10 вересня виповнюється 80 років з дня народження Груші Анатолія Микитовича який увійшов до славетної плеяди відомих медиків сучасності Чернігівщини як науковець, що став другим доктором медичних наук серед практикуючих лікарів на теренах області.
Шлях науковця-лікаря, організатора, керівника був непростим. Починав працювати випускник Станіславського медінституту на Кіровоградщині, згодом трудився невропатологом на Черкащині у с. Маньківці. Його вже тоді полонив світ книжок, лікар не просто читав, а й конспектував. Його захопили необмежені можливості людини, медик вивчав можливості гіпнозу і навіть виступав з лекціями на цю тему перед аудиторією. З 1967 року Анатолій Микитович жив у Чернігові, де займав посаду завідувача неврологічного відділення обласної лікарні. З 1974 року – головний лікар обласної лікарні.
Схильність Анатолія Микитовича до науки не могли не помітити в Києві, і він починає працювати над кандидатською дисертацією «Артеріальний тиск у хворих з неврозоподібними станами», яку захистив 1982 року. Допомагав йому відомий учений, професор Олександр Романович Вінницький. Анатолію Микитовичу як справжньому організатору доводилося займатися не тільки лікарськими справами, а й відновлювати лікарню, будувати, відкривати нові відділення, постійно турбуватися, щоб обласна лікарня стала найсучаснішим медичним закладом, де б могли якісно лікуватися всі жителі області. В лікарні запрацював найкращий кадровий потенціал. Розуміючи, що майбутнє за передовими інформаційними технологіями, А. М. Груша цілеспрямовано займався цими питаннями. І 1995 року захистив докторську дисертацію «Наукове обґрунтування нових технологій процесу управління системою «Обласна лікарня – регіональна охорона здоров’я та його інформаційного забезпечення».
Життя цієї талановитої людини обірвалося передчасно у 65 років. Анатолій Микитович залишив після себе значну наукову спадщину і, зокрема, з медичного краєзнавства. Особливе місце серед них займає книга «З історії медицини Чернігівщини», яку він написав у співавторстві з колишнім директором обласної наукової медичної бібліотеки Матвієм Дулею.
У 2005 році вийшла книга кількох авторів, колег Анатолія Микитовича – головного лікаря обласної лікарні, заслуженого лікаря України Миколи Романюка, заступника головного лікаря Володимира Зуба та письменника Станіслава Реп’яха «Краса вірності», де постать Анатолія Груші розкрито всебічно – як людини, науковця, талановитого організатора, справжнього лікаря.
Ім’я Анатолія Микитовича Груші увійшло до другого випуску довідково-біографічного видання «Україна медична» (Київ, 2004). У 2009 році до 70-річчя з дня народження видатного медика відкрито меморіальну дошку на будівлі обласної лікарні.
Лебідь Ю. В.
провідний бібліотекар
Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
|