Орієнтуємося у
змінах законодавства: основне про реформу МСЕК
17 квітня відбувся онлайн-семінар на тему: «Орієнтуємося у змінах законодавства: основне про реформу МСЕК», що є важливою стадією у процесі правового захисту осіб з інвалідністю та оформлення.
Захід проводився Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів», Міністерством охорони здоров’я України, громадською організацією «Національна асоціація спинальників України», громадською організацією «Соціальна перспектива, комітетом Національної асоціації адвокатів України з питань захисту осіб з інвалідності, Черкаською та Чернігівською обласними військовими адміністраціями.
Модератором семінару був Голова «Правозахисної спілки інвалідів», адвокат Олександр Вознюк, який звернувся до присутніх з вітальним словом. Він розповів про основні зміни в реформі медико-соціальної експертизи (МСЕК), яка розпочалась 1 січня 2025 року та зазначив, що вона передбачає заміну застарілої моделі на нову систему оцінювання повсякденного функціонування особи, орієнтуючи процес на індивідуальні потреби кожного громадянина.
Він акцентував увагу на створенні експертних команд з оцінювання, які складатимуться з понад 4 000 лікарів різних спеціальностей, об’єднаних у більш ніж 1 450 команд, що працюватимуть у близько 290 медичних закладах по всій країні. Адвокат підкреслив, що команди формуватимуться індивідуально під кожного пацієнта, забезпечуючи комплексний підхід до оцінювання стану здоров’я та функціональних можливостей особи.
Окрім того Олександр Вознюк розповів про цифровізацію процесу, вказуючи на електронну систему, яка забезпечить прозорість у всіх етапах оцінювання, від направлення до прийняття рішень. Він наголосив на важливості захисту даних пацієнтів, що залишатимуться конфіденційними до моменту проведення оцінювання, що сприяє об’єктивності процесу.
Ще однією важливою зміною, на яку звернув увагу правозахисник, є спрощення процедури для пацієнтів. Люди звертатимуться до лікуючого лікаря, який після необхідних обстежень формуватиме електронне направлення на оцінювання. Експертна команда проведе оцінювання та надасть відповідні рекомендації, причому форми оцінювання можуть бути різними: очними, дистанційними або з виїздом до дому.
На завершення, модератор заходу зазначив, що всі документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишатимуться дійсними для отримання пільг і соціальних гарантій. Реформа спрямована на створення більш прозорої, ефективної системи оцінювання функціональних можливостей, яка покращить якість життя осіб з інвалідністю та їх інтеграцію в суспільство.