120 років від дня народження
Кияна Петра Павловича
(12.07.1900–10.09.1984)
12 липня виповнюється 120 років від дня народження Кияна Петра Павловича. Провідного хірурга військового шпиталю під час Великої Вітчизняної війни, організатора травматологічної служби на Чернігівщині, заслуженого лікаря України.
Петро Павлович народився в багатодітній селянській сім’ї. У родині було 12 осіб. Трудову діяльність розпочав чотирнадцятилітнім у наймах. Поєднуючи роботу з навчанням, закінчив вечірню школу, працював телеграфістом Київського
центрального телеграфу. Брав участь у громадянській війні. Згодом продовжував навчання, але вже в Київському медичному інституті. Після закінчення вузу працював лікарем-хірургом у Черкаській хірургічній лікарні. Інтернатуру проходив при Київському та Харківському медичних вузах. У 1930 році його направили у Чернігів. Тут молодий фахівець одразу почав організовувати травматологічну службу. І наполегливу працю було відзначено високими урядовцями колишнього Союзу.
Уже 1938 року в Чернігівській області було у півтора разу більше спеціалізованих ліжок ортопедо-травматологічного профілю, ніж колись у всій царській Росії. На базі відділення місцевої лікарні працював філіал Київського інституту вдосконалення лікарів, де Петро Павлович читав лекції.
Свою першу високу нагороду – орден Червоної Зірки – Петро Павлович отримав під час військового конфлікту з Фінляндією – за збереження здоров’я ввіреного йому підрозділу. Велика Вітчизняна війна не змогла завадити планам молодого талановитого хірурга. Він поповнює славну когорту військових медиків і стає одним з організаторів військового евакуаційного шпиталю, в якому за роки війни пролікувалося 217 тис. поранених. Незважаючи на складні польові умови, знаходив час для дослідницької діяльності. Ним запропоновані нові методи обробки ран, лікування складних уражень суглобів з мінімальним числом ампутацій, успішне протиборство з газовою інфекцією. В умовах війни операції, зроблені доктором Кияном, були складними. Із сорока тисяч серйозних оперативних втручань п’ятнадцять тисяч він робив власноруч. Смертність булла мінімальною – 0,3 відсотка – найнижчий показник серед шпиталів того часу.
У повоєнні часи Петро Павлович продовжував працювати головним травматологом області. Був справжнім наставником, учителем для молодих лікарів, які набиралися в нього не тільки професійної майстерності, а й людяності, доброти, відданості клятві Гіппократа.
Персональний республіканський пенсіонер Петро Павлович Киян нагороджений орденами Великої Вітчизняної війни II ступеня, Червоної Зірки, двома орденами «Знак пошани» та багатьма медалями.
Кожен другий ортопед-хірург на Чернігівщині – його учень.
Ридзель А.О.
Бібліотекар І
Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації