Меню
 
Головна arrow Новини
В Чернігівському фтизіатричному центрі почали використовувати штучний інтелект під час діагностики

Відокремлений структурний підрозділ «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР став одним із перших закладів в країні, де почали застосовувати аналіз-ШІ під час діагностики рентгенівських знімків грудної клітки та лікування туберкульозу.

Завдяки проєкту USAID Центр фтизіатрії отримав автомобіль, портативний рентгенівський апарат, рентгенівську інформаційну систему, штучний інтелект, що дало змогу виїжджати у віддалені населені пункти області та проводити рентгенологічний скринінг осіб із груп ризику розвитку туберкульозу. В організації та під час проведення скринінгу для максимального охоплення необхідних осіб із груп ризику активну участь приймають голови ОТГ, старости сіл, фахівці соціальної служби громад, а також фахівці ДУ «Чернігівський обласний ЦКПХ МОЗ України».

«Використання штучного інтелекту (програмне забезпечення Lunit CXR), портативного рентгенапарату FDR Xair (XD2000) дає можливість провести діагностику туберкульозу відразу застосувавши 2 основних методи скринінгу на туберкульоз, – коментує завідувачка відокремленого структурного підрозділу Чернігівської обласної лікарні «Центр фтизіатрії» Жанна Карпенко. – Штучний інтелект проводить автоматичний аналіз, читаючи рентген-знімки, і відображає зони потенційної патології у вигляді теплової карти легенів, що дозволяє виявити найменші ділянки ураження. Далі зі знімками працює лікар та в разі підтвердження діагнозу – призначає курс лікування. Використання ШІ дає змогу відразу провести інтерпретацію ренген-знімків та, у разі виявлення патологічних змін подібних туберкульозу, відразу здійснити забір біологічного матеріалу. Такий підхід працює у понад 40 країнах світу».

Загалом, протягом І кварталу поточного року Центром фтизіатрії проведено вже 16 виїздів у віддаленні куточки області, завдяки чому скринінгове обстеження пройшла 951 людина. Серед оглянутих патологічні зміни в легенях виявлено у 44 осіб, з них з ознаками на ТБ – 14, яким проведено відразу забір біологічного матеріалу. 5 особам встановлено діагноз туберкульоз і всі вони вже розпочали лікування.

«Наразі, на безоплатній основі для пацієнтів доступні інноваційні методи діагностики, короткі курси лікування та можливість почати чи продовжити лікування в незалежності від переїзду до іншого міста чи області. Тривалість лікування із застосуванням нових схем також значно скоротилася: 4-6 місяців – лікування чутливої форми ТБ замість понад 6 місяців та 6-9 місяців – лікарсько-стійкої форми ТБ замість 18–36 місяців», – говорить Жанна Карпенко.

Якщо в людини є характерні симптоми (зниження працездатності, загальна втомлюваність, підйом температури тіла до 37–37,2 °C, підвищена пітливість вночі, зниження маси тіла без визначеної причини, кашель, що триває понад 2 тижні, задишка тощо), які можуть свідчити про туберкульоз, потрібно негайно звернутися до сімейного лікаря. Він проведе скринінг та опитування (https://tbtest.phc.org.ua/), оцінить ризик захворювання та за результатами, в разі необхідності, скерує пацієнта на радіологічне обстеження або обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу на молекулярно-генетичній системі. Також сімейний лікар може призначити дообстеження у фтизіатра, адже саме фтизіатр встановлює діагноз «туберкульоз».

Пам’ятайте! Туберкульоз виліковний, якщо вчасно діагностувати хворобу, пройти повний курс лікування та дотримуватися рекомендацій медиків. Усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу в Україні є безоплатними для пацієнтів.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc