Меню
 
Головна arrow Публікації
Пересадка кісткового мозку – сучасний метод лікування злоякісних пухлин

Щорічно в гематологічному кабінеті Чернігівського обласного онкодиспансеру виявляється до 200-220 нових випадків злоякісних захворювань кровотворної та лімфатичної системи. Сучасні методи лікування (операція, хіміо- та променева терапія) дозволяють отримати до 80% повних ремісій (пацієнти одужують). Але є випадки, коли хвороба не піддається лікуванню та постійно повертається або прогресує. Постає питання: «А що далі ???» Однією з ефективних програм лікування є високодозова хіміо- та променева терапія з пересадкою кровотворних стовбурових клітин. Високодозова хіміотерапія – є найголовнішою процедурою, яка вбиває залишкові клітини пухлини, які ще можуть залишатись після проведення основної терапії. Чим вища доза хіміопрепаратів, тим більше клітин пухлини гине. Тому і придумали ВИСОКОДОЗОВУ хіміо- та променеву терапію.

Але високі дози хіміо-променевого лікування можуть серйозно пошкодити або зруйнувати кістковий мозок пацієнта (місце де утворюються та дозрівають всі клітини крові). В такому випадку організм не може утворювати та відновлювати клітини, не має можливості для одужання, а інколи це призводить до смерті пацієнта. Завадити цьому можна, якщо після лікування, пацієнтові знову ввести здоровий кістковий мозок, замінити пошкоджений і відновити його здатність до утворення еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів. Тому і придумали спочатку заготовити стовбурові клітини, а потім повернути їх пацієнту.

Пересадка (трансплантація) кісткового мозку – це пересадка спеціальних клітин кісткового мозку (стовбурових) з яких потім утворяться всі клітини крові.

Трансплантація кісткового мозку – це процедура, що дозволяє проводити лікування пухлин дуже високими дозами хіміотерапевтичних препаратів та радіоактивного опромінення, коли більш низькі дози неефективні.

Трансплантація стовбурових клітин необхідна для зменшення кількості та тяжкості ускладнень після проведення високодозової хіміотерапії. Пересадка кісткового мозку на даний час є новою можливістю лікування складних і до сьогоднішнього дня невиліковних захворювань.

Такий метод успішно використовується у світі з 1968 року для лікування пацієнтів, які страждають на лейкемії, апластичну анемію, мієлодиспластичні синдроми, лімфому (Ходжкіна, або неходжкінські лімфоми), множинну мієлому, деякі злоякісні пухлини (рак молочної залози, яєчників, нейробластоми, рак яєчок).

Трансплантувати (пересадити) можна власні клітини (аутологічна, ауто-ТГСК) або «своє – собі» та чужі (алогенна трансплантація, ало-ТГСК) тобто «чуже – собі».

Власні клітини кісткового мозку допоможуть у випадках, коли злоякісна пухлина походить з периферичних тканин та не має метастазів в кістковий мозок (лімфоми, рак).

У випадках,коли пухлина вражає кістковий мозок (лейкемії) – пересаджувати свої хворі клітини недоцільно. В таких випадках проводять пересадку чужих клітин (алогенна пересадка). При ало-ТГСК – найголовнішою процедурою є сама трансплантація, адже клітини донора, які ніколи не були знайомі з пухлиною, знищують її набагато ефективніше від власних імунних клітин. А високодозова хіміотерапія потрібна аби знищити свій «неефективний» кістковий мозок та створити простір для донорського. При ало-ТГСК стовбурові клітини можуть отримати від родича (в ідеалі брати-сестри, адже в цьому випадку є найбільша вірогідність генетичної сумісності клітин). Таку пересадку називають родинною. Якщо донор не рідна людина – це неродинна трансплантація.

Є декілька джерел стовбурових клітин, які можуть використовуватися як при аутологічній, так і при алогенній трансплантації:

• кістковий мозок;

• периферична кров;

• пуповинна кров.

Найчастіше джерелом стовбурових клітин – є стовбурові клітини периферичної крові. На спеціальному апараті проводиться забір крові (як у донорів), необхідні клітини сепаруються, заморожуються, а інші клітини крові повертаються донору. При цьому донор, у якого проводився відбір клітин, залишається живим та абсолютно здоровим! За 3-4 тижні кістковий мозок повністю відновиться. Процедура подібна до донорської здачі крові.

Також можна набирати клітини з самого кісткового мозку. В такому випадку проводиться пункція тазової кістки, під час якої кістковий мозок набирається у шприци, а потім спеціальним чином готується до трансплантації.

Кордову (пуповинну) кров також можна використовувати, але необхідних клітин там зовсім мало і їх вистачить для пересадки лише маленьким дітям.

Операція з пересадки кісткового мозку – це дороговартісна та надскладна процедура. В Україні такі операції проводяться тільки в трьох клініках (Київський центр трансплантації, Центр трансплантації в «Охматдиті», в Національному інституті раку), де проводять лише ауто-пересадку («своє – собі»).

Від неродинного донора в нашій країні трансплантація не проводиться. Тому ми і отримуємо з засобів масової інформації прохання про допомогу в лікуванні в закордонних клініках (в основному при лейкеміях). Природно, набагато зручніше було б, якби процедура виконувалася неподалік від місця проживання людини.

В Чернігівській області щорічно пересадки кісткового мозку потребують 10-12 пацієнтів з солідними пухлинами аутологічну) та 5-6 пацієнтів, хворих на лейкемії, мієлодиспластичі стани ( аллогенну – за кордоном).

На базі обласного онкодиспансеру є умови, висококваліфікований та досвідчений персонал для проведення високодозової хіміотерапії та супровідної терапії в період виходу з аплазії, та технічні передумови для створення центру пересадки кісткового мозку. Колектив онкодиспансеру на даний час активно працює над проектом створення Центру пересадки кісткового мозку. Адже повернення до повноцінного здорового життя та повного одужання варто всіх зусиль!

Важливо пам'ятати: «Рак – це не вирок. Це хвороба з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати».

Завідувач гематологічним відділенням
Чернігівського обласного онкологічного диспансеру
Алла Петрівна Нагорна
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів