17 червня відзначається День медичного працівника. Саме в цей день медична спільнота отримує найбільшу кількість подяк від всіх верст населення за повернуте здоров’я і вклоняється низько всім – від медсестрички до головного лікаря.
Але в рік, який ввійде в історію України, як 100-річчя відродження української державності, хочеться згадати медичних працівників, уродженців Чернігівщини, які своїм розумом і невтомною працею на медичній ниві вписали золотими літерами свої імена не тільки у світову медицину, а не були осторонь політичних подій у боротьбі за становлення української державності.
Одним з них є всесвітньовідомий хірург, професор Юрій Юрійович Вороний народився у 1895 році в с. Журавка Варвинського району Чернігівської області у сім’ї професора математики Варшавського університету Георгія Вороного. Рід Вороних походить від старовинного козацького роду.
Дитинство Юрія Вороного пройшло в Варшаві. Тут же він почав навчання в одній з варшавських гімназій, але у зв’язку зі смертю 40-річного батька прийшлося повертатися на Україну і продовжити навчання у Прилуцькій гімназії на Чернігівщині. Далі – Київський університет св. Володимира, медичний факультет. 1914 рік – початок першої світової війни, яка пририває навчання. У подальшому, юнак добровільно вступає в пересувний перев’язний загін Центральної Ради. 16 січня 1918 року Юрій Вороний бере участь у героїчному бою під Крутами. У 1921 році він закінчує перерване навчання і його залишають в інституті для наукової роботи. Під керівництвом професора Є. Г. Черняхівського продовжуються початі ще в студентські роки досліди з пересадки нирки. 31 березня 1933 року в лікарню поступила хвора з приводу отруєння сулемою. Не зважаючи на всі лікарські процедури, її стан з кожним днем погіршувався. Було вирішено пересадити їй нирку. Донором використали труп 60-річного чоловіка. Так 3 квітня 1933 року вперше у світі була здійснена клінічна трансплантація нирки хірургом із чернігівської глибинки. Це було початком нової ери в історії світової медицини. З того часу пройшло 85 років.
Юрію Юрійовичу належить пріорітет у двох напрямках – першої в світі клінічної пересадки нирки і перше використання в клініці трансплантації нирки, взятої у трупа.
Тож славимо наших відомих медиків, уродженців Чернігівщини!
Надія Яременко,
директор Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
|