Меню
 
Головна arrow Публікації
Кольпоскопія. Сучасна діагностика раку шийки матки .

Рак шийки матки (РШМ) є актуальною проблемою в сучасній онкології, займаючи друге місце серед злоякісних новоутворень жіночих статевих органів, простежується тенденція до його зростання у жінок репродуктивного віку в усіх країнах світу.

Своєчасна діагностика та адекватне лікування передпухлинних захворювань є актуальними для профілактики і зниження частоти захворюваності на рак шийки матки.

Підвищення захворюваності на РШМ, особливо у молодих жінок, пов'язане з ростом інфекцій, які передаються статевим шляхом. За даними ВООЗ, щорічно в світі реєструється більше 600 000 випадків цервікального раку і, незважаючи на проведені заходи, до 50% хворих помирають від цього захворювання.

В Україні склалася несприятлива обстановка по РШМ, щорічно помирає до 2,5 тисяч хворих на рак шийки матки, з них до 700 - жінки репродуктивного віку. Метою галузевої програми «Скринінг патології шийки матки в Україні», прийнятої на 2005 - 2010 роки, є зменшення рівня захворюваності та смертності від РШМ через реформування і зміну підходів до профілактики РШМ. Основне завдання програми - своєчасна діагностика, обстеження і адекватне лікування хворих з передпухлинною патологією.

На жаль, не вирішеними продовжують залишатися питання організації скринінгу жіночого населення з метою своєчасного виявлення передракових захворювань і раку шийки матки. Багаторічний досвід спостереження і лікування хворих з неінвазивними захворюваннями шийки матки дозволяє рекомендувати основні принципи діагностичної тактики цервікального скринінгу. Ефективний скринінг патології шийки матки базується на проведенні послідовного комплексу обстежень, включаючи кольпоскопію, цитологію і виявлення вірусу папіломи людини — ВПЛ-тестування.

На сучасному етапі найкращим скринінговим тестом є кольпоскопія, яка в ідеалі повинна бути невід'ємною частиною кожного гінекологічного обстеження. Кваліфіковано виконана кольпоскопія дозволяє виділити здорових і вимагає спостереження або подальшого обстеження пацієнток. Дані численних досліджень, що свідчать про широкий діапазон помилково-негативних цитологічних результатів, демонструють можливості кольпоскопії в діагностиці передракових захворювань. Ряд авторів вважають, що помилково-негативні мазки при слабкій дисплазії шийки матки (ЦІН-I) зустрічаються до 70%, а при помірній та важкій дисплазії (ЦІН-II і ЦІН-III) до 35%, включаючи поліміразну ципну реакцію (ПЦР), тоді як після кольпоскопічного обстеження діагностичні помилки складають тільки 15-19%. Таким чином, кольпоскопія важлива як в скринінгу передракових захворювань шийки матки, так і для виявлення цитологічних помилково негативних результатів.

Кольпоскопія, виконана одномоментно з цитологією, дозволяє майже повністю виключити фальшиво-негативні цитологічні результати. Разом з тим, все кольпоскопічні критерії, запропоновані для діагностики передракових уражень і ВПЛ-інфекції шийки матки, недостатньо специфічні і відтворювані, тому кольпоскопія в даний час є не просто діагностичним методом, а дослідженням, що дозволяє оцінити поширеність уражень і виявити їх локалізацію.

Кваліфікована інтерпретація кольпоскопічних картин сприяє правильному відбору пацієнтів для динамічного спостереження або встановлює показання для подальшого обстеження і лікування. Пацієнтки з великою кількістю сексуальних партнерів в минулому або сьогоденні, що активно палять, з лікуванням ЦІН в анамнезі через високий ризик РШМ повинні обов'язково направлятися на кольпоскопію.

За останнє десятиліття накопичені численні цитологічні, імуногістохімічні дані, що вказують на прямий зв'язок між папіломавірусною інфекцією і РШМ. В ході епідеміологічних і лабораторних досліджень вченим вдалося довести: основним етіологічним фактором розвитку РШМ і ЦІН є вірус папіломи людини (ВПЛ), а точніше - деякі його типи, які сьогодні називають високоонкогенними . Ці знання послужили поштовхом для розробки вакцин проти ВПЛ, які повинні знизити ймовірність зараження вірусом жінок, а відповідно, вплинути на ризик розвитку РШМ. Підтвердження етіологічної ролі вірусу папіломи людини в розвитку РШМ призвело до того, що діагностика папіломавірусної інфекції стала розглядатися як найважливіший елемент скринінгу і профілактики цього захворювання. Численні дослідження продемонстрували, що тест на ВПЛ має набагато більш високу чутливість для виявлення цервікальних інтраепітеліальних неоплазій, ніж цитологічне дослідження. ВПЛ-тестування допомагає виділити жінок, що відносяться до групи ризику по виникненню РШМ, незважаючи на візуально здоровий епітелій в даний час.

Лікар гінеколог-онколог
Чернігівського медичного центру
сучасної онкології
Дмитро Григоренко


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів