Ознайомимося з міфами про лапароскопію, щоб назавжди розлучитися з необґрунтованим страхом.
1) Вони (хірурги) нічого не бачать при лапароскопії, намагаються роздивитись органи в темноті.
Міф. Завдяки новітнім технологіям фахівець на екрані монітора бачить операційну ділянку набагато краще (сучасні відеокамери дають 4-10-ти кратне збільшення), ніж при класичній хірургії, коли лікар покладається тільки на власний зір.
2) Хірурги можуть щось пропустити, не помітити і не видалити.
Ще один міф. На екрані чітко видно збільшене зображення органів, і операції проводяться практично на мікрохірургічному рівні за допомогою спеціальних інструментів для лапароскопії. При таких умовах неможливо «щось пропустити».
3) Вони ж (хірурги) нічого не відчувають, оперують апаратом.
Не просто міф, а маніпуляція – підміна понять. Так само, як і при «відкритих» втручаннях, лапароскопічні операції виконує людина, а не апарат. Використовуються спеціальні інструменти для лапароскопії, які «подовжують» руки хірурга.
4) Ви дуже худий (худа) - після лапароскопічної операції будуть дуже помітні рубці, а ось косметичний шов ...
Почувши такий «аргумент», залишається тільки посміхнутися. Після невеликих проколів для введення лапароскопічних інструментів майже не залишається рубців. І ніякий «косметичний шов» при виконанні «відкритої» операції не дасть такий косметичний ефект, як при малоінвазивному втручанні. У нашому відділенні застосовують NOTES-хірургію, яка використовує природні отвори організму для видалення пухлини або ураженого органу. Це призводить до чудових результатів – взагалі немає рубців.
5) Я дуже товстий (товста) для лапароскопічної хірургії.
Ожиріння – це зовсім не протипоказання для лапароскопічних операцій. Більш того, саме лапароскопічним методом в КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» проводять хірургічне лікування пацієнтам з високим ступенем ожиріння. Лапароскопія для повних людей має цілий ряд переваг: кількість ускладнень (пневмоній, нагноєння ран, гриж) набагато нижча, ніж у хворих, яких оперують традиційним способом.
6) Мені не можна робити лапароскопічну операцію - у мене тяжкі супутні захворювання.
У кожному конкретному випадку питання вибору технології операції вирішує хірург спільно з анестезіологом. Можливо, буде потрібна спеціальна передопераційна підготовка. У КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» великий досвід проведення лапароскопічних операцій пацієнтам з цукровим діабетом і серцево-судинними захворюваннями.
7) Пацієнткам з множинними попередніми абдомінальними операціями неможливо зробити лапароскопічну процедуру.
Міф: лапароскопічні операції можна безпечно проводити у хворих з множинними попередніми оперативними втручаннями, незалежно від їх складності та розташування попередніх розрізів на шкірі. Існують спеціальні хірургічні підходи і спеціальне обладнання, які дозволяють виконувати лапароскопію безпечно навіть у таких складних пацієнток.
8) Пацієнтки з великими кістами яєчників, лейоміомою матки не можуть бути прооперовані за допомогою лапароскопії, причиною чому являються невеликі розрізи.
Міф : видалення великих структур черевної порожнини може бути виконано безпечно і ефективно за допомогою лапароскопії. Існує безліч методик вилучення пухлин з черевної порожнини при лапароскопії: різні види морцелляторів, вилучення через заднє склепіння піхви і т.д.
9) Пацієнтки з тяжким злуковим процесом не можуть бути прооперовані лапароскопічно.
Міф: як вже говорилося вище, існують спеціальні хірургічні підходи, які дозволяють виконати лапароскопію фактично при будь-якому ступені вираженості злукового процесу. Хороше збільшення зображення, мікроінструменти і карбоксиперитонеум у більшості випадків дозволяють роз’єднати злуки значно більш делікатно і якісно, ніж при лапаротомному доступі. Мікрохірургічні принципи, які використовуються під час лапароскопії також значно знижують ризик появи злук від самої операції.
10) Великі операції, такі як гістеректомія (видалення матки), занадто складні, щоб виконати їх за допомогою лапароскопії.
Міф: з розвитком лапароскопічних хірургічних навичок і обладнання, більшість процедур, що виконуються « відкритим» методом, тепер так само ж безпечно і ефективно виконуються за допомогою лапароскопії.
Отже, легенди про лапароскопічні операції не мають нічого спільного з реальністю. Якщо у Вас виникла потреба в хірургічному лікуванні, Ви повинні грамотно володіти інформацією і прийняти усвідомлене рішення.
В.о. завідуючого гінекологічним
відділенням КНП «Чернігівський
медичний центр сучасної онкології» Зуб Олександр Валерійович
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації