3 жовтня виповнюється 105 років з дня народження Бабухадія Володимира Ілліча. Володимир Ілліч народився в Грузії. Перші самостійні професійні кроки робив у Росії, на Орловщині, у маленькому містечку Людинові. Тут і застала його війна. Розпочав її молодий хірург як військовий лікар 2-го рангу, згодом – начальник санітарної служби підрозділу, що воював на Брянщині і Смоленщині. Пізніше Володимир Бабухадія стає старшим лікарем партизанського з’єднання.
Складні умови змусили опанувати всі премудрості військового лікаря, і насамперед – хірургію. Пройшов сотні кілометрів дрімучими лісами Чернігівщини. Недарма після визволення Чернігова залишився тут працювати.
Тимчасово очолив обласний відділ охорони здоров’я, доклав багато зусиль до відновлення роботи лікарень, організації медичного обслуговування мешканців області. З упорядкуванням організаторської роботи з 1945 року повністю присвячує себе акушерству і гінекології, досконало й ретельно вивчаючи галузь.
Мав у відділенні лікарні тераріум, де проводив досліди на жабах. Протягом трьох років навчався в ординатурі Українського науково-дослідного інституту охорони материнства і дитинства, при якому в 1953 році успішно захистив дисертацію «Діагностичне значення сперматозоїдної реакції на безхвостих амфібіях-самцях в акушерстві та гінекології й удосконалення її методики». У наш час ця робота вже не має практичного значення, але в ті часи для діагностики позаматкової вагітності це справді було актуальним, і багатьох жінок врятовано від небажаного хірургічного втручання. Дисертація Бабухадії стала другою ластівкою для лікарів – науковців Чернігівщини. Надалі тільки протягом 1953–1980 років було підготовлено й захищено понад 30 дисертацій.
На рахунку лікаря понад 10 тисяч операцій, його звитяжна праця відзначена орденом Леніна. У 60-ті роки Володимир Бабухадія переїхав до Києва, де був головним акушером-гінекологом Київського міського відділу охорони здоров’я, а потім – консультантом поліклініки Київського науково-дослідного інституту педіатрії, акушерства та гінекології.
Лебідь Ю. В.
провідний бібліотекар
Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
|