області склала 413 (42,7 на 100 тис. нас.), у 2023 році – 432 (45,1 на 100 тис. нас.), у 2024 році – 407 (42,8 на 100 тис. нас.).
Станом на 28.03.2025 року в області захворіло на туберкульоз 109 людей, що відповідає кількості зареєстрованих випадків за аналогічний період 2024 року. Захворюваність на туберкульоз не втрачає своєї актуальності та знаходиться на особливому контролі МОЗ України. Ситуація щодо захворювання на туберкульоз в області контрольована, мови про епідемію туберкульозу немає.
Першим важливим кроком в діагностиці туберкульозу є уважне ставлення до свого здоров’я та своєчасне звернення до сімейного лікаря у разі наявності таких симптомів:
- кашель, що триває більше 2 тижнів;
- незначне підвищення температури тіла або виражена лихоманка понад 1 тиждень;
- потовиділення вночі;
загальна втома і задишка при фізичних навантаженнях;
- безпричинне зниження маси тіла, втрата апетиту.
«Сімейний лікар повинен призначити дослідження біологічного матеріалу (найчастіше це мокротиння) ПЛР-методом за допомогою системи Gene Xpert, – говорить завідувачка Центру фтизіатрії Чернігівської обласної лікарні Жанна Карпенко. – Це сучасний високоспецифічний метод дослідження, що дозволяє швидко виявити збудника туберкульозу (ТБ) у біологічному матеріалі. При цьому людина не виїжджає за межі громади – збір, зберігання і транспортування біоматеріалу організовує і здійснює ЦПМСД.
У 2024 році в Чернігівській області сімейними лікарями скринінгове обстеження ПЛР-методом проведено 2754 людям з підозрою на ТБ, з них 161 людини – встановлено діагноз ТБ».
Разом з цим дослідженням проводиться радіологічне обстеження. За результатами цих досліджень сімейний лікар, у разі потреби, скеровує пацієнта до лікаря-фтизіатра.
«В Україні всі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу є безоплатними для пацієнтів. Завдяки впровадженню нових підходів, лікування стає простішим, ефективнішим і швидшим, а пацієнти з діагнозом «туберкульоз» можуть лікуватися як амбулаторно – без госпіталізації, так, за потреби, і стаціонарно – в медичному закладі. Основним завданням є вчасне виявлення туберкульозу, яке залежить, як від самих людей так і від сімейних лікарів», – наголошують обласні фтизіатри.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації