Меню
 
Головна arrow Публікації
80 років з дня народження Груші Анатолія Микитовича
(15.09.1924-12.06.1995)

10 вересня виповнюється 80 років з дня народження Груші Анатолія Микитовича який увійшов до славетної плеяди відомих медиків сучасності Чернігівщини як науковець, що став другим доктором медичних наук серед практикуючих лікарів на теренах області.

Шлях науковця-лікаря, організатора, керівника був непростим. Починав працювати випускник Станіславського медінституту на Кіровоградщині, згодом трудився невропатологом на Черкащині у с. Маньківці. Його вже тоді полонив світ книжок, лікар не просто читав, а й конспектував. Його захопили необмежені можливості людини, медик вивчав можливості гіпнозу і навіть виступав з лекціями на цю тему перед аудиторією. З 1967 року Анатолій Микитович жив у Чернігові, де займав посаду завідувача неврологічного відділення обласної лікарні. З 1974 року – головний лікар обласної лікарні.

Схильність Анатолія Микитовича до науки не могли не помітити в Києві, і він починає працювати над кандидатською дисертацією «Артеріальний тиск у хворих з неврозоподібними станами», яку захистив 1982 року. Допомагав йому відомий учений, професор Олександр Романович Вінницький. Анатолію Микитовичу як справжньому організатору доводилося займатися не тільки лікарськими справами, а й відновлювати лікарню, будувати, відкривати нові відділення, постійно турбуватися, щоб обласна лікарня стала найсучаснішим медичним закладом, де б могли якісно лікуватися всі жителі області. В лікарні запрацював найкращий кадровий потенціал. Розуміючи, що майбутнє за передовими інформаційними технологіями, А. М. Груша цілеспрямовано займався цими питаннями. І 1995 року захистив докторську дисертацію «Наукове обґрунтування нових технологій процесу управління системою «Обласна лікарня – регіональна охорона здоров’я та його інформаційного забезпечення».

Життя цієї талановитої людини обірвалося передчасно у 65 років. Анатолій Микитович залишив після себе значну наукову спадщину і, зокрема, з медичного краєзнавства. Особливе місце серед них займає книга «З історії медицини Чернігівщини», яку він написав у співавторстві з колишнім директором обласної наукової медичної бібліотеки Матвієм Дулею.

У 2005 році вийшла книга кількох авторів, колег Анатолія Микитовича – головного лікаря обласної лікарні, заслуженого лікаря України Миколи Романюка, заступника головного лікаря Володимира Зуба та письменника Станіслава Реп’яха «Краса вірності», де постать Анатолія Груші розкрито всебічно – як людини, науковця, талановитого організатора, справжнього лікаря.

Ім’я Анатолія Микитовича Груші увійшло до другого випуску довідково-біографічного видання «Україна медична» (Київ, 2004). У 2009 році до 70-річчя з дня народження видатного медика відкрито меморіальну дошку на будівлі обласної лікарні.

Лебідь Ю. В.
провідний бібліотекар
Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів